IBPP3/443-532/11/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-532/11/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2011 r. (data wpływu 11 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa zagranicznemu inwestorowi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa zagranicznemu inwestorowi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza sprzedać zagranicznemu inwestorowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa o nazwie H - Oddział I, będący przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, tzn. zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności przez H. - Oddział I (w dalszej części zwanym w skrócie Oddział I), w tym w szczególności:

* własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości H. - Oddziału I (prawo użytkowania wieczystego gruntów, budynki i budowle wraz z związaną z nimi infrastrukturą),

* własność majątku ruchomego Oddziału I, tj.; majątek ruchomy trwały Oddziału I, środki obrotowe, stany magazynowe, zapasy oraz pozostały majątek ruchomy H. - Oddziału I,

* prawa przenaszalne tj. wszelkie prawa, które w uznaniu kupującego są niezbędne do przeprowadzenia prac budowlanych w budynkach (lub ich części), w szczególności prawa autorskie do projektu architektonicznego / projektów architektonicznych, inne prawa wynikające z umów z architektami oraz prawa wynikające z gwarancji budowlanych,

* prawa wynikające z umów dotyczących prowadzonej działalności przez H. - Oddział I oraz umów najmu,

* prawa własności intelektualnej tj. wszelkie prawa do znaków towarowych, usługowych, nazw handlowych, nazw domen (z wyjątkiem domeny y), logo, patentów, wynalazków, zarejestrowane oraz niezarejestrowane prawa do wzorów, prawa autorskie, prawa licencyjne, oprogramowania, topografie produktów półprzewodnikowych, prawa do baz danych oraz wszelkie inne prawa, uzyskane lub rozszerzone z mocy prawa poprzez rejestrację, każdą rejestrację takich praw oraz zgłoszenie, oraz prawa do wystąpienia o taką rejestrację, podlegające umowom licencyjnym,

* prawa do systemów informatycznych tj. systemy informatyczne obejmują sprzęt komputerowy, telekomunikacyjny oraz sieciowy, instrukcje użytkowania oraz obsługi i związaną z nimi dokumentację (sprzęt), a także programy komputerowe w postaci kodu źródłowego i obiektowego (oprogramowanie), w tym ich moduły, procedury i podprocedury oraz wszelkie związane z nimi źródła i inne materiały przygotowawcze obejmujące wymagania użytkowników, specyfikacje funkcjonalne i specyfikacje programowe, języki programowania, algorytmy, schematy blokowe, schematy logiczne, reprezentacje ortograficzne, struktury plików, arkusze kodowania, kodowanie oraz wszelkie podręczniki i inne dokumenty z nimi związane oraz utwory generowane komputerowo, a także sieci komunikacyjne, łącznice telefoniczne, mikroprocesory oraz oprogramowanie układowe i pozostały sprzęt informatyczny wykorzystywany przez H. - Oddział I.

* know-how dokumentacja związana z rozwojem, sprzedażą, obsługą maszyn budowlanych tj: rysunki, formuły, wyniki testów, raporty, raporty z projektów, procedury testowe, instrukcje, podręczniki szkoleniowe, tabele warunków eksploatacji, prognozy rynkowe, wykazy oraz dane dotyczące klientów i dostawców (dokumentacja konstrukcyjna, technologiczna i organizacyjna, doświadczenie techniczne, handlowe, organizacyjne, finansowe, przydatne do stosowania w rozwoju, sprzedaży, obsłudze maszyn budowlanych.),

* pracownicy przejmowani tj. pracownicy H. - Oddziału I, którzy z dniem zawarcia umowy ostatecznej staną się pracownikami Kupującego zgodnie z art. 231 Kodeksu Pracy, w wyniku sprzedaży Oddziału I Kupującemu,

* udziały oraz prawa powiązane z udziałami; tj. 132 861 udziałów X Sp. z o.o.,

* należności,

* księgi i dokumenty handlowe związane z działalnością H. - Oddziału I;

Przedmiotem transakcji zbycia jest sprzedaż H. - Oddziału I na warunkach uzgodnionych w umowie. Przedmiotem transakcji jest również przejęcie przez Inwestora

a.

zobowiązań handlowych wynikających z działalności Oddziału, zobowiązań wobec wierzycieli bankowych oraz zobowiązań wobec H., według stanu na moment poprzedzający zamknięcie transakcji,

b.

zobowiązań gwarancyjnych dotyczących wyrobów sprzedanych przez kupującego przed dniem zamknięcia (zawarcia ostatecznej umowy) pod warunkiem, że cesja takich zobowiązań objętych punktem a i b powyżej zostanie uzgodniona w ramach negocjacji przez sprzedającego oraz zaakceptowana przez właściwych wierzycieli. W przypadku braku zgody wierzycieli zastosowanie będzie miał art. 521 § 2 Kodeksu cywilnego. W skład aktywów H. Oddziału I wchodzą również udziały w spółce X Sp. z o.o., które kupujący nabędzie wraz z majątkiem Oddziału I 100% udziałów w spółce X Sp. z o.o., w ilości 132 861 szt.

X Sp. z o.o. jest dystrybutorem (eksporterem) wyrobów H. - Oddziału I, tj. maszyn budowlanych, i części zamiennych na rynkach zagranicznych oraz nabywcą komponentów z importu niezbędnych do produkcji maszyn. X Sp. z o.o. tworzy Grupę kapitałową, w skład której wchodzą trzy spółki zależne:

* D. -100% udziałów,

* C. - 100% udziałów

* N. - 100% udziałów

Przedmiotem przejęcia przez nabywcę w wyniku transakcji jest łącznie H. - Oddział I oraz udziały, jakie posiada zbywająca H. w ww. spółkach.

H. - Oddział I jest jednostką organizacyjną wydzieloną z H. i działa według zasad wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, nie posiada osobowości prawnej, prowadzi działalność produkcyjno - handlową, serwisową i rozwojową w zakresie maszyn budowlanych, części zamiennych i serwisu. Oddział ten jako zorganizowana część przedsiębiorstwa posiada zdolność do samodzielnego działania gospodarczego w ramach istniejącego przedsiębiorstwa H. (np. zawiera i realizuje umowy), wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, samodzielnie sporządza bilans, posiada własne rachunki bankowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dokonując sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółka zbywająca H. jest zobowiązana dokonać korekty naliczonego podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług czy obowiązek ten ciąży na nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, korekta określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług jest dokonywana przez nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zasadą ogólną jest dokonanie korekty po zakończeniu roku przez podatnika, któremu w trakcie roku przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Jednak w przypadku sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług korekta określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług jest dokonywana przez nabywcę H. - Oddział I. Przyjęta w powołanym przepisie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opcja wyłączenia z opodatkowania zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa powoduje, że zbycie to nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika - zbywcę, co pozostaje w zgodzie z zasadą neutralności podatku od towarów i usług. Nakłada jednak na nabywcę jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy, obowiązek dokonywania ewentualnych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W interpretacji nr IBPP3/443-208/11/KO z dnia 11 maja 2011 r. stwierdzono, że zamierzona transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie czynnością niepodlegającą przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o VAT.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, na podstawie zapisu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

Stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Z treści przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Jednocześnie realizacja tego prawa została obostrzona wieloma ograniczeniami ustawowymi wynikającymi z art. 88 i art. 90 ustawy oraz obowiązkami dokonywania korekt podatku naliczonego (art. 91 ustawy). Ustawodawca przyznał zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia określonych przesłanek negatywnych.

Warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy, prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru (usługi) do realizacji czynności opodatkowanej - np. towar został ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT - powoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Zasady dotyczące sposobu oraz terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do ich dokonania zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług i dotyczy on jedynie korekty tego podatku naliczonego, który jest związany zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i nieopodatkowanymi i jednocześnie nie daje się wyodrębnić do poszczególnych rodzajów czynności. W ciągu roku podatkowego odliczenie części tego podatku podlegającej odliczeniu następuje za pomocą proporcji wstępnej. Po zakończeniu roku podatkowego następuje ponownie obliczenie - przy zastosowaniu proporcji ostatecznej - podlegającej odliczenia części niewyodrębnionego podatku związanego zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i nieopodatkowanymi. Różnice w wysokości podatku do odliczenia - czy to na plus, czy to na minus - podlegają korekcie.

W sposób szczególny - w zakresie obowiązków związanych z korektami podatku odliczonego - potraktowany został przypadek, gdy następuje zbycie przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części. Ustawa przyjmuje wówczas, że obowiązki związane z korektą przechodzą na nabywcę przedsiębiorstwa czy też zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z tego powodu zbywca nie dokonuje w tym przypadku jednorazowej korekty za cały pozostały okres. Korekty wieloletnie będą bowiem kontynuowane przez nabywcę.

Obowiązek dokonywania korekt podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, reguluje art. 91 ust. 9 ustawy, zgodnie z którym, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Cyt. przepis nie nakłada na nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa odrębnego obowiązku dokonywania korekty, a jedynie zakłada kontynuację korekty, gdy obowiązek taki ciążył na zbywcy. Jeśli więc zbywca nie miał obowiązków w zakresie korekty wieloletniej podatku, to obowiązek taki nie ciąży na nabywcy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać zagranicznemu kontrahentowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wobec powyższego należy uznać, iż w przypadku zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, zostanie przeniesiony na nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w zakresie podatku naliczonego, do którego zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl