IBPP3/443-528/11/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-528/11/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2011 r. (data wpływu 4 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zakwalifikowania czynności wykonywanych na rzecz kontrahenta z kraju Wspólnoty, przy wykorzystaniu materiałów przez niego powierzonych oraz w zakresie określenia podstawy opodatkowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2011 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zakwalifikowania czynności wykonywanych na rzecz kontrahenta z kraju Wspólnoty, przy wykorzystaniu materiałów przez niego powierzonych oraz w zakresie określenia podstawy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Od kilkunastu dni Spółka wykonuje dla klienta mającego siedzibę i miejsce prowadzenia działalności w innym kraju UE lodówki turystyczne. Towary po ich wykonaniu odbierane są przez firmy transportowe, które czynią to na rzecz klienta, gdyż on zajmuje się organizacją ich transportu do miejsca przeznaczenia poza granicę Polski. Od tego momentu klient zagraniczny, będący cały czas właścicielem pokrywy (o której mowa niżej) jako właściciel rozporządza również pozostałą częścią towaru wyprodukowaną przez Spółkę.

Ww. towar tj. lodówka turystyczna składa się m.in. z pokrywy, który to element jako półprodukt powierzony dostarczany jest przez ww. klienta. Pozostała część zawierająca 3 półprodukty z tworzywa sztucznego (pojemnik zewnętrzny, pojemnik wewnętrzny i uchwyt) wypełnione materiałem izolacyjnym (styropian) wykonywana jest z materiałów własnych Spółki. Oprócz wykonania ww. elementów oraz ich montażu z pokrywą klienta, Spółka zobowiązana jest do zapakowania gotowego towaru i przygotowania go do transportu.

Powierzony przez klienta półprodukt nie podlega w Spółce żadnym czynnościom przetwarzania czy obróbki. Służy jedynie do skompletowania całości produktu gotowego.

Ze względu na to, że wymieniona pokrywa zawiera elementy elektryczne, jej wartość kilkakrotnie przewyższa wartość całości pozostałych elementów wykonywanych przez Spółkę (cenę jaką Spółka będzie otrzymywać za wykonanie pozostałych elementów z materiałów własnych, montaż oraz pakowanie).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

W związku z tym, iż jeden z elementów gotowego towaru jest własnością klienta (dostarczany do Spółki bez wynagrodzenia jako materiał powierzony) i przy tym jest to najdroższy jego element, wątpliwość Spółki dotyczy tego, czy wykonanie tej lodówki Spółka winna traktować jako wykonanie usługi na rzeczowym majątku ruchomym klienta, czy też jako dostawę towaru.

2.

Ponadto, jeżeli byłoby to traktowane jako dostawa towaru, to czy wówczas podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów będzie kwota otrzymywana przez Spółkę za wykonanie 1 szt. tego wyrobu.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5.1 podlega odpłatna dostawa towarów przez którą w myśl art. 7.1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług to wg art. 8 ust. 1 ustawy każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

Zdaniem Spółki, mimo iż wartość powierzonego półproduktu (części produktu gotowego) znacznie przewyższa wartość wykonania pozostałych elementów przedmiotowej lodówki, to ze względu na fakt, iż dostarczony półprodukt nie podlega (poza montażem polegającym na założeniu pokrywy na wykonanym we własnym zakresie zbiorniku) żadnej obróbce czy przetworzeniu, wykonanie tej lodówki Spółka powinna traktować jako dostawę towaru.

Decydujące znaczenie powinien mieć zatem zakres oraz specyfika wykonywanych czynności na powierzonym przez klienta rzeczowym majątku a nie proporcja wartości użytych materiałów własnych i materiałów klienta. Skoro jedyną czynnością wykonaną na tej pokrywie jest jej założenie na wykonanym we własnym zakresie pojemniku tylko po to, aby skompletować gotowy do sprzedaży towar, to zdaniem Spółki trudno w takim przypadku przyjąć, że jest to w całości wykonanych czynności element, który powinien przeważyć o zakwalifikowaniu całości jako świadczenia usług na rzeczowym majątku klienta.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy (z zastrzeżeniami, które nie mają w tym przypadku zastosowania) podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem kwota należna z tytułu sprzedaży obejmująca całość świadczenia pieniężnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Jeżeli zatem wartość powierzonej bez wynagrodzenia pokrywy nie zwiększa kwoty należnej z tytułu sprzedaży i nie stanowi świadczenia pieniężnego od nabywcy, to tym samym nie zwiększa ona podstawy opodatkowania WDT i w związku z tym podstawą tą jest wyłącznie kwota równa wartości jaką Spółka otrzymuje za wykonaną przez siebie część tego towaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Według art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do treści art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Stosownie do art. 13 ust. 2 pkt i ust. 6 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7.

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, uznać należy każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

W kontekście przedmiotowej sprawy konieczne jest rozstrzygnięcie czy mamy do czynienia z dostawą towarów czy też świadczeniem usług. Należy wskazać, iż o kwalifikacji danej czynności jako dostawy towarów, bądź świadczenia usług rozstrzyga każdorazowo zindywidualizowany stan faktyczny. O przedmiocie świadczenia przesądzać będzie zakres oraz specyfika wykonywanych czynności, użytych materiałów, obowiązujące klasyfikacje statystyczne oraz treść umów zawartych każdorazowo przez podatnika i jego kontrahenta. Jedynie analiza czynników takich jak m.in. przedmiot świadczenia, proporcja między udziałem materiałów własnych, a udziałem materiałów powierzonych przez kontrahenta, obowiązki stron, sposób wzajemnego rozliczenia, pozwoli określić, czy wykonywane czynności powinny być traktowane jako usługa na ruchomym majątku rzeczowym, czy też jako dostawa towarów.

Pojęcie "świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym" nie zostało zdefiniowane na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Przez ruchomy majątek rzeczowy należy rozumieć towary niebędące nieruchomościami. Za usługi na ruchomym majątku rzeczowym uznaje się m.in. naprawę rzeczy ruchomych, usługi serwisowe i gwarancyjne związane z ww. rzeczami, instalację, montaż i demontaż rzeczy ruchomych, przetwarzanie i uszlachetnianie. W przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym są one wykonywane na rzeczach ruchomych należących do nabywcy usługi.

Istota usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym opiera się na założeniu, że usługodawca otrzymuje od zleceniodawcy materiał i przetwarza go w taki sposób, aby otrzymać pożądany przez zleceniodawcę wyrób. Przepisy nie określają rodzaju, ani charakteru prac jakie mogą być wykonane w ramach usług na ruchomym majątku rzeczowym. Mogą to zatem być prace drobne, a także świadczenia złożone, wymagające zaangażowania wielu różnego rodzaju prac. W każdym przypadku otrzymuje się określony wyrób finalny spełniający wymagane kryteria.

Z wniosku wynika, iż Spółka otrzymuje od swego kontrahenta jeden element (pokrywę lodówki) który oprócz tego, iż jest montowany do lodówki nie podlega żadnej obróbce jak też nie są zmieniane właściwości czy parametry tego elementu przez Spółkę. Tym samym zdaniem tut. organu nie można uznać, iż dochodzi w tym przypadku do usługi na ruchomym majątku rzeczowy albowiem żadne czynności na powierzonym materiale nie są wykonywane.

Mając na uwadze, że przedmiotem umowy z kontrahentem jest dostarczenie gotowej lodówki, która jest wytwarzana z materiałów własnych Spółki, i do której jest montowana przedmiotowa pokrywa należy uznać, że istotą transakcji jest dostawa towaru (wewnątrzwspólnotową dostawa towarów), a nie świadczenie usługi pomimo elementu usługowego transakcji jakim jest ww. montaż jak też pakowanie gotowego produktu.

Stosownie do art. 29 ust. 1 podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Gdzie przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22).

Z wniosku wynika, że przedmiotem sprzedaży będzie lodówka wykonana z materiałów własnych, montaż pokrywki dostarczonej przez kontrahenta oraz pakowanie. Również kwota jaką Spółka winna otrzymać została skalkulowana w oparciu o powyższy zakres czynności i nie obejmuje wartości pokrywy stanowiącej gotowy element lodówki. W konsekwencji za podstawę opodatkowania przy przedmiotowej dostawie należy przyjąć ww. kwotę należną Spółce.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl