IBPP3/443-528/09/ŁW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-528/09/ŁW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2009 r. (data wpływu 14 lipca 2009 r.), uzupełnionym pismami z dnia 17 września 2009 r. (data wpływu 22 września 2009 r.) oraz z dnia 1 października 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 września 2009 r. (data wpływu 22 września 2009 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 7 września 2009 r. znak IBPP3/443-528/09/AB.

Ponadto pismem z dnia 1 października 2009 r. (data wpływu) Wnioskodawca sprostował ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem składników majątkowych - materialnych i niematerialnych - służących do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności medycznej-stomatologicznej. Wśród tych składników znajdują się między innymi maszyny dentystyczne, sprzęt dentystyczny, prawa z umów leasingowych, znaki towarowe indywidualizujące przedsiębiorstwo, prawa do domeny komputerowej, etc. Składniki te wynajmowane są na podstawie odrębnej umowy spółce partnerskiej. Partnerem i członkiem zarządu w tej spółce jest współmałżonek Wnioskodawcy. Wnioskodawca zamierza doprowadzić do wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o. i następnie sprzedaży udziałów w tej spółce na rzecz osoby (osób) trzeciej, w tym na rzecz inwestora instytucjonalnego (typu private equity). Przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ułatwi prowadzenie negocjacji oraz sprzedaż przedsiębiorstwa (udziałów w spółce).

Pismem z dnia 17 września 2009 r., (data wpływu 22 września 2009 r.) Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek wyjaśniając, iż:

1.

Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki z o.o. wyodrębnioną cześć prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, w ramach której wynajmuje wymienione we wniosku składniki majątku spółce partnerskiej. Wnioskodawca nie wnosi spółki partnerskiej do spółki z o.o.,

2.

własność nieruchomości, wierzytelności, środki pieniężne, zezwolenia i licencje, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz inne aktywa tworzące przedsiębiorstwo zostały wniesione do spółki,

3.

oprócz wynajmu sprzętu stomatologicznego, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie jachtów żaglowych. Działalność ta nie jest związana z działalnością, której dotyczy wniosek,

4.

Wnioskodawcy przy nabyciu składników będących przedmiotem aportu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ponieważ prowadził on wtedy praktykę dentystyczną, świadcząc usługi zwolnione z podatku VAT,

5.

przedmiot aportu będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności dentystycznej, która jest zwolniona z podatku VAT,

6.

działalność medyczna została wyodrębniona przez Wnioskodawcę majątkowo, organizacyjnie i finansowo. Wyodrębnienie to polega na m.in. utrzymaniu odrębnej ewidencji środków trwałych związanych z działalnością medyczną, odrębnych kont księgowych, prowadzeniu odrębnej działalności reklamowej i marketingowej związanej z prowadzeniem działalności dentystycznej, posiadaniem odrębnego znaku towarowego i innych oznaczeń indywidualizujących przedsiębiorstwo Wnioskodawcy, utrzymaniem kontraktów z dostawcami materiałów i mediów wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności medycznej etc.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o nie podlega podatkowi VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Stosownie do art. 2 pkt 27e ww. ustawy przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa - rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania;

W myśl natomiast art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczegółowych (art. 55#178; Kodeksu cywilnego).

Z przytoczonych definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

a.

istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

b.

organizacyjne i finansowe wyodrębnienie tego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie,

c.

przeznaczenie tych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych,

d.

zdolność zespołu składników do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego te zadania gospodarcze.

Ad a)

Zgodnie z pierwszym z ww. wymagań, dla istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa konieczne jest, aby składały się nań zarówno składniki materialne, jak i niematerialne, w tym zobowiązania.

Wymienione powyżej składniki winny pozostawać ze sobą w funkcjonalnym związku, powinny więc być przeznaczone do prowadzenia działalności.

Ad b)

Kolejnym warunkiem uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest jego organizacyjne i finansowe wyodrębnienie w istniejącymi przedsiębiorstwie.

Działalność będąca przedmiotem aportu powinna być wyodrębniona w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Ponadto działalność ta powinna być prowadzona w oparciu o środki zgromadzone na osobnym rachunku bankowym. Także w ewidencji księgowej winny być utworzone osobne konta umożliwiające odrębne ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością wnoszoną aportem.

Na gruncie wyodrębnienia finansowego w stosunku do działalności wnoszonej aportem powinna być prowadzona ewidencja księgowa w sposób umożliwiający przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności i zobowiązań do ww. działalności. Ponadto przepływy pieniężne związane z przedmiotową działalnością winny być prowadzone z wykorzystaniem odrębnego rachunku bankowego.

Ad c)

Wszystkie składniki majątkowe będące przedmiotem aportu, tj. zarówno nieruchomości wraz z wszystkimi jej częściami składowymi, ruchomości, składniki niematerialne, a także zobowiązania, które zostaną przeniesione na nabywcę, winny być wykorzystywane do prowadzenia działalności wnoszonej aportem.

Ad d)

Wnoszony aportem zespół składników winien umożliwiać samodzielne kontynuowanie dotychczasowej działalności.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, iż składniki majątkowe materialne i niematerialne służące mu do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności medycznej-stomatologicznej, będące przedmiotem wniosku zostały wyodrębnione majątkowo, organizacyjnie i finansowo. Wyodrębnienie to polega na m.in. utrzymaniu odrębnej ewidencji środków trwałych związanych z działalnością medyczną, odrębnych kont księgowych, prowadzeniu odrębnej działalności reklamowej i marketingowej związanej z prowadzeniem działalności dentystycznej, posiadaniem odrębnego znaku towarowego i innych oznaczeń indywidualizujących przedsiębiorstwo Wnioskodawcy, utrzymaniem kontraktów z dostawcami materiałów i mediów wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności medycznej etc. Powyższe składniki majątkowe są wynajmowane spółce partnerskiej działającej pod firmą Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym przedmiotem aportu jest zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ww. ustawy. Zatem wniesienie aportem ww. zespołu składników nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ww. ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy podkreślić, iż niniejsza interpretacja traci swą aktualność w sytuacji zmiany jakiegokolwiek elementu stanu faktycznego (w szczególności jeżeli wnoszona aportem działalność medyczna nie jest wyodrębniona majątkowo, organizacyjnie i finansowo) lub stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl