IBPP3/443-472/08/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-472/08/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2008 r. (data wpływu 1 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania odpowiedniej stawki podatku dla sprzedaży gekonów hodowlanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie stosowania odpowiedniej stawki podatku dla sprzedaży gekonów hodowlanych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadząc działalność gospodarczą klasyfikowana do PKD 01257 (chów i hodowla zwierząt pozostałych), hoduje gekony hodowlane, nieprzeznaczone na pokarm. Wnioskodawca niedługo przekroczy obrót 50 000 zł i będzie rozliczał VAT. Dotychczas dokonując sprzedaży wystawiał rachunki ale w związku z utratą zwolnienia podmiotowego będzie zobowiązany do wystawiania faktur z odpowiednią stawką podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca dokonując sprzedaży żywych gekonów prawidłowo będzie wystawiał faktury z 7% stawką VAT (dla PKWiU 01.25.10) - zgodnie z art. 41 ust. 2 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz załącznikiem nr 3 do ustawy będącym wykazem towarów dla których stosuje się stawkę podatku w wysokości 7%.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz załącznikiem nr 3 do tej ustawy faktury wystawiane przez Wnioskodawcę jako podatnika VAT mogą być wystawiane z 7% stawką podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy, pod pojęciem towarów rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 41 ust. 13 ww. ustawy towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Zatem dla celów ustalenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług zastosowanie ma Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - PKWiU (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.), zgodnie z § 2 ww. rozorządzenia, do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług określoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2008 r.

Zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta tego produktu, gdyż to właśnie producent posiada wszystkie niezbędne do tego informacje.

Przepis art. 41 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 42 ust. 2 cyt. ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Natomiast stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 74, poz. 444) w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, których przedmiotem są towary wymienione w załączniku do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W pozycji nr 8 powyższego załącznika wymieniono towary o symbolu PKWiU ex 01.2 tj. zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem:

1.

wełny i sierści zwierzęcej cienkiej i grubej,

2.

zwierząt żywych pozostałych (PKWiU 01.25.10), z zastrzeżeniem pozycji 9

3.

kokonów jedwabników, nadających się do motania (PKWiU 01.25.24),

4.

wosków owadzich i spermacetów (PKWiU ex 01.25.25),

5.

skór futerkowych oraz skór pozostałych, niejadalnych.

W poz. 9 tegoż załącznika jako zwierzęta żywe pozostałe objęte symbolem PKWiU ex 01.25.10 oraz objęte 3% stawką podatku VAT wymieniono jedynie króliki, pszczoły i jedwabniki.

Ponadto z objaśnień do ww. załącznika wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu dostawy towarów zwolnionych od podatku albo opodatkowanych stawką 0%, a znak "ex" oznacza, że dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Z powyższego wynika, iż zwierzęta żywe (gekony) sklasyfikowane pod wskazanym przez Wnioskodawcę, symbolem PKWiU 01.25.10 zostały wyłączone z wykazu towarów, których dostawa podlega opodatkowaniu stawką obniżoną do wysokości 3%.

Stosownie do załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, będącego wykazem towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% (zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 ustawy), w poz. 8 wymieniono zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego o symbolu ex 01.2, z wyłączeniem:

1.

wełny i sierści zwierzęcej cienkiej i grubej,

2.

zwierząt żywych pozostałych (PKWiU 01.25.10), z zastrzeżeniem pozycji 9

3.

wosków owadzich i spermacetów,

4.

skór futerkowych oraz skór pozostałych, niejadalnych.

W poz. 9 tego załącznika jako zwierzęta żywe objęte symbolem PKWiU ex 01.25.10 oraz objęte 7% stawką podatku VAT wymieniono króliki, pszczoły, jedwabniki i przeszkolone psy przewodniki dla ociemniałych.

Z objaśnień 1) i 2) do ww. załącznika wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawką 0% i 3%, a znak "ex" oznacza, że dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Z powyższego wynika, iż zwierzęta żywe (gekony) sklasyfikowane pod wskazanym przez Stronę, symbolem PKWiU 01.25.10 zostały wyłączone z wykazu towarów i usług, których sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką obniżoną do wysokości 7%.

W świetle powyżej przedstawionych przepisów stwierdzić należy, iż dostawa żywych gekonów klasyfikowanych przez producenta do PKWiU 01.25.10, przy braku uregulowań dotyczących stosowania do tej dostawy stawki preferencyjnej, opodatkowana jest 22% stawką podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), rozpoznawanie spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), przekazuje się wojewódzkim sądom administracyjnym, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę. Powyższe rozporządzenie, zgodnie z brzmieniem § 3, wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 11 października 2008 r.

W związku z powyższym tut. organ informuje, że jeżeli skarga na niniejszą interpretację będzie składana po dniu 10 października 2008 r., właściwym do jej rozpoznania będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl