IBPP3/443-454/08/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-454/08/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2008 r. (data wpływu 25 czerwca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dniem z dnia 11 września 2008 r. (data wpływu 12 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży dwóch działek gruntu, z których jedna jest zabudowana budynkiem mieszkalnym uprzednio zasiedlonym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 11 września 2008 r. (data wpływu 12 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży dwóch działek gruntu, z których jedna jest zabudowana budynkiem mieszkalnym uprzednio zasiedlonym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zajmuje się działalnością deweloperską i świadczy usługi budowlane. Wnioskodawca dotychczas nie sprzedawał gruntów (grunty traktuje jako towary handlowe, nie zalicza ich do środków trwałych), poza sprzedażą udziałów w gruncie przy okazji sprzedaży wybudowanych mieszkań lub lokali usługowych.

W miesiącu kwietniu 2007 r. Wnioskodawca dokonał zakupu dwóch sąsiadujących ze sobą nieruchomości gruntowych, z czego jedna zabudowana jest budynkiem mieszkalnym, przeznaczonym do rozbiórki. Nie są to nieruchomości rolne. Wnioskodawca dokonał zakupu od dwóch osób fizycznych. Zakup ten był opodatkowany stawką 22% VAT. Przy czym jedna z osób fizycznych wystawiła FV, a druga nie. W związku z powyższym Wnioskodawca odliczył VAT tylko w części, na którą ma FV.

Wnioskodawca zakupił nieruchomość z zamiarem prowadzenia działalności deweloperskiej, ale w chwili obecnej zmienił plan i zamierza sprzedać nieruchomość tj. budynek przeznaczony do rozbiórki wraz z całą działką.

Pomimo częściowego odliczenia podatku VAT przy zakupie Wnioskodawca nie chce korzystać z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Wnioskodawca posiada zaświadczenie z Urzędu Miasta, z którego wynika, że na działce znajduje się budynek do rozbiórki. Budynek był zasiedlony i jest budynkiem mieszkalnym.

Wnioskodawca zamierza dwie sąsiadujące ze sobą działki sprzedać razem.

Powyższe działki są budowlane. Dnia 29 maja 2007 r. Urząd Miasta wydał warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn. Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego położonego na obydwu działkach. Dnia 25 czerwca 2008 r. Prezydent Miasta wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dla zamierzenia inwestycyjnego PN. Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego położonego na obydwu działkach. PKOB budynku położonego na jednej z działek 1110.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT przy sprzedaży ww. nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, można skorzystać ze zwolnienia z VAT przy jednoczesnej sprzedaży wszystkich ww. nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ponieważ jest to obrót wtórny, a budynek był zasiedlony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Podstawowa stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT lub obniżenie stawki podatkowej, możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o VAT lub przepisy wykonawcze do ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy, rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ww. ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumieć należy wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Z kolei kwestię dostawy gruntu, na którym położone są budynki rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. W przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczna stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy wskazując na możliwość objęcia zwolnieniem od podatku od towarów i usług dostawy terenów niezabudowanych, posłużył się kryterium przeznaczenia terenu. Skoro o przeznaczeniu terenu decydują władze gminy, które przewidziały przedmiotowe działki gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny budowlane, to dostawa niezabudowanych działek gruntu nie można korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o VAT.

Analiza wskazanych wyżej przepisów prowadzi do wniosku, iż zwolnienie, o którym mowa wyżej jest wyjątkiem (jednym z wyjątków) od generalnej reguły opodatkowania sprzedaży wg stawki 22% i nie może być rozszerzone na całą nieruchomość składającą się z dwóch działek gruntu, która stanowić będzie przedmiot jednej transakcji, lecz ww. zwolnienie z podatku VAT winno być przyporządkowane jedynie do tej działki gruntu, na której posadowiony jest budynek mieszkalny i którego dostawa podlega temu zwolnieniu.

Z powyższego wynika, że w przypadku dostawy dwóch działek, dostawę tę na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozpatrywać oddzielnie w odniesieniu do każdej z działek gruntu.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego przedmiotem dostawy są dwie działki, z których jedna jest zabudowana budynkiem mieszkalnym, który był już zasiedlony. Dla obu przedmiotowych działek zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę.

Reasumując dostawa działki niezabudowanej, stanowiącej teren przeznaczony na cele budowlane na mocy art. 41 ust. 1 ww. ustawy będzie podlegać opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług. Natomiast dostawa działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, gdyż dostawa budynku mieszkalnego następuje po jego pierwszym zasiedleniu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl