IBPP3/443-405/09/ŁW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-405/09/ŁW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - Gmina D. jako jedyny wspólnik Sp. z o.o. podjęła uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiło w drodze wniesienia przez Wnioskodawcę w formie aportu do spółki składników majątkowych w postaci prawa własności dwóch niezabudowanych działek, prawa własności działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym, prawa własności działki zabudowanej obiektem nieczynnej wieży ciśnień oraz prawa użytkowania wieczystego działki zabudowanej budynkiem byłego hotelu robotniczego.

Wniesienie aportu potwierdzono protokołem Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników w formie Aktu Notarialnego sporządzonego dnia 31 marca 2009 r. oraz protokołem przekazania - przyjęcia spisanym na okoliczność fizycznego wydania ww. nieruchomości.

Dnia 28 kwietnia 2009 r. Aktem Notarialnym spisano umowę przeniesienia własności wyżej opisanych nieruchomości na rzecz spółki, zaznaczając w paragrafie 8 umowy, iż spółka jest już w posiadaniu przedmiotu tej umowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wyżej opisanym stanem faktycznym zasadne jest zwolnienie czynności podlegającej na wniesieniu wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki z o.o. na podstawie paragrafu 38 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cytowanej ustawy. W pkt 1 rozumienie się m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Uwzględniając przy tym przepisy Kodeksu Cywilnego, a w szczególności art. 155 pragraf 1, zgodnie z którym umowa sprzedaży, zamiany, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę oraz art. 158 mówiący o tym, iż umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, stwierdzić należy, iż czynność podlegająca na wniesieniu wkładu niepieniężnego przez Wnioskodawcę do spółki nastąpiła dnia 31 marca 2009 r., gdyż w tym terminie zawarto umowę zobowiązującą do przeniesienia nieruchomości i zostały one wydane nabywcy.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny uznać należy, że czynność wniesienia wkładu do spółki w postaci prawa własności nieruchomości niezabudowanych oraz prawa własności nieruchomości zabudowanych prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, a zatem będzie stanowić odpłatną dostawę towarów podlegająca opodatkowaniu. Natomiast w myśl paragrafu 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008 r. w okresie do 31 marca 2009 r. w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego może być stosowane zwolnienie od podatku.

Zatem, dokonując dnia 31 marca 2009 r. czynności wniesienia aportem nieruchomości przez ich wydanie Wnioskodawca mógł zastosować zwolnienie od podatku VAT dla tej czynności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 7 cytowanej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Definicja dostawy towaru, zawarta w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, w sposób celowy oderwana została od pojęcia przeniesienia własności w cywilistycznym tego słowa znaczeniu. Pojęcie "dostawa towarów" jako przeniesienia prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel należy rozumieć szeroko, analizując przy klasyfikacji danego zdarzenia gospodarczego ekonomiczną istotę transakcji, a nie jej charakter prawny.

W powyższym znaczeniu dostawa towarów obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego dysponowania nim, jak gdyby była właścicielem tego dobra.

Wniesienie aportu jest dostawą towarów, zważywszy fakt, że mamy w tym przypadku do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, lub też świadczeniem usług. Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy dostawa ta jest odpłatna, czy nieodpłatna. Na gruncie kodeksu spółek handlowych przyjęcie, że objęcie udziałów w spółce w zamian za aport stanowi odpłatność, nie byłoby możliwe. Jednak tak jak ustawa o VAT odrywa się od konstrukcji prawa cywilnego, tak wydaje się w pełni zasadne rozpatrywanie odpłatności jedynie na gruncie ustawy o VAT. Z jej przepisów, a także z orzecznictwa ETS wynika, że odpłatnością będzie uzyskany przez dostawcę benefit (korzyść) każdego rodzaju. Nie ulega wątpliwości, że wniesienie aportu nie jest świadczeniem pod tytułem darmym. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść. Z tego względu należy uznać wniesienie aportu za odpłatną dostawę towarów. Z tym zaś wiążą się dalsze konsekwencje, w szczególności obowiązek wystawienia faktury VAT.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca - Gmina D. jako jedyny wspólnik Sp. z o.o. podjęła uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiło w drodze wniesienia przez Wnioskodawcę w formie aportu do spółki składników majątkowych w postaci prawa własności dwóch niezabudowanych działek, prawa własności działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym, prawa własności działki zabudowanej obiektem nieczynnej wieży ciśnień oraz prawa użytkowania wieczystego działki zabudowanej budynkiem byłego hotelu robotniczego.

Wniesienie aportu potwierdzonego protokołem Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników w formie Aktu Notarialnego sporządzonego dnia 31 marca 2009 r. oraz protokołem przekazania - przyjęcia spisanym na okoliczność fizycznego wydania ww. nieruchomości.

Dnia 28 kwietnia 2009 r. Aktem Notarialnym spisano umowę przeniesienia własności wyżej opisanych nieruchomości na rzecz spółki, zaznaczając w paragrafie 8 umowy, iż spółka jest już w posiadaniu przedmiotu tej umowy

Powyższe wniesienie aportem do spółki przez Wnioskodawcę nieruchomości niezabudowanych i zabudowanych jest odpłatną dostawą w rozumieniu art. 7 ust. 1 i art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, a wydanie przedmiotu aportu Spółce z o.o. miało miejsce w dniu 31 marca 2009 r. i nastąpiło za protokołem przekazania - przyjęcia spisanego na okoliczność fizycznego wydania nieruchomości. Dodatkowo okoliczność tą potwierdza akt notarialny z dnia 28 kwietnia 2009 r.

Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) w okresie do dnia 31 marca 2009 r. w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego może być stosowane zwolnienie od podatku.

Zauważyć należy, iż zobowiązanie wspólnika do wniesienia aportu na podwyższenie kapitału w spółce z o.o. w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale ma charakter umowy zobowiązującej w stosunkach między wspólnikami a spółką. Zgodnie z art. 155 § 1 k.c. umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo strony inaczej postanowiły.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług konieczne jest również wydanie przedmiotu aportu.

Ponieważ nieruchomości będące przedmiotem aportu zostały wydane spółce z o.o. w dniu 31 marca 2009 r. zatem czynność wniesienia aportu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy § 38 ww. rozporządzenia.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl