IBPP3/443-379/13/JP - Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją imprezy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-379/13/JP Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją imprezy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2013 r. (data wpływu 26 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 maja 2013 r. (data wpływu 5 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją imprezy pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją imprezy pn. "...". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 maja 2013 r. (data wpływu 5 czerwca 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Centrum Kultury) jest samorządową instytucją kultury, którą powołano Uchwałą Rady Miejskiej Nr.. z dnia 28 sierpnia 2000 r. Instytucja wpisana została do gminnego rejestru pod pozycją nr 1/2000 uzyskując osobowość prawną. Wnioskodawca rozpoczął działalność od 1 września 2000 r., siedziba Wnioskodawcy znajduje się w... przy ul.....

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane, zwolnione i niepodlegające opodatkowaniu VAT.

Zgodnie ze statutem nadanym przez Uchwałę Nr.. z dnia 21 listopada 2012 r. podstawowymi celami instytucji Centrum Kultury są: zaspokajanie kulturalnych potrzeb mieszkańców, promowanie kultury i organizowanie działalności w tej dziedzinie oraz jej współtworzenie we współpracy ze społecznym ruchem kulturalnym, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb informacyjnych i kulturalnych mieszkańców naszego miasta poprzez sieć biblioteczną i wydawanie gazety.

Wnioskodawca prowadzi różnorodną działalność statutową: organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży w formie kół zainteresowań, warsztatów tematycznych, zespołów taneczno wokalnych, taneczno folklorystycznych. Wnioskodawca prowadzi również dział biblioteczny wraz z filiami, wynajmuje pomieszczenia w swoich obiektach, wynajmuje sprzęt techniczny do obsługi imprez kulturalnych. Działalność statutowa Wnioskodawcy to również organizacja bezpłatnych imprez kulturalnych w plenerze na wolnym powietrzu.

W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca dokonuje różnorodnych zakupów towarów i usług, które przyporządkowuje do konkretnego rodzaju działalności, odrębnie określając kwoty podatku naliczonego związanego z poszczególnymi czynnościami. Natomiast w stosunku do zakupów których nie można bezpośrednio przyporządkować do jednego rodzaju działalności Wnioskodawca zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) stosuje rozliczenie proporcją, która ustalana jest zgodnie z art. 90 ust. 3 ww. ustawy.

Wnioskodawca jednorazowo w roku organizuje spektakularną, ogólnodostępną, niebiletowaną imprezę plenerową pod nazwą "...", która trwa przez trzy dni z rzędu. Największą atrakcją tej imprezy jest wieczorny występ gwiazd muzycznych dużego formatu.... są imprezą masową organizowaną zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (tekst jedn.: Dz. U. poz. 504 z późn. zm.). W związku z czym Wnioskodawca zawierając umowy z wykonawcami koncertów jest zobligowany do zapewnienia określonych warunków występu takich jak: odpowiednia scena, oświetlenie, nagłośnienie, garderoby itp.

Charakter imprezy masowej pn. "..." to rozliczne atrakcje odbywające się wg ustalonego scenariusza na scenie oraz na przylegającym terenie do sceny. Do dyspozycji mieszkańców jest wesołe miasteczko, dmuchane budowle, rozmaite kramy z zabawkami oraz stoiska gastronomiczno-handlowe z napojami i jedzeniem. Imprezę kończy pokaz fajerwerków.

Wnioskodawca organizując imprezę z tak dużym rozmachem szuka sponsorów oraz pobiera opłaty od podmiotów za wynajem terenu pod stoiska handlowe i za reklamę, na podstawie wystawianych faktur VAT ze stawką 23%. Wysoka atrakcyjność artystyczna imprezy oraz występ popularnego wykonawcy przekłada się bezpośrednio na większą liczbę uczestników imprezy, a to z kolei przyciąga większą liczbę sponsorów oraz podmiotów, które chcą wykupić reklamę lub miejsce pod stoisko handlowe i w ten sposób zasilają konto instytucji jako organizatora.

Wnioskodawca organizując imprezę plenerową "...", w tym konkretnym przypadku wykonuje zarówno czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - tj. bezpłatny wstęp mieszkańców miasta i okolicznych gmin, jak i wykonuje czynności opodatkowane VAT tj. sprzedaż reklamy firm uczestniczących w imprezie (stawka 23%).

Wszystkie wydatki jakie ponosi Wnioskodawca w związku ze zorganizowaniem imprezy pn. "..." pokrywane są zgodnie z planem finansowym Wnioskodawcy tj. w części z dotacji podmiotowej, częściowo ze swoich wypracowanych dochodów z działalności statutowej, oraz ze wszystkich wpływów uzyskanych z "..." (opisanych powyżej).

Towary i usługi zakupione w celu zorganizowania imprezy służą więc czynnościom zarówno opodatkowanym jak i czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a należą do nich między innymi: wynajem profesjonalnej sceny, zakup usług technicznych nagłośnieniowo-oświetleniowych, zakup usług artystów-wykonawców, zakup usług firm takich jak: ochroniarskiej, sprzątającej, sanitarnej, promocyjno-reklamowej, transportowej itp.

Pismem z dnia 29 maja 2013 r. Wnioskodawca uzupełnił opis zdarzenia przyszłego wskazując, że realizowana impreza pn. "..." będzie związana z wykonywaniem przez Wnioskodawcę zarówno czynności opodatkowanych, jak i niepodlegających opodatkowaniu od podatku VAT.

Realizując imprezę pn. "..." Wnioskodawca nie ma możliwości bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania dokonywanych zakupów do działalności opodatkowanej i niepodlegającej opodatkowaniu.

W fakturach dokumentujących nabywane na potrzeby realizacji imprezy pn. "..." towary i usługi jako nabywca jest wskazany Wnioskodawca.

Wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę, o których mowa we wniosku, nie są wydatkami, o których mowa w art. 86 ust. 7b ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca organizując imprezę pn. "..." może dokonywać odliczeń podatku VAT gdy podatek naliczony od czynności związanych z organizacją całej imprezy jest związany zarówno z czynnościami opodatkowanymi jak i czynnościami niepodlegającymi podatkowi, oraz w jakiej wysokości może dokonywać tych odliczeń.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Przepisy art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) wskazują iż, czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu art. 90 ust. 3 powołanej wyżej ustawy.

W związku z powyższym, ponieważ towary i usługi zakupione w celu organizacji przedmiotowej imprezy wykorzystywane są zarówno do działalności opodatkowanej VAT, jak i do działalności niepodlegającej opodatkowaniu, w sytuacji gdy nie ma obiektywnej możliwości przyporządkowania dokonywanych zakupów do jednego konkretnego rodzaju prowadzonej działalności, to zdaniem Wnioskodawcy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanych zakupów.

Jednocześnie Wnioskodawca nadmienia, iż podobne stanowisko znajduje potwierdzenie w Uchwale NSA z dnia 24 października 2011 r., sygn. aktl FPS 9/10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (...).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu VAT. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych VAT.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca organizuje imprezę plenerową pod nazwą "...". Charakter imprezy to rozliczne atrakcje odbywające się wg ustalonego scenariusza na scenie oraz na przylegającym terenie do sceny. Wnioskodawca organizując imprezę plenerową "...", w tym konkretnym przypadku wykonuje zarówno czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - tj. bezpłatny wstęp mieszkańców miasta i okolicznych gmin, jak i wykonuje czynności opodatkowane VAT tj. sprzedaż reklamy firm uczestniczących w imprezie (stawka 23%).

W fakturach dokumentujących nabywane na potrzeby realizacji imprezy pn. "..." towary i usługi jako nabywca jest wskazany Wnioskodawca.

Towary i usługi zakupione w celu zorganizowania imprezy służą czynnościom zarówno opodatkowanym jak i czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a należą do nich między innymi: wynajem profesjonalnej sceny, zakup usług technicznych nagłośnieniowo-oświetleniowych, zakup usług artystów-wykonawców, zakup usług firm takich jak: ochroniarskiej, sprzątającej, sanitarnej, promocyjno-reklamowej, transportowej itp.

Wnioskodawca nie ma możliwości bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania dokonywanych zakupów do działalności opodatkowanej i niepodlegającej opodatkowaniu.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi czy ma prawo do dokonania odliczeń podatku VAT związanego z organizacją imprezy oraz w jakiej wysokości może dokonywać tych odliczeń.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż jeśli Wnioskodawca ponosi wydatki, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, to zgodnie z cytowanym przepisem art. 86 ust. 1 ustawy Wnioskodawcy, będącemu podatnikiem VAT, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w części w jakiej poniesione wydatki służą do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

W przypadkach gdy podatnik wykonuje czynności uprawniające do odliczenia podatku VAT i nieuprawniające do tego odliczenia i nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych wydatków do czynności opodatkowanych lub nieopodatkowanych, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ustawy o VAT, który ma na celu określenie wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z art. 90 ust. 2 cyt. ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w art. 90 ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W myśl art. 90 ust. 3 cyt. ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 2 ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W art. 90 ust. 4 ustawy o VAT wskazano, iż proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (art. 90 ust. 5 ustawy), a także obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37-41, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie (art. 90 ust. 6 ustawy).

Zatem w liczniku tak ustalanej proporcji uwzględnia się roczny obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, tzn. wartość transakcji, które zgodnie z art. 86 ust. ustawy, dają podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. W mianowniku natomiast, uwzględnia się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (czyli kwotę z licznika), oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, a więc czynności zwolnionych od podatku VAT.

Podkreślić jednocześnie należy, iż czynności niepodlegające opodatkowaniu nie są w ogóle objęte zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie uwzględnia się ich w proporcji.

Fakt ten nie stanowi jednakże przesłanki do przyznania prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wykonywaniem czynności niepodlegających opodatkowaniu. Oznacza to jedynie, że czynności te znajdują się poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług oraz ich wykonywanie nie może stanowić podstawy do realizowania przewidzianych w niej praw.

Jak wynika z konstrukcji cytowanych wyżej przepisów, obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonych rodzajów czynności, z którymi wydatki te są związane (czynności podlegające opodatkowaniu, zwolnione bądź niepodlegające opodatkowaniu). Natomiast zasada proporcjonalnego odliczania podatku ma zastosowania do tej kategorii zakupów, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju czynności.

Mając na uwadze powyższe, w sytuacji, gdy podatnik jest w stanie przyporządkować kwoty podatku VAT naliczonego do czynności, w odniesieniu do których przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego - powinien dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego na zasadach określonych przepisem art. 90 ust. 1 ustawy o VAT (tekst jedn.: na zasadach tzw. "bezpośredniej alokacji").

Natomiast w odniesieniu do podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi oraz niepodlegającymi opodatkowaniu, których nie można jednoznacznie przypisać do jednego rodzaju działalności w całości, albo do poszczególnych rodzajów działalności w odpowiednich częściach, stosuje się odliczenie pełne.

Na tle obecnej ustawy o podatku od towarów i usług w dniu 24 października 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów (sygn. akt I FPS 9/10) wskazał, że "za w pełni aktualną i trafną należy uznać linię orzeczniczą NSA, z której jednoznacznie wynika, że zawarte w przepisach art. 90 ust. 1-3 u.p.t.u. sformułowanie "czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia" należy rozumieć jako odnoszące się do czynności zwolnionych od podatku. Skoro bowiem rzecz dotyczy odliczenia podatku, to pod uwagę można wziąć tylko takie transakcje, które w ogóle objęte są zakresem przedmiotowym VAT. W tej części są to tylko czynności zwolnione od podatku, gdyż czynności niepodlegające w ogóle podatkowi nie są objęte zakresem przedmiotowym VAT. Sformułowanie "czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku" należy zatem rozumieć jako "czynności zwolnione od podatku" oraz czynności opodatkowane na specjalnych zasadach, gdzie ustawa wprost stwierdza, że podatnik nie ma prawa do odliczenia.

Zdaniem NSA, za trafne należy uznać stanowisko, że w przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych tylko z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatnikowi (których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności), podatnik nie stosuje odliczenia częściowego wedle proporcji określonej na podstawie art. 90 ust. 3 u.p.t.u., lecz odliczenie pełne. Wartość czynności niepodlegajacych w ogóle opodatkowaniu nie wchodzi bowiem do sumy wartości obrotów ustalanych dla potrzeb liczenia proporcji sprzedaży.

Należy podkreślić, iż w świetle powyższej uchwały, pełne prawo do odliczenia podatku przysługuje w stosunku do zakupów związanych zarówno z czynnościami opodatkowanymi jak i niepodlegajacymi opodatkowaniu, wyłącznie w sytuacji, gdy nie ma możliwości przyporządkowania ich do określonych rodzajów czynności.

Jednocześnie wskazać należy, że sposób wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną, winien mieć charakter obiektywny, determinowany okolicznościami sprawy. Wybór metody wyodrębnienia kwot podatku naliczonego należy wyłącznie do obowiązków Wnioskodawcy, gdyż metoda takiego wyodrębnienia nie została określona w ustawie, ani w przepisach wykonawczych do niej. Ważne jest jedynie, aby stanowiła właściwe odzwierciedlenie odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi w stosunku do całości podatku naliczonego, który jest związany zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu.

Wnioskodawca wskazał, że towary i usługi zakupione w celu zorganizowania imprezy służą czynnościom zarówno opodatkowanym jak i czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a ponadto nie ma możliwości bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania dokonywanych zakupów do działalności opodatkowanej i niepodlegającej opodatkowaniu.

W takiej sytuacji, w świetle powołanej powyżej uchwały siedmiu sędziów (sygn. akt I FPS 9/10), stwierdzić należy, że w przypadku gdy Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT oraz niepodlegające opodatkowaniu VAT i nie ma możliwości bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania dokonywanych zakupów do jednego konkretnego rodzaju prowadzonej działalności, Wnioskodawcy przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, iż przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego, należało uznać za prawidłowe.

Przedstawione we wniosku twierdzenie Wnioskodawcy, iż nie ma możliwości bezpośredniego i obiektywnego przyporządkowania dokonywanych zakupów do działalności opodatkowanej i niepodlegającej opodatkowaniu przyjęto jako element przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego. W niniejszej interpretacji nie dokonano oceny czy Wnioskodawca faktycznie nie ma obiektywnej możliwości przyporządkowania dokonywanych zakupów do jednego konkretnego rodzaju prowadzonej działalności.

Należy również zwrócić uwagę na przepis art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, w myśl którego nieodpłatne świadczenie usług w pewnych okolicznościach jako zrównane z odpłatnym świadczeniem usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl