IBPP3/443-364/11/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-364/11/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2011 r. (data wpływu 18 marca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 maja 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług księgowych świadczonych dla stałego miejsca prowadzenia działalności podmiotu zagranicznego w Polsce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług księgowych świadczonych dla stałego miejsca prowadzenia działalności podmiotu zagranicznego w Polsce. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zaistniałego stanu faktycznego:

Spółka świadczy usługi księgowe polegające na sporządzaniu ewidencji podatkowej VAT i rozliczaniu deklaracji VAT-7 na terenie Polski dla klienta będącego zagraniczną spółką kapitałową z siedzibą w Czechach, działającego na terenie Polski. Z tytułu świadczenia usług księgowych, ściśle związanych z aktywnością klienta podejmowaną na terenie Polski, Spółka wystawia faktury sprzedaży dla ww. klienta, uwzględniające podatek VAT w wysokości 23% (stawka krajowa). Powyższy podmiot zagraniczny został zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny i otrzymał NIP: PL. Podmiot ten prowadzi na terenie Polski działalność polegającą na sprzedaży towarów (głownie paliw), które zostają zakupione na terenie Polski, a następnie są sprzedawane kontrahentom krajowym (polskim) ze stawką krajową. Spółka zagraniczna zatrudnia pracowników (Polaków) na terenie Polski, których zadaniem jest obsługa i pozyskiwanie kontraktów zawieranych w Polsce z podmiotami krajowymi. Podmiot zagraniczny na terenie Polski korzysta z biura - dla celów reklamy, marketingu i pozyskiwania informacji handlowych. Nie posiada na terenie Polski miejsca zarządu, ani innego ośrodka decyzyjnego, tym samym nie posiada w Polsce oddziału, filii, itp. w rozumieniu art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Czechami w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Uzupełniając opis stanu faktycznego w piśmie z dnia 2 maja 2011 r. Wnioskodawca dodatkowo wskazał, iż jego zdaniem, wobec przedstawionej aktywności podmiotu zagranicznego na terenie Polski, należy uznać, iż posiada on na terenie naszego kraju stałe miejsce prowadzenia działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka za usługi księgowe polegające na sporządzeniu ewidencji podatkowej VAT i rozliczaniu deklaracji VAT-7 dla opisanego podmiotu zagranicznego, w zakresie opisanej powyżej aktywności gospodarczej podmiotu na terenie Polski, może zastosować krajową stawkę podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka powinna wystawiać faktury sprzedaży dla podmiotu zagranicznego ze stawką 23% ze względu na fakt, iż podmiot ten posiada stałe miejsce wykonywania działalności na terenie Polski. Wnioskodawca zauważa, iż w przypadku świadczenia usługi na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w innym kraju niż Polska, w celu określenia podmiotu zobowiązanego do zapłaty podatku należy wskazać miejsce świadczenia dla tejże usługi. Prawidłowe ustalenie miejsca świadczenia wskazuje, czy dane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czy też w innym kraju.

Zdaniem Wnioskodawcy, ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług określona została w art. 28b ust. 1 ustawy o podatku VAT, który stanowi, iż miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika (zidentyfikowanego podatnika VAT) jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, 28i, 28j i 28n. Natomiast w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy). Opisany w stanie faktycznym klient - firma zagraniczna na terenie Polski nie posiada oddziału, filii, itp. w rozumieniu art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Czechami w zakresie podatku od dochodu i majątku. Siedziba kontrahenta nie znajduje się zatem na terytorium Polski.

W ocenie Wnioskodawcy podmiot zagraniczny posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju i na rzecz tego stałego miejsca prowadzenia działalności Wnioskodawca świadczy usługi księgowe, będące przedmiotem zapytania. Wnioskodawca wskazuje, iż podmiot zagraniczny jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, posiada numer identyfikacji podatkowej dla potrzeb transakcji sprzedaży towarów (ewentualnie usług), realizowanych na terenie Polski, przy pomocy polskich pracowników, okresowo przy wsparciu biura reklamy.

Zatem w ocenie Wnioskodawcy, w zaistniałej sytuacji należy uznać, że Spółka zagraniczna posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi na rzecz kontrahenta zagranicznego obejmują prowadzenie ewidencji podatkowej VAT i rozliczanie deklaracji VAT-7 na terenie Polski, a zatem dotyczą dostaw towarów lub świadczenia usług opodatkowanych przez podmiot zagraniczny na terytorium Polski. W związku z tym Wnioskodawca uznaje, że powyższe usługi mają związek z tą działalnością i związane są ze stałym miejscem prowadzenia działalności w Polsce przez kontrahenta zagranicznego. Wnioskodawca wskazuje, iż w przedmiotowej sprawie dla określenia miejsca świadczenia przez niego usług księgowych należy wziąć pod uwagę zapisy art. 28b ust. 2 ustawy o VAT. Ponadto Wnioskodawca dodaje, iż jego zdaniem miejscem świadczenia tych usług, a więc i opodatkowania jest terytorium kraju i jako podmiot zobowiązany do zapłaty podatku winna zastosować 23% stawkę podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (...).

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z kolei działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, iż w przypadku, gdy przedsiębiorca zagraniczny wykonuje na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w zakresie w jakim te czynności wykonywane są na terytorium Polski - staje się on podatnikiem podatku VAT w Polsce.

Prawidłowe ustalenie miejsca świadczenia wskazuje, czy dane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czy też w innym kraju.

Ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług określona została określona w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, która stanowi, iż miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Przy czym stosownie do ust. 2 cytowanego artykułu w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Zatem dla właściwego określenia miejsca opodatkowania usług wykonywanych na rzecz podatnika w rozumieniu ww. przepisu, konieczne jest ustalenie, czy nabywca usług posiada na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności oraz, czy usługi są świadczone na potrzeby tego stałego miejsca prowadzenia działalności, zgodnie z zasadą opodatkowania konsumpcji. Usługi są bowiem wówczas konsumowane przez tą właśnie stałą "placówkę", a nie w państwie siedziby nabywcy.

Zarówno przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia "stałe miejsce prowadzenia działalności". Definicji takiej nie zawiera również Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1 z późn. zm.). Dlatego też w kwestii określenia, co należy uznać za stałe miejsce prowadzenia działalności wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Przykładowo, w wyroku w sprawie C-168/84 Günter Berkholz v. Finanzamt Hamburg-Mitte Alstadt z dnia 4 lipca 1985 r., ETS stwierdził, iż punktem odniesienia dla ustalania miejsca opodatkowania jest zasada, według której usługa podlega opodatkowaniu tam, gdzie jest siedziba świadczącego. Odniesienie do stałego miejsca prowadzenia działalności następuje dopiero wówczas, gdy pierwsza zasada prowadzi do nieracjonalnych rezultatów lub wywołuje rozbieżności między krajami Unii Europejskiej. W dalszej części orzeczenia ETS określił warunki, które powinny być spełnione przez jednostkę organizacyjną, aby można było uznać, iż w danym miejscu posiada ona stałe miejsce prowadzenia działalności. Zdaniem Trybunału, aby miejsce, w którym podmiot wykonuje czynności można było uznać za stałe miejsce prowadzenia działalności, muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

1.

posiadanie przez jednostkę minimalnego rozmiaru działalności;

2.

ciągła obecność ludzkich zasobów koniecznych do świadczenia usług w ramach tej jednostki;

3.

ciągła obecność technicznych zasobów koniecznych do świadczenia usług w ramach tej jednostki.

W orzeczeniu tym, ETS stwierdził, że stałe miejsce prowadzenia działalności oznacza miejsce, które charakteryzuje się pewnym minimum stałości wynikającej ze stałej obecności zarówno osób, jak i zaplecza technicznego, koniecznych dla wykonania danej działalności.

W oparciu o powołane orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości można zatem wskazać kilka przesłanek, których zaistnienie powoduje, że można mówić o "stałym miejscu prowadzenia działalności". Jak wynika z samej nazwy "stały", to trwale związany z danym miejscem, nieprzenośny, niezmienny. Powyższe wskazuje, że stałe miejsce prowadzenia działalności charakteryzować się musi pewnym określonym stopniem zaangażowania, które pozwala na uznanie, iż działalność prowadzona jest w tym miejscu nie w sposób przemijający, czy też okresowy. Konieczna jest zatem pewna określona minimalna skala działalności, która stanowi zewnętrzną oznakę, że działalność w tym miejscu prowadzona jest stale. Zaangażowanie, o którym mowa powinno również przybrać konkretny wymiar osobowo rzeczowy. Innymi słowy, dla uznania, że określone miejsce prowadzenia działalności ma charakter stały, konieczne jest istnienie w tym miejscu infrastruktury technicznej oraz personelu ludzkiego. Taka osobowo rzeczowa struktura w stałym miejscu prowadzenia działalności powinna występować w sposób stały, tzn. powtarzalny i nieprzemijający.

Pojęcie miejsca stałego prowadzenia działalności, w ocenie tut. Organu, nie sposób również rozpatrywać w oderwaniu od definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego w złożonym wniosku opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca, świadczy usługi księgowe polegające na sporządzaniu ewidencji podatkowej VAT i rozliczaniu deklaracji VAT-7 na terenie Polski dla klienta będącego zagraniczną spółką kapitałową z siedzibą w Czechach, działającego na terenie Polski. Z tytułu świadczenia usług księgowych, ściśle związanych z aktywnością klienta zagranicznego podejmowaną na terenie Polski, Spółka wystawia faktury sprzedaży dla ww. klienta, uwzględniające podatek VAT w wysokości 23% (stawka krajowa). Powyższy podmiot zagraniczny został zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny i otrzymał NIP: PL. Podmiot ten prowadzi na terenie Polski działalność polegającą na sprzedaży towarów (głownie paliw), które zostają zakupione na terenie Polski, a następnie są sprzedawane kontrahentom krajowym (polskim) ze stawką krajową. Spółka zagraniczna zatrudnia pracowników (Polaków) na terenie Polski, których zadaniem jest obsługa i pozyskiwanie kontraktów zawieranych w Polsce z podmiotami krajowymi. Podmiot zagraniczny na terenie Polski korzysta z biura - dla celów reklamy, marketingu i pozyskiwania informacji handlowych. Nie posiada na terenie Polski miejsca zarządu, ani innego ośrodka decyzyjnego, tym samym nie posiada w Polsce oddziału, filii, itp. w rozumieniu art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Czechami w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Wnioskodawca dodatkowo wskazał, iż jego zdaniem, wobec przedstawionej powyżej aktywności podmiotu zagranicznego na terenie Polski, należy uznać, iż posiada on na terenie naszego kraju stałe miejsce prowadzenia działalności.

Zatem w oparciu o tak przedstawiony opis zaistniałego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi na rzecz kontrahenta zagranicznego, obejmujące prowadzenie ewidencji podatkowej VAT i rozliczanie deklaracji VAT-7 (usługi księgowe) związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług opodatkowanych przez ten podmiot na terytorium Polski, są związane ze stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej tego podmiotu na terenie kraju. W tym przypadku zatem, dla określenia miejsca świadczenia, a więc i opodatkowania usługi, należy zastosować przepisy art. 28b ust. 2 ustawy o VAT.

W konsekwencji, na podstawie powołanego powyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przedmiotowa usługa księgowa, świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności kontrahenta zagranicznego w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem według właściwej stawki podatku VAT obowiązującej w kraju. Stosownie do zapisów art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z zapisem art. 146a pkt 1 w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 23%. A zatem rozpatrywana w przedmiotowym wniosku usługa księgowa podlega opodatkowaniu według stawki podatku VAT 23%.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, w myśl którego miejscem świadczenia tych usług, a więc i opodatkowania jest terytorium kraju i Wnioskodawca, jako podmiot zobowiązany do zapłaty podatku winien zastosować 23% stawkę podatku VAT, należało uznać za prawidłowe.

Ponadto wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są na pisemny wniosek Zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie. W związku z powyższym przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl