IBPP3/443-352/08/AB (KAN-2937/03/08) - Opodatkowanie podatkiem VAT przekazania akcjonariuszowi ruchomości w wyniku likwidacji spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-352/08/AB (KAN-2937/03/08) Opodatkowanie podatkiem VAT przekazania akcjonariuszowi ruchomości w wyniku likwidacji spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2008 r. (data wpływu 19 marca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 czerwca 2008 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania przekazania ruchomości w tym środków trwałych akcjonariuszowi w wyniku likwidacji Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 17 czerwca 2008 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania przekazania ruchomości w tym środków trwałych akcjonariuszowi, w wyniku likwidacji Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 1998 r. Spółka z o.o. pod firmą B podwyższyła kapitał zakładowy. Podwyższenie kapitału nastąpiło poprzez utworzenie nowych udziałów i objęcie ich przez W, który wniósł do spółki wkład niepieniężny w postaci prawa własności nieruchomości, w skład którego wchodziło prawo własności gruntu oraz prawo własności budynku położonego na tym gruncie (aport). Za wskazany wkład niepieniężny W objął wyżej wskazane udziały. Budynek został wybudowany w r. 1954. Nieruchomość była przez Spółkę B wykorzystywana w celu wykonywania czynności opodatkowanych poprzez wynajmowanie lokali znajdujących się w budynku osobom trzecim. Część budynku przeznaczona była na siedzibę spółki. Wymieniona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została przekształcona w 1998 r. w spółkę akcyjną która jako podatnik obecnie występuje z wnioskiem o wydanie interpretacji. Po zmianie formy prawnej działalności z spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną podatnik w dalszym ciągu wykorzystywał nieruchomość w celu wykonywania czynności opodatkowanych poprzez wynajem lokali znajdujących się w budynku na rzecz osób trzecich. Lokale nie były wykorzystywane jako lokale mieszkaniowe i budynek również nie stanowił nigdy budynku mieszkalnego.

Lokale były wykorzystywane przez najemców na prowadzenie działalności gospodarczej. Lokale w tym celu wynajmowane są w dalszym ciągu. Podatnik poniósł nakłady na ulepszenie budynku w wysokości 40% wartości zabudowanej nieruchomości w stosunku do jej wartości początkowej w ewidencji środków trwałych. Podatnik znajduje się w trakcie postępowania likwidacyjnego.

Obecnie jedynym akcjonariuszem Spółki B jest W, będący wojewódzkim funduszem celowym powołany na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.

Podatnikowi nie przysługiwało prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z wniesieniem nieruchomości jako wkład niepieniężny do spółki podatnika zarówno w chwili wnoszenia nieruchomości jako wkład pieniężny do podatnika działającego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jak i w związku z przekształceniem zmieniającym formę prawną działalności podatnika na spółkę akcyjną.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy postanowiło, że w ramach podziału majątku pomiędzy akcjonariuszy (w tym przypadku jednego akcjonariusza) w wyniku prowadzonego postępowania likwidacyjnego część majątku tj. nieruchomość zabudowana budynkiem administracyjnym zostanie upłynniona poprzez sprzedaż w drodze przetargu, co stanowi pierwsze zdarzenie przyszłe, a pozostała część majątku tj. ruchomości, w tym (środki trwałe) jak np. urządzenia biurowe wyposażenie budynku zostanie przekazana jedynemu akcjonariuszowi nieodpłatnie po zakończeniu procesu likwidacji, z zachowaniem terminów określonych przepisami prawa, co stanowi drugie zdarzenie przyszłe.

Podatnikowi przy nabywaniu ruchomości, które zamierza przekazać akcjonariuszowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w całości lub w części.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie przez podatnika w postępowaniu likwidacyjnym akcjonariuszowi ruchomości w wyniku podziału majątku pomiędzy akcjonariuszy (tu jedynego akcjonariusza) jaki następuje w postępowaniu likwidacyjnym, stanowiących majątek podatnika, które podatnik nabył w toku prowadzenia działalności gospodarczej i podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego spowoduje konieczność zapłaty podatku od towarów i usług jaki został odliczony w chwili zakupu ruchomości przez podatnika, czy też podatku od towarów i usług w kwocie wynikającej z wartości rynkowej przekazywanej ruchomości w chwili jej przekazania akcjonariuszowi?

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów. Wg treści art. 7 ust. 2 VAT przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie towarów na cele osobiste akcjonariuszy jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub części Zgodnie z art. 29 ust. 10 VAT przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 VAT, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów, z zastrzeżeniem ust. 10a VAT. W ocenie podatnika przekazanie akcjonariuszowi ruchomości w trakcie postępowania likwidacyjnego, w związku z podziałem majątku pomiędzy akcjonariuszy, co do których podatnikowi przysługiwało prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony powinno nastąpić wg ceny nabycia towarów z dnia dostawy na rzecz akcjonariusza (bez podatku) tj. ceny rynkowej, za jaką podatnik mógłby sprzedać dany towar (np. komputer, urządzenia biurowe itd.), a nie ceny za jaką podatnik nabył dany towar, w chwili jego nabycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 tej ustawy.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawcy przy zakupie ruchomości, w tym środków trwałych jak np. urządzenia biurowe, wyposażenie budynku przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, a zatem przekazanie ww. składników majątku, po zakończeniu postępowania likwidacyjnego, akcjonariuszowi, w świetle powyższych uregulowań podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 i ust. 10 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów, z zastrzeżeniem ust. 10a.

Z cyt. wyżej przepisów wynika, iż w przypadku towarów przekazywanych nieodpłatnie akcjonariuszowi po zakończeniu postępowania likwidacyjnego podstawą opodatkowania jest cena nabycia określona w momencie dostawy tych towarów, tj. w momencie przekazania ruchomości akcjonariuszowi. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest wprawdzie cena nabycia towarów lecz skorygowana na dzień, w którym dochodzi do nieodpłatnego przekazania akcjonariuszowi przedmiotowych towarów, czyli wartość rynkowa.

W związku z powyższym w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca za podstawę opodatkowania nieodpłatnego przekazania ruchomości, w tym środków trwałych, akcjonariuszowi winien przyjąć zgodnie z art. 29 ust. 10 cyt. ustawy czyli wartość rynkową towarów z dnia przekazania.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy uznać należało za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w kwestii opodatkowania sprzedaży nieruchomości zawarta została w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl