IBPP3/443-332/09/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-332/09/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2009 r. (data wpływu 22 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy towarów nabywanych przez kontrahenta z Norwegii, przeznaczonych do przerobu na terytorium kraju, a następnie do wywozu do Norwegii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy towarów nabywanych przez kontrahenta z Norwegii, przeznaczonych do przerobu na terytorium kraju, a następnie do wywozu do Norwegii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług zajmującym się produkcją odlewów z żeliwa. Dostaw towarów Wnioskodawca dokonuje na rzecz kontrahentów krajowych jak i zagranicznych z terenu państw Wspólnoty oraz z państwa trzeciego.

3 grudnia 2008 r. Wnioskodawca sprzedał towar firmie z Norwegii, mającej siedzibę na terytorium państwa trzeciego. Towar ten na zlecenie nabywcy, Wnioskodawca przekazał innemu podatnikowi podatku od towarów i usług do przerobu na terytorium kraju.

Po wykonaniu usługi przerobu towar zostanie wywieziony do Norwegii, przez podatnika, który wykonał tą usługę. W dniu przekazania towaru podatnikowi który wykonuje na tym towarze usługi, Wnioskodawca wystawił fakturę VAT na firmę norweską z zastosowaniem stawki 0 % w kraju zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 25 lit. a) i b) Ustawy o podatku od towarów i usług oraz mając na uwadze zapis w art. 83 ust. 12 ustawy (warunek otrzymania zapłaty do 40 dni).

Termin otrzymania zapłaty przypadał na 12 stycznia 2009 r. i do tego dnia włącznie, Wnioskodawca nie otrzymał zapłaty na rachunek bankowy w kraju. W związku z powyższym Wnioskodawca dokonał korekty podatku należnego w rejestrze VAT, poprzez skorygowanie stawki VAT z 0 % w kraju w miesiącu wystawienia faktury - opodatkował dostawę towaru stawką 22 % w kraju, w rejestrze za miesiąc w którym przypadał termin zapłaty.

Oczekiwana przez Wnioskodawcę zapłata wpłynęła na rachunek bankowy 28 stycznia 2009 r..

Po otrzymaniu zapłaty Wnioskodawca dokonał ponownej korekty podatku należnego-skorygował stawkę 22 % i zastosował stawkę 0 % w kraju w miesiącu styczniu (w dniu otrzymania zapłaty).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przedmiotowa czynność wykonywana przez Spółkę winna być wykazywana w deklaracji VAT-7 jako dostawa towarów na terytorium kraju opodatkowana stawką 0 % czy w pozycji eksport towarów.

2.

Czy w przypadku braku zapłaty w ustawowym terminie 40 dni korektę podatku należnego należy dokonywać poprzez korektę stawki 0 % i opodatkowanie stawką 22 % w miesiącu wystawienia faktury.

3.

Czy prawidłowe było skorygowanie stawki 0 % w miesiącu wystawienia faktury i opodatkowanie stawką 22 % w miesiącu na którym przypadał termin zapłaty.

4.

Czy otrzymanie zapłaty po upływie 40 dni upoważnia Wnioskodawcę do korekty stawki 22 % i zastosowania stawki 0 %:

a)

w miesiącu wystawienia faktury,

b)

w miesiącu kiedy przypadała data zapłaty,

c)

czy w miesiącu otrzymania zapłaty.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku przedmiotowej dostawy towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT prawo do rozporządzania tym towarem zostało przeniesione w dniu wystawienia faktury i przekazania towaru podatnikowi który dokonuje usługi przerobu. W myśl art. 2 pkt 8 ustawy eksportem towaru jest wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty potwierdzony na odpowiednich dokumentach celnych.

W przypadku Wnioskodawcy ww. wywozem zajmuje się podatnik dokonujący usług przerobu, posiadający dokumenty celne, w związku z czym przedmiotowa transakcja winna być traktowana jako odpłatna dostawa na terytorium kraju z uwzględnieniem art. 83 ust. 1 pkt 25 lit. a) i b) oraz art. 83 ust. 12 ustawy o VAT, opodatkowana stawką 0%.

Z uwagi na brak jednoznacznych przepisów dotyczących określenia terminu w którym powinna zostać wykazana sprzedaż według stawki krajowej 22% w przypadku braku zapłaty czyli nie spełnienia warunku określonego w art. 83 ust. 12 ustawy zdaniem Wnioskodawcy należy dokonać korekty podatku należnego opodatkowując dostawę towarów w miesiącu w którym ów warunek nie został spełniony, opierając się na przepisach zawartych w art. 41 ust. 9, art. 42 ust. 13 oraz art. 83 ust. 10 ustawy VAT, dotyczących korekty podatku należnego przy eksporcie towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów oraz usług polegających na przerobie.

Sytuacja dotyczy także otrzymania zapłaty po ustawowym terminie - zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z ww. stanowiskiem korektę tą należy dokonać w miesiącu w którym otrzymano zapłatę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

6.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

7.

eksport towarów;

8.

import towarów;

9.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

10.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 25 cyt. ustawy, stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw towarów nabywanych przez podmioty mające siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego, niebędące podatnikami w rozumieniu art. 15, jeżeli towary te są przeznaczone do przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia na terytorium kraju, a następnie do wywozu z terytorium Wspólnoty, w przypadku gdy podatnik:

1.

przekaże nabyty przez podmiot towar podatnikowi, który dokonuje przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia tego towaru,posiada dowód, że należność za towar została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem.

Powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że podatnik otrzyma zapłatę, nie później jednak niż 40. dnia, licząc od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego (art. 83 ust. 12 ww. ustawy).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, iż z objęciem stawką 0% usług uszlachetniania towarów krajowych, które będą przedmiotem eksportu, koreluje regulacja art. 83 ust. 1 pkt 25 ustawy. Zgodnie z powyższą regulacją stawką 0% jest objęta czynność wcześniejsza, czyli dostawa towarów krajowych do nabywcy z państwa trzeciego, jednakże z wcześniejszym wydaniem ich podmiotowi dokonującemu ich przerobu, poprzedzającego eksport towarów. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z realizowaną na raty transakcją eksportową, która jednak nie spełnia przesłanek ustawowych uznania jej za eksport (pośredni czy bezpośredni) w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy o VAT. Przepis punktu 25 stanowi o stosowaniu zerowej stawki podatku do dostaw towarów nabywanych przez podmioty mające siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego, niebędące podatnikami (zarejestrowanymi) w Polsce, jeżeli towary te są przeznaczone do przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia na terytorium kraju, a następnie do wywozu z terytorium Wspólnoty, w przypadku gdy podatnik spełni przesłanki wskazane w art. 83 ust. 1 pkt 25 cyt. ustawy.

W przypadku powyżej opisanej dostawy, aby została objęta stawką 0%, ustawa stawia warunek otrzymania zapłaty w określonym terminie. Zapłata powinna być przekazana w ciągu 40 dni, licząc od dnia wydania towaru, na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem.

Nieotrzymanie zapłaty w tym terminie skutkuje koniecznością opodatkowania dostawy jako dostawy krajowej. Otrzymanie jednakże zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca dokonuje dostawy towarów na rzecz kontrahenta z Norwegii, które zostały przekazane do podmiotu polskiego wskazanego zgodnie z zamówieniem, dokonującego przerobu towaru, który to towar po dokonaniu przerobu zostaje wyeksportowany. Wnioskodawca otrzymuje od kontrahenta z Norwegii wynagrodzenie za towar na rachunek bankowy Wnioskodawcy w kraju. W przypadku gdy Wnioskodawca otrzyma zapłatę w okresie do 40 dni od dnia wydania towaru, powyższa dostawa będzie skutkowała zastosowaniem 0% stawki podatku VAT.

Zatem mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny i powołane wyżej przepisy należy uznać, iż Wnioskodawcy przysługuje zerowa stawka podatku od towarów i usług, gdyż spełnione zostały warunki przewidziane w art. 83 ust. 1 pkt 25 i ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku gdy z upływem 40. dnia od dnia wydania towarów Wnioskodawca nie otrzyma zapłaty na rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, powyższą dostawę należy opodatkować stawką podatku właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju, w rozliczeniu (deklaracji) za miesiąc, w którym upłynął 40 dzień od dnia wydania towaru podmiotowi, który dokonuje jego przerobu.

W przypadku gdy zapłata będzie uiszczona po upływie 40 dni od dnia wydania towaru Wnioskodawca winien dokonać korekty podatku VAT w miesiącu otrzymania tejże zapłaty.

Należy także zwrócić uwagę że przytoczone przez Wnioskodawcę przepisy art. 41 ust. 9, art. 42 ust. 13 oraz art. 83 ust. 10 nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl