IBPP3/443-31/08/AB/KAN-565/01/08 - Sprzedaż lokalu mieszkalnego uprzednio zasiedlonego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-31/08/AB/KAN-565/01/08 Sprzedaż lokalu mieszkalnego uprzednio zasiedlonego.

"(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl natomiast art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, będącego rozwinięciem art. 5, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Natomiast pojęcie pierwszego zasiedlenia zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ww. ustawy jako wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z powyższych przepisów zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży lokali mieszkalnych, jeśli uprzednio były one już zasiedlone lub zamieszkane.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż nabył on lokal mieszkalny po jego pierwszym zasiedleniu z zamiarem dalszej odsprzedaży jako towar handlowy. W okresie od nabycia tego lokalu do momentu jego sprzedaży nie zostało zmienione przeznaczenie tego lokalu - nadal pozostał lokalem mieszkalnym. Zatem sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego osobie fizycznej, dokonana w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest zwolniona od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust 1 pkt 10 ww. ustawy.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Oznacza to, że do zbycia prawa użytkowania gruntu zabudowanego stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również zbycie prawa użytkowania gruntu, na którym obiekt lub jego część jest posadowiony.

W świetle powyższego sprzedaż lokalu mieszkalnego po jego pierwszym zasiedleniu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/6/40-41