IBPP3/443-306/07/KP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-306/07/KP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2007 r. (data wpływu 26 września 2007 r.), uzupełnionym pismami z dnia 26 listopada 2007 r. (data wpływu 29 listopada 2007 r.), z dnia 7 grudnia 2007 r. (data wpływu 10 grudnia 2007 r.), oraz z dnia 17 grudnia 2007 r. (data wpływu 17 grudnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zastosowania stawek podatku od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej wiatą niezwiązaną trwale z gruntem-jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismami z dnia 26 listopada 2007 r., z dnia 7 grudnia 2007 r. oraz z dnia 17 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zastosowania stawek podatku od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej wiatą niezwiązaną trwale z gruntem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka w 2000 r. zakupiła nieruchomość gruntową składającą się z trzech działek przemysłowych. Na terenie jednej z nich znajduje się budynek gospodarczy, wykorzystywany do celów biurowych, zaś na terenie drugiej usytuowana jest wiata, wykorzystywana jako magazyn niezwiązana trwale z gruntem. Trzecia działka stanowi drogę dojazdową. Umowa sprzedaży z 2000 r. dotyczyła przeniesienia użytkowania wieczystego ww. nieruchomości. Przedsiębiorstwo państwowe w likwidacji przedmiotową sprzedaż udokumentowało fakturą VAT, w oparciu o art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie naliczono podatku VAT. W ww. fakturze uwzględniono dwie pozycje: wartość gruntu oraz wartość budynku gospodarczego i wiaty. Ww. budynki przyjęto na stan jako środki trwałe Spółki, w chwili obecnej zostały one zamortyzowane. Wnioskodawca poniósł wydatki związane z ulepszeniem ww. budynków, jednakże wartość tych wydatków nie przekroczyła 30% wartości początkowej ww. środków trwałych. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków.W styczniu 2008 r. Spółka zamierza sprzedać ww. nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma naliczyć podatek od towarów i usług od planowanej sprzedaży, a jeśli tak to w jaki sposób.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż ww. działek, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W przedmiotowym wniosku wskazano, iż przedmiotem dostawy będą trzy działki budowlane, z których jedna jest zabudowana budynkiem biurowym, na drugiej znajduje się wiata magazynowa, która nie jest trwale związana z gruntem, natomiast trzecia działka stanowi drogę dojazdową.W związku z powyższym koniecznym jest dokonanie oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy odrębnie w odniesieniu do gruntów zabudowanych budynkiem i budowlą trwale związanych z gruntem oraz do nieruchomości na którym znajduje się wiata magazynowa niezwiązana trwale z gruntem.W odniesieniu do sprzedaży działki, na której usytuowana jest wiata magazynowa, niezwiązana trwale z gruntem, stwierdzić należy co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy).W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.Z treści ww. wniosku wynika, iż Spółka zamierza sprzedać prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z wiatą magazynową niezwiązaną trwale z gruntem. W związku z powyższym w przedstawionym stanie faktycznym istotne jest ustalenie czy przedmiot sprzedaży - wiata magazynowa - jest budynkiem, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Jak już wspomniano na wstępie towarami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych dokonuje klasyfikacji obiektów budowlanych rozumianych jako konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. Natomiast przez budynki rozumie się zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. W PKOB nie ma mowy o budynkach czy budowlach niezwiązanych trwale z gruntem, ponadto w objaśnieniach wstępnych do PKOB można znaleźć informację, że klasyfikacja ta nie wyróżnia obiektów budowlanych tymczasowych. W tym kontekście obiekty budowlane tymczasowe niezwiązane trwale z gruntem winny być uznawane jako rzeczy ruchome i klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w zależności od materiału, z jakiego są wytworzone. Zatem mając na uwadze powyższe należy uznać przedmiotową wiatę za rzecz ruchomą, czyli towar inny niż budynki i budowle. Jednakże w tym przypadku można zastosować do sprzedaży ww. wiaty zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy, zgodnie bowiem z informacją zawartą we wniosku Spółki wiata wraz z całą nieruchomością była przez Wnioskodawcę użytkowana w celu wykonywania czynności opodatkowanych przez okres 7 lat, tj. od roku 2000 r. kiedy nieruchomość została nabyta wraz ze znajdującymi się na niej obiektami, bez możliwości odliczenia podatku naliczonego - z uwagi na zwolnienie zawarte w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie naliczono podatku VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane rozumie się pozostałe towary (inne niż budynki, budowle lub ich części), z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Zatem dostawa wiaty, będącej przedmiotem wniosku zwolniona jest z podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika również, iż oprócz sprzedaży wiaty magazynowej, przedmiotem dostawy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jest przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu nieruchomości gruntowej, na której jest usytuowana ww. wiata.W świetle przytoczonych wyżej przepisów i definicji wykluczone zostało uznanie wiaty magazynowej za obiekt budowlany rozumiany jako konstrukcja połączona z gruntem w sposób trwały, w rozumieniu definicji zawartej w ustawie - Prawo budowlane oraz PKOB. Nie ma zatem zastosowania w przedmiotowej sprawie art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli.

Jeżeli zatem dokonana zabudowa nie jest budynkiem, ani budowlą, ani też ich częścią, uznać należy, że mamy do czynienia z gruntem niezabudowanym, o charakterze budowlanym, co wynika wprost z wniosku Spółki. Wnioskodawca bowiem nabył nieruchomość gruntową składającą się z trzech działek przemysłowych.W tej sytuacji należy wziąć pod uwagę przepisy regulujące dostawę terenów budowlanych.

Stosownie do brzmienia przepisów art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Zatem opodatkowaniu podatkiem VAT podlegać będzie dostawa gruntów zabudowanych i gruntów niezabudowanych, stanowiących tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Przy czym w przypadku nieruchomości gruntowych niezabudowanych, stanowiących tereny budowlane, za takie należy uznać działkę, na której znajduje się wiata. A zatem, dostawa działki budowlanej, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie, przy przeniesieniu prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie miała zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT, określona w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, tj. 22%. Natomiast sprzedaż wiaty magazynowej niezwiązanej trwale z gruntem, będzie korzystała za zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego sprzedaży działek zabudowanych budynkiem i budowlą, zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl