IBPP3/443-284/07/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-284/07/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2007 r. (data wpływu 25 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wykazania podatku VAT w deklaracjach VAT-7 w okresie po 1 stycznia 2006 r. w związku z transakcją w składzie celnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wykazania podatku VAT w deklaracjach VAT-7 w okresie po 1 stycznia 2006 r. w związku z transakcją w składzie celnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiada własny skład celny, w którym dokonuje zakupu towarów od podmiotu zagranicznego. Podmiot zagraniczny sprowadzający towary spoza terytorium Wspólnoty do ww. składu celnego nie posiada siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium RP. Spółka płaci podatek VAT w momencie dopuszczenia do obrotu towaru zakupionego w składzie celnym, na podstawie dokumentu SAD. W związku z faktem, iż przedmiotowy towar służy sprzedaży opodatkowanej Spółka odlicza podatek obliczony w dokumencie SAD na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jeżeli Spółka była zobowiązana do wykazania podatku VAT przy zakupie towaru w składzie celnym to jak wykazać podatek VAT w deklaracji VAT-7 w okresie po 1 stycznia 2006 r. w związku z ww. transakcją.

Zdaniem Wnioskodawcy nabycie towarów w składzie celnym od podmiotu zagranicznego, który nie posiada siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium RP należy wykazać w deklaracji VAT-7 w sposób następujący w:

* Części C. Rozliczenie transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego w wierszu - dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (w podstawie opodatkowania i podatku należnym)

* Części D. Rozliczenie podatku naliczonego w wierszu nabycie towarów i usług (wartość netto i podatek naliczony).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138. Przepis ten, według art. 17 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy stosuje się jeżeli nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju, albo osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 6.

W sytuacji przedstawionej we wniosku podmiot zagraniczny nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju sprzedaje Spółce w składzie celnym towar, który wcześniej sprowadził spoza terytorium Wspólnoty. W świetle cyt. art. 17 ust. 1 pkt 5 oraz ust. 2 i ust. 5 podatnikiem podatku od towarów i usług, z tytułu przedmiotowej transakcji, będzie zatem nabywca towaru. W konsekwencji dostawa towarów w obrębie składu celnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, z zastosowaniem stawek obowiązujących dla konkretnej sprzedaży.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545), w § 1 pkt 1 określa wzory deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług (VAT-7), o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej "ustawą", stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia, i deklaracji podatkowej od towarów i usług (VAT-7K), o której mowa w art. 99 ust. 2 ustawy, oraz objaśnienia do tych deklaracji stanowiące załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Zgodnie z § 2 pkt 1 ww. rozporządzenia wzór deklaracji dla podatku od towarów i usług określony w załączniku nr 1 stosuje się począwszy od rozliczenia za wrzesień 2005 r.

W objaśnieniach do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K) części C - rozliczenie transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego, a także transakcji wykonywanych poza terytorium kraju - poz. 36 i 37 wypełnia nabywca towarów, jeżeli dokonującym dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadajacy siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z wyłączeniem dostaw dokonywanych w ramach procedury uproszczonej, o której mowa w art. 135-138 ustawy. W pozycjach tych nie uwzględnia się dostaw, od których podatek od towarów i usług rozliczył dostawca.

W świetle powyższego Spółka winna ująć dostawę towarów na terenie składu celnego w okresie po 1 stycznia 2006 r. w deklaracji VAT-7:

* w poz. 36 i 37 dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (podstawa opodatkowania i podatek należny)

* w poz. 46 i 47 nabycie towarów i usług pozostałych.

Jednocześnie zauważa się, że od 1 stycznia 2006 r. w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) obowiązuje nowy przepis § 7d zgodnie z którym obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy:

1.

towarów w składzie celnym, wprowadzonych do składu celnego z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju;

2.

towarów objętych procedurą składu celnego.

Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1.

dostawy towarów dokonuje się dla podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy;

2.

towary znajdują się pod dozorem celnym i są ujęte w ewidencji towarowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami;

3.

towary, inne niż objęte procedurą składu celnego, nie są w wyniku tej dostawy lub po dokonaniu tej dostawy wyprowadzane ze składu.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie wykazania podatku VAT w deklaracjach VAT-7 w okresie po 1 stycznia 2006 r. w związku z transakcją w składzie celnym uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w części dotyczącej opodatkowania nabycia towarów w składzie celnym i w zakresie wykazania podatku VAT w deklaracjach VAT-7 w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2005 r. zawarta została w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl