IBPP3/443-275/07/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-275/07/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani W, przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2007 r. (data wpływu 5 grudnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia od podatku dostawy części budynku użytkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia od podatku dostawy części budynku użytkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako firma "M" sprzedaż art. przemysłowych. Tytuł prawny do lokalu Wnioskodawca uzyskał na podstawie umowy darowizny potwierdzonej aktem notarialnym z dnia 21 maja 1998 r. W 1999 r. Wnioskodawca przebudował istniejący budynek dostosowując go w całości do celów działalności gospodarczej. Przebudowa i adaptacja na budynek użytkowy trwała od kwietnia 1999 r. do marca 2000 r., kiedy to obiekt został przekazany do użytkowania i od kwietnia 2000 r. jest amortyzowany. W chwili obecnej Wnioskodawca zamierza przekazać część budynku w postaci jednej kondygnacji na cele osobiste i zamieszkać na niej wraz z rodziną. Ponieważ zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług za dostawę towarów uznaje się również przekazanie towarów na cele osobiste podatnika jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części należy rozważyć wg jakiej stawki będzie opodatkowana taka dostawa towaru.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dostawa części budynku użytkowego (przekazanie na cele osobiste podatnika jednej kondygnacji budynku) będzie korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie stawki "zwolnienie" do dostawy budynku uwarunkowana jest spełnieniem wymogu "towaru używanego" oraz faktu, iż przy jego nabyciu nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku Wnioskodawcy towar objęty dostawą jest towarem używanym, gdyż od końca roku w którym przekazano go do użytkowania (po przebudowie) minęło co najmniej 5 lat, a samo nabycie nie było czynnością podlegającą podatkowi VAT. Dodatkowo po analizie art. 43 ust. 6 ustawy o VAT wnioskodawca stwierdził, że:

- nakłady na przebudowę przekroczyły 30% wartości początkowej obiektu,

- w trakcie przebudowy Wnioskodawca korzystał z prawa do odliczenia podatku VAT,

- obiekt użytkowany jest dłużej niż 5 lat.

Reasumując warunki wykluczające zastosowanie zwolnienia z podatku VAT nie są spełnione kumulatywnie, zatem dostawa części budynku użytkowego korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (...). Stosownie do art. 7 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy VAT przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Reasumując, aby nieodpłatne przekazanie towarów stanowiło dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT podatnikowi musi przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca przedmiotową nieruchomość nabył w drodze darowizny, w związku z tą czynnością Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części, zatem nie został spełniony warunek, o którym mowa wyżej.

W świetle powyższego uznać należy, iż nieodpłatne przekazanie na cele osobiste podatnika jednej kondygnacji budynku nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z tym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy towar będący przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest - w rozumieniu ustawy o VAT - towarem używanym, czy też nie.

Należy jednak zaznaczyć, iż Wnioskodawca ponosił wydatki na przebudowę i adaptację budynku dostosowując go w całości do celów działalności gospodarczej i obniżał podatek należny o kwotę podatku naliczonego związanego z tymi wydatkami. Zatem, z chwilą nieodpłatnego przekazania środków trwałych w postaci jednej kondygnacji budynku na cele osobiste podatnika, nastąpi zmiana ich przeznaczenia ze związanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych na związane z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu, w związku z powyższym zaistnieje okoliczność zmieniająca prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na ulepszenie wykorzystywanej nieruchomości, która rodzi obowiązek dokonania przez Podatnika korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego, o czym stanowi art. 91 ust. 7 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. przepisem należy skorygować odliczony podatek odpowiednio stosując art. 91 ust. 1-5 ustawy o VAT od poniesionych nakładów od dnia 1 maja 2004 r. do zakończenia inwestycji. Natomiast stosownie do art. 163 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług do nakładów inwestycyjnych poniesionych do dnia 30 kwietnia 2004 r. ma zastosowanie art. 20 ust. 5 obowiązującej wcześniej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Zatem Podatnik od wydatków poniesionych w tym okresie nie dokonuje korekty.

Reasumując, przedmiotowa czynność nieodpłatnego przekazania jednej kondygnacji budynku użytkowego na cele osobiste podatnika nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz jeśli Podatnik ponosił wydatki na ulepszenie wykorzystywanej nieruchomości także po 1 maja 2004 r. i obniżał podatek należny o kwotę podatku naliczonego związanego z tymi wydatkami winien zgodnie z art. 91 ust. 7 dokonać korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego (za okres od 1 maja 2004 r. do chwili obecnej), stosując odpowiednio przepisy art. 91 ust. 1-5.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl