IBPP3/443-263/10/BWo - Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-263/10/BWo Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2010 r. (data wpływu 16 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od 22 lutego 2007 r. nakierowaną na sprzedaż używanych pojazdów ciężarowych. Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w zakresie w jakim towary i usługi nabywane przez podatnika są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnik obniża kwotę podatku należnego o podatek naliczony. Podatnik we wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta w przedmiocie działalności gospodarczej w pierwszej kolejności ma wpisaną sprzedaż hurtową i detaliczną samochodów osobowych i furgonetek, która jest głównym przedmiotem prowadzonej działalności. Spośród wielu pozostałych wpisów w ewidencji, znajduje się również "pośrednictwo w obrocie nieruchomościami", jak i "kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek". W latach 2007-2008 podatnik zajmował się wyłącznie handlem używanymi samochodami ciężarowymi, którego obroty w 2007 r. wyniosły 2.837.948,95 zł., a w roku 2008 - 6.868.082,16 zł.

W roku 2009 podatnik rozszerzył świadczone przez siebie usługi o "pośrednictwo w obrocie nieruchomościami". W lipcu 2009 r. w związku z wykonywanymi czynnościami dotyczącymi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, jeden z klientów, będący w trudnej sytuacji finansowej, potrzebujący natychmiastowej gotówki, zrezygnował z usługi pośrednictwa i zaproponował podatnikowi sprzedaż swojego lokalu po atrakcyjnej cenie. Podatnik postanowił nabyć nieruchomość na własny rachunek, a nie ograniczać się jedynie do usługi pośrednictwa w jej obrocie jaki był pierwotny zamysł. Była to jedyna taka transakcja w roku 2009. Lokal mieszkalny, który został zakupiony od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, zaklasyfikowano jako towar handlowy. Przy nabyciu nie wystąpił podatek naliczony, gdyż transakcja korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. Mieszkanie zostało nabyte na rynku wtórnym, a pomiędzy dostawą a pierwszym zasiedleniem minął okres dłuższy niż 2 lata, a podatnik nie poniósł żadnych wydatków na ulepszenie tej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji, dostawa przedmiotowej nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 oraz 10a ustawy o VAT, gdyż przy jej nabyciu nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jak również sama dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oznacza to, że wymienioną wyżej stawkę należy stosować, jeżeli brak jest przepisu szczególnego określającego obniżoną stawkę podatku lub zwolnienie od podatku, przy czym przepisy takie zawiera zarówno ustawa, jak również przepisy rozporządzeń wykonawczych Ministra Finansów.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Na podstawie art. 43 ust. 7a ww. ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Należy podkreślić, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalne. W efekcie podatnik uprawniony jest do zastosowania zwolnienia od podatku jedynie w sytuacji, gdy charakter dokonywanej transakcji w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2009 r. Wnioskodawca nabył od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lokal mieszkalny, który zaklasyfikował jako towar handlowy. Przy nabyciu nie wystąpił podatek naliczony. Od momentu zakupu Wnioskodawca nie poniósł wydatków na ulepszenie nieruchomości przekraczających 30% jego wartości początkowej.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że dostawa lokalu mieszkalnego nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, bowiem przedmiotowa dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w związku z tym, że lokal mieszkalny został zakupiony na rynku wtórnym od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej a zatem w przedmiotowej sytuacji nie doszło do oddania do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lokalu mieszkalnego po jego wybudowaniu bądź ulepszeniu.

Dla sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego Wnioskodawca będzie mógł jednakże zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Wnioskodawcy nie przysługiwało bowiem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem ww. nieruchomości, a ponadto nie poniósł nakładów na ulepszenie nieruchomości przekraczających 30% jej wartości początkowej.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, jednakże podkreślić należy, iż dostawa lokalu mieszkalnego będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie ustalenia proporcji, o której mowa w art. 90 cyt. ustawy i dokonania rocznej korekty podatku naliczonego została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Ponadto tut. organ podkreśla, iż niniejsza interpretacja opiera się na założeniu, iż przedmiotowy lokal mieszkalny nie był jeszcze zasiedlony w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, bowiem nie wynika to z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego.

Dodatkowo należy wskazać, iż niniejsza interpretacja traci swą aktualność w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl