IBPP3/443-250/10/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-250/10/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2010 r. (data wpływu 19 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie miejsca świadczenia usług transportowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług transportowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług transportowych na terenie kraju i w krajach Unii Europejskiej. W ramach swojej dzielności Wnioskodawca wykonuje usługi transportowe na terytorium krajów UE zlecone wyłącznie przez jednego kontrahenta. Kontrahent ten to jednodziałowa polska firma spedycyjna mająca siedzibę zlokalizowaną na terytorium Polski, będąca podatnikiem podatku VAT.

Usługi transportowe Wnioskodawca wykonuje na podstawie zleceń spedycyjnych otrzymywanych od tejże firmy spedycyjnej. Zlecenia dotyczą wyłącznie przewozu towarów na terytorium krajów Unii Europejskiej, między innymi w takich relacjach: Włochy (załadunek) - Wielka Brytania (rozładunek), Polska - Francja, Niemcy - Belgia, Holandia - Wielka Brytania, Francja - Francja.

Każdorazowo po wykonaniu danego zlecenia wystawiana jest faktura VAT, ze stawką 22%. Faktura jest wystawiana w euro, z tym, że dla celów ustawy o VAT podatek VAT wykazany w fakturach jest przeliczany wg właściwego kursy średniego NBP za złotówki. Do określenia momentu obowiązku podatkowego stosuje się art. 19 ust. 13 pkt 2a ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy właściwym w sytuacji wykonania usługi transportowej w relacji Francja (załadunek) -Francja (rozładunek) czyli wykonanej w jednym kraju UE jest zastosowanie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, a co za tym idzie opodatkowanie tej usługi w Polsce stawką podatkową 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie usługi przedstawione w stanie faktycznym, a więc łącznie z usługą rozpoczynającą się i kończącą w tym samym kraju UE (w przypadku Wnioskodawcy Francja - Francja) powinny być opodatkowane w Polsce stawką 22%. Usługobiorcą bezpośrednim tych usług jest bowiem podatnik mający siedzibę na terytorium Polski. Wg Wnioskodawcy bez znaczenia pozostaje fakt, iż Zleceniodawcy Wnioskodawcy zleca faktycznie usługę transportu jakiś kontrahent zagraniczny, a Wnioskodawca jest w jakimś sensie podwykonawcą tej usługi. W przypadku Wnioskodawcy zawsze gdy usługa będzie odbywała się na terytorium krajów UE, w tym Polski, gdzie od siedziby usługobiorcy będzie zależeć miejsce świadczenia usług. Zatem w sytuacji Wnioskodawcy usługobiorcą tych usług jest zawsze ten sam polski podmiot mający siedzibę w Polsce. Jeśli miejscem świadczenia jest Polska, to należy opodatkować tę usługę 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z przepisu powyższego wynika zasada, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem świadczenia (określonym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT poprzez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zatem dla określenia miejsca opodatkowania transakcji będącej przedmiotem wniosku, a stanowiącej świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, należy ustalić miejsce świadczenia usług.

Generalne zasady wyrażone obecnie w art. 28b ust. 1 i 28c ust. 1 ustawy o VAT, różnicują sposób określenia miejsca świadczenia usług w zależności od tego, na czyją rzecz są one świadczone.

I tak w myśl art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W tym miejscu wskazać należy, że na potrzeby rozdziału 3 "Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług" ustawy o VAT w art. 28a ustawodawca zawarł definicje podatnika.

W myśl art. 28a ww. ustawy o VAT na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1.

ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6.,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Powyższy artykuł wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy o VAT. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług.

Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi transportowe na terytorium krajów UE. Przedmiotowe usługi świadczone są na rzecz zleceniodawcy (firmy spedycyjnej) będącego podatnikiem podatku VAT, który to jako jednooddziałowa polska firma spedycyjna posiada siedzibę zlokalizowaną na terytorium Polski.

Zatem, w związku z tym, że usługi transportu towarów świadczone są na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 28a ust. 1 ustawy, to w świetle wyżej cytowanego przepisu art. 28b ust. 1 ustawy, zaliczyć je należy do usług, dla których miejscem świadczenia będzie terytorium państwa, gdzie usługobiorca posiada siedzibę tj. Polska.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny stwierdzić należy, iż opisane we wniosku usługi transportowe polegające na przewozie towarów na terytorium państw członkowskich Wspólnoty na rzecz polskiego kontrahenta mającego siedzibę w Polsce opodatkowane są na terytorium Polski, stawką podatku w wysokości 22%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii powstania obowiązku podatkowego oraz sposobu przeliczania kursu walut na fakturach, gdyż zagadnienia te nie były przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl