IBPP3/443-231/07/KP - Możliwość opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży przez uczelnię wyższą nieruchomości gruntowej niezabudowanej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-231/07/KP Możliwość opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży przez uczelnię wyższą nieruchomości gruntowej niezabudowanej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wyższej Szkoły, przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2007 r. (data wpływu 9 listopada 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 stycznia 2008 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej niezabudowanej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 17 stycznia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej niezabudowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 1999 r. Szkoła dokonała zakupu gruntu od osób fizycznych. Transakcja ta nie była obciążona podatkiem od towarów i usług. Nieruchomość zakupiono z przeznaczeniem na utworzenie terenów rekreacyjno - sportowych dla studentów Szkoły. Nieruchomość jest niezabudowana, składa się z kilku działek tworzących jedną całość i jest przeznaczona pod zabudowę. Obecnie Szkoła zamierza sprzedać ww. nieruchomość, jako jedną całość, w ramach jednorazowej transakcji sprzedaży. Przedmiotowa nieruchomość stanowi grunt niezabudowany przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową średnio wysoką.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można sprzedać ww. nieruchomość bez podatku VAT, jeżeli dokonano zakupu tej nieruchomości również bez tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, Szkoła jest osobą prawną, która prowadzi szkolenie w zakresie studiów wyższych, nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT. Jako podmiot nie prowadzący działalności gospodarczej, dokonujący zakupu ww. nieruchomości z przeznaczeniem na tereny rekreacyjno - sportowe dla studentów i dokonująca jednorazowej sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, nie będzie musiał zapłacić podatku od towarów i usług z tytułu dostawy ww. nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pod pojęciem towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast art. 15 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy stanowi iż, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie. Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a okoliczności nie wskazują, że czynności te czynione są z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, to nie można stwierdzić, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu wyżej wskazanym. Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Z powyższego wynika, iż wykonanie czynności wymienionych w art. 5 ww. ustawy będzie opodatkowane podatkiem VAT jeśli podmiot dokonujący tych czynności będzie działał w charakterze podatnika.

Z przedmiotowego wniosku wynika, że Wnioskodawca posiada osobowość prawną i prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy polegającą na świadczeniu odpłatnych usług w zakresie studiów wyższych, zgodnie ze statutem Uczelni. Zgodnie § 4 ww. statutu Uczelnia realizuje swoje zadania poprzez prowadzenie: studiów wyższych, zgodnie z posiadanymi uprawnieniami, studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających, działalności naukowo-badawczej, i zatrudnienia wysokokwalifikowanej i praktycznie ukierunkowanej kadry akademickiej. Uczelnia może prowadzić działalność gospodarczą. Natomiast w myśl § 32 ust. 2 statutu studia w uczelni są odpłatne. Z powyższego wynika zatem, iż Wnioskodawca prowadzi samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług polegającą na odpłatnym świadczeniu usług w zakresie studiów wyższych. Tym samym Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Skoro zatem Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, to wszystkie wykonywane czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania tym podatkiem, będą podlegały opodatkowaniu. Brak jest bowiem podstaw prawnych do uznania, iż opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sposób wybiórczy, tzn. niektóre czynności objęte zakresem przedmiotowym realizowane przez podatnika podatku od towarów i usług są opodatkowane, a niektóre nie. Odnosząc wskazane regulacje do zdarzenia przyszłego wskazanego przez Wnioskodawcę podkreślić należy, iż nabycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, jednoznacznie wskazują, iż już w momencie poniesienia wydatków na nabycie przedmiotowej nieruchomości podjęto działania jako podatnik podatku od towarów i usług. Ponadto przedmiotowa nieruchomość jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, była bowiem przeznaczona na powstanie terenów rekreacyjno - sportowych dla studentów, a więc w ramach realizacji zadań statutowych Szkoły.

Częstotliwość dokonywanej transakcji w niniejszej sprawie nie ma zastosowania. Szkoła sprzedaje własny majątek jako podatnik podatku od towarów i usług, a dostawa gruntów dokonana przez podatnika podlega co do zasady opodatkowaniu. Jedynym istotnym elementem w niniejszej sprawie jest przeznaczenie gruntu, a jak wynika z wniosku jest on przeznaczony na cele budowlane. Przy ocenie czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy też zwolniona z tego podatku, należy wziąć pod uwagę przepisy zwalniające z podatku od towarów i usług dostawę niektórych towarów. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że przedmiotowa nieruchomość składa się z działek gruntowych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową średnio wysoką. Zatem przedmiotowa nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę. W związku z powyższym do przedmiotowej dostawy towaru nie będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Reasumując, w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne należy stwierdzić, że czynność sprzedaży działki stanowiącej grunt przeznaczony pod zabudowę podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Uczelnia dokonująca dostawy ww. gruntu niezabudowanego działa w zakresie przedmiotowej transakcji jako podatnik podatku od towarów i usług i w związku z tym dostawa ww. nieruchomości podlega opodatkowaniu 22 % stawką podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl