IBPP3/443-220/07/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-220/07/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2007 r. (data wpływu 2 listopada 2007 r.), uzupełnionym pismem w dniu 16 stycznia 2008 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem w dniu 16 stycznia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność w zakresie handlu hurtowego. Wnioskodawca dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Wnioskodawca leasingował samochód osobowy. Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego dokonał wykupu samochodu osobowego - nabył go otrzymując fakturę VAT. Wnioskodawcy przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego jednak nie skorzystał składając deklarację VAT-7K za III kwartał 2007 r. Wnioskodawca może skorzystać z tego prawa odliczając podatek naliczony z faktury dokumentującej zakup samochodu osobowego w deklaracji VAT-7K składanej za IV kwartał 2007 r. Wnioskodawca do miesiąca od daty wykupu sprzedał ww. samochód osobowy. Samochód był używany przez Wnioskodawcę wyłącznie w celu uzyskiwania przychodu i służył sprzedaży opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy do okresu używania samochodu osobowego, o którym mowa w art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług można zaliczyć okres używania w ramach umowy leasingu.

2.

Czy sprzedaż ww. samochodu jest objęta przedmiotowym zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy samochód osobowy był używany przez okres powyżej pół roku na podstawie umowy leasingowej. Warunek wskazany w art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT został spełniony, pomimo faktu, ze sprzedaż samochodu nastąpiła do 30 dni od daty wykupu samochodu od firmy leasingowej. Zdaniem Wnioskodawcy przepis art. 43 ust. 2 pkt 2 nie uzależnia zwolnienia od "używania jako właściciel". W związku z powyższym używanie w ramach umowy leasingu spełnia wymóg opisany ww. artykule i stanowi podstawę do sprzedaży samochodu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT oraz § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Przez towary używane, w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że podstawą do uznania towaru za używany jest sam fakt używania towaru przez co najmniej pół roku, natomiast nie jest istotne, czy używający jest jego właścicielem, czy też używa ten towar na podstawie umowy leasingowej.

W myśl art. 86 ust. 3 ww. ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawcy przy nabyciu samochodu osobowego przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i używał przedmiotowy samochód dłużej niż pół roku na podstawie zawartej umowy leasingu. W związku z powyższym dostawa przedmiotowego samochodu osobowego będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Należy jednak zauważyć, iż w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania powołany przez Wnioskodawcę we wniosku art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, ponieważ dotyczy on towarów używanych, w stosunku do których nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl