IBPP3/443-185/10/Bwo - Możliwość odliczenia podatku VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz przedsiębiorcy z Izraela.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-185/10/Bwo Możliwość odliczenia podatku VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz przedsiębiorcy z Izraela.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009 r. (data wpływu 21 grudnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 marca 2010 r. (data wpływu 18 marca 2010 r.) oraz pismem z dnia 29 marca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług magazynowania towarów i serwisowania narzędzi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 18 marca 2010 r. i 29 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług magazynowania towarów i serwisowania narzędzi.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 marca 2010 r. (data wpływu 18 marca 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 3 marca 2010 r., znak: IBPP3/443-971/09/BWo.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 tej ustawy i wykonuje dla przedsiębiorcy (osoby prawnej) mającego swoją siedzibę w Izraelu usługi magazynowania towarów o symbolu PKWiU 52.10.19.0 oraz usługi serwisowania narzędzi oznaczone symbolem PKWiU 33.12.19.0. Przedsiębiorca izraelski jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny oraz jako podatnik od wartości dodanej w innych krajach Wspólnoty Europejskiej.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż nie posiada informacji na temat czy kontrahent z Izraela posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub na terytorium któregokolwiek innego państwa członkowskiego znajdującego się na terytorium Wspólnoty Europejskiej lub poza Wspólnotą, czy ma miejsce gdzie zwykle prowadzi działalność. Według wiedzy Wnioskodawcy kontrahent ma swoją siedzibę w Izraelu.

Usługi magazynowania świadczone są na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w budynkach Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz przedsiębiorcy z Izraela są usługami opodatkowanymi a tym samym dającymi prawo do odliczenia zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zasada neutralności podatku VAT wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy daje prawo odliczenia podatnikowi podatku naliczonego, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Zatem podatek zapłacony przez podatnika w cenie nabytych towarów i usług na cele jego działalności opodatkowanej tym podatkiem może zostać odliczony. Bezsporny jest fakt, iż w związku z świadczeniem przez Wnioskodawcę usług nabędzie on inne usługi lub towary.

Usługi, które świadczy Wnioskodawca na rzecz przedsiębiorcy z Izraela nie są usługami zwolnionym z podatku. Nie mieszczą się one w katalogu usług zwolnionych znajdującym się w załączniku nr 4 do ustawy. Podatek od tych usług ma być bowiem zgodnie z zapisami art. 28b ust. 1 ustawy zapłacony poza terenem Polski. To czy ten podatek faktycznie zostanie zapłacony zależy od obowiązującego w Izraelu prawa podatkowego. Jednakże nie może to rzutować na prawo polskiego podatnika do skorzystania z prawa do odliczenia.

Zatem należy uznać, iż usługi wykonywane przez Wnioskodawcę, który jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy na rzecz przedsiębiorcy z Izraela będącego podatnikiem w rozumieniu art. 28a pkt 1 lit. b) ustawy są czynnościami opodatkowanymi w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy. Tym samym Wnioskodawcy w związku z tą usługą przysługuje prawo do obniżenia podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej: ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2.

eksport towarów,

3.

import towarów,

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 (art. 41 ust. 1 cyt. ustawy).

Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 (ust. 2 art. 41 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444) od dnia 1 maja 2008 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5 ustawy, których przedmiotem są towary wymienione w załączniku do powołanej ustawy zmieniającej, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 tej ustawy i wykonuje dla przedsiębiorcy (osoby prawnej) mającego swoją siedzibę w Izraelu usługi magazynowania towarów o symbolu PKWiU 52.10.19.0 oraz usługi serwisowania narzędzi oznaczone symbolem PKWiU 33.12.19.0.

W celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie zawarte we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest odniesienie się do kwestii opodatkowania ww. usług w sytuacji, gdyby usługi te były świadczone na terytorium kraju.

Odnosząc przedstawiony stan prawny dotyczący opodatkowania świadczonych usług na terytorium kraju należy stwierdzić, iż usługi magazynowania towarów sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 52.10.19.0 oraz usługi serwisowania narzędzi oznaczone sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 33.12.19.0. nie zostały wymienione przez ustawodawcę w powyżej wskazanych przepisach dotyczących podatku od towarów i usług, które korzystają z opodatkowania stawką preferencyjną 3 % i 7 %. Zatem w przypadku świadczenia ww. usług na terytorium kraju, usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podstawową 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Z kolei w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego należy przywołać art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi m.in., z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT).

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Natomiast w przypadku świadczenia usług na rzecz kontrahentów ze Wspólnoty oraz spoza Wspólnoty Europejskiej, pamiętać należy, że miejsce świadczenia usługi określane jest w ustawie i należy je ustalić na podstawie przepisów art. 28a-28o ustawy.

Podatnik może zatem świadczyć usługi, dla których miejscem świadczenia będzie inne państwo członkowskie lub państwo spoza Wspólnoty. Taka czynność nie będzie wówczas czynnością opodatkowaną w kraju. Na mocy art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, regulacji podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia, o ile udowodni, że w sytuacji świadczenia analogicznej czynności w kraju miałby prawo do odliczenia. W celu określenia prawa do odliczenia podatku w związku z wykonywaniem czynności poza krajem, należy stworzyć pewien hipotetyczny model. W ramach tego modelu czynność wykonaną za granicą należy "umieścić w kraju", następnie ocenić, czy w tym przypadku podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi magazynowania towarów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju, a zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem ww. usług magazynowania na podstawie art. 86 ust. 1 ww. ustawy. W odniesieniu do usług serwisowania narzędzi na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w Izraelu, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 cyt. ustawy, w przypadku gdy świadczenie tych usług będzie podlegało opodatkowaniu na terytorium kraju. Natomiast w przypadku, gdy miejsce świadczenia dla usług serwisowania narzędzi będzie znajdować się poza terytorium kraju, to zastosowanie znajdzie drugi opisany w niniejszej interpretacji indywidualnej model odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w kwestii:

*

ustalenia miejsca świadczenia usług serwisowania narzędzi,

*

ustalenia miejsca świadczenia usług magazynowania towarów,

*

zdefiniowania podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług

zawarte zostały w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl