IBPP3/443-166/09/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-166/09/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2008 r. (data wpływu 29 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 lutego 2009 r. (data wpływu 17 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości w związku ze zmianą udziałów w części wspólnej nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 16 lutego 2009 r. (data wpływu 17 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości w związku ze zmianą udziałów w części wspólnej nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W związku ze sprzedażą lokali mieszkalnych wraz z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, właściciele ponoszą opłaty, zgodnie z wysokością udziałów w gruncie. Do dnia wejścia w życie przepisów ustawy o podatku od towarów tj. 1 maja 2004 r. opłaty roczne naliczane były bez podatku VAT. Po tej dacie ww. opłaty naliczane są zgodnie z przedmiotową ustawą tj. z podatkiem VAT.

Zmiana udziałów następuje w przypadku adaptacji części wspólnej nieruchomości. W związku z tym naliczane są wyższe opłaty roczne za użytkowanie wieczyste. Wnioskodawca dodaje, że zmiana wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nie jest związana z oddaniem gruntu przyległego w użytkowanie wieczyste. Zapytanie dotyczy właścicieli lokali dla których ustanowiono prawo użytkowania wieczystego przed 2004 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po adaptacji części wspólnej nieruchomości Gmina zmieniająca wysokość udziałów, a co za tym idzie wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, winna doliczać podatek VAT w przypadku lokali, których właściciele do tej pory płacili opłaty roczne bez podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z Uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r. dotyczącą opodatkowania podatkiem VAT za użytkowanie wieczyste za nieruchomości ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r. Gmina nie powinna pobierać podatku VAT. Gmina nie powinna naliczać podatku VAT z tytułu opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości w sytuacji, gdy zmienia udziały w użytkowaniu wieczystym właścicielom lokali, którzy do tej pory płacili opłaty roczne za użytkowanie wieczyste bez podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT w brzmieniu obowiązującym do 30 listopada 2008 r., opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W oparciu o uchwałę składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r. sygn. I FPS 1/06, jako dostawę towarów, należy także traktować oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej.

Konsekwencją stanowiska, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, będzie stwierdzenie, że jeżeli taka czynność nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r. (przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa), nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zasadą jest bowiem, że przy dostawie towarów i świadczeniu usług, w myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1). W momencie zaś ustanowienia użytkowania wieczystego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, tym samym opłaty dotyczące czynności niepodlegającej opodatkowaniu nie mogą być objęte podatkiem od towarów i usług po wejściu w życie nowej regulacji prawnej.

Na podstawie art. 27 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej. Zgodnie z art. 71 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, stosownie do przepisu art. 77 ust. 1 może być aktualizowana, nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż sprawa dotyczy zmiany wysokości udziałów w części wspólnej a co za tym idzie zmiany opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, dla których prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r.

W świetle powyższego aktualizacja opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości pozostaje bez wpływu na ustanowienie przed 1 maja 2004 r. prawo użytkowania wieczystego. W związku z tym zmiana opłat w wyniku zmiany wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej nie będzie skutkowała opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem, że w wyniku zmian wysokości udziałów nie wygaśnie (zawarta przed 1 maja 2004 r.) umowa ustanawiająca prawo użytkowania wieczystego nieruchomości.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl