IBPP3/443-147/09/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-147/09/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Urzędu Gminy z dnia 9 grudnia 2008 r. (data wpływu 15 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 14 stycznia 2009 r. (data wpływu 19 stycznia 2009 r.) i z dnia 20 stycznia 2009 r. (data wpływu 21 stycznia 2009 r.) oraz z dnia 22 stycznia 2009 r. (data wpływu 22 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy działki zabudowanej o numerze 954 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 14, 20 i 22 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy działki zabudowanej o numerze 954.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina zamierza przeznaczyć do sprzedaży nieruchomość zabudowaną o obszarze 0,0911 ha, położoną w miejscowości M. Nieruchomość stanowiąca działki 138/1, 954 wraz z budynkiem została nabyta przez Gminę z dniem 1 stycznia 1996 r. na podstawie decyzji Wojewody M. z dnia 18 maja 2001 r., natomiast działkę nr 138/3 Gmina nabyła na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w N. T. z dnia 5 września 2000 r., stwierdzającego zasiedzenie.

Budynek przeznaczony do sprzedaży ma około 75 lat. Do chwili obecnej część budynku była wynajmowana jako mieszkanie komunalne, w pozostałej części budynku znajdowała się Gminna Biblioteka Publiczna. Przedmiotowy budynek był modernizowany w 2000/2001 r.. Wydatki na modernizację przekroczyły 30% wartości budynku, przy czym modernizacji dokonała Gmina. W budynku tym nigdy nie była prowadzona żadna działalność.

Gmina zamierza zbyć w drodze zamiany nieruchomości położone w S. na rzecz Wspólnoty Gruntowej Wsi S. Przedmiotem zamiany jest między innymi działka zabudowana budynkiem, przeznaczonym na cele inne niż mieszkalne. Działka wraz z budynkiem została nabyta w drodze zasiedzenia przez Gminę z dniem 1 stycznia 2000 r., na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego w N. T. z dnia 24 czerwca 2008 r. Przedmiotowy budynek został wybudowany kilkadziesiąt lat temu, był modernizowany w połowie lat dziewięćdziesiątych. Wydatki na modernizację przekroczyły 30% wartości budynku, przy czym modernizacji nie dokonywała Gmina, ale osoba trzecia na własny rachunek. Do dnia dzisiejszego w budynku prowadzona jest działalność gastronomiczna przez podmiot trzeci.

Pismem z dnia 14 stycznia 2009 r. Wnioskodawca uzupełnił zdarzenie przyszłe w następujący sposób:

Działka 138/1 jest działką niezabudowaną, przeznaczoną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele różnych form mieszkalnictwa (symbol 1.2MN/U), jednakże działka ta wraz z działką 954 stanowi jedną nieruchomość gruntową zabudowaną, stanowiącą jedną całość gospodarczą. Tak została ujęta w operacie szacunkowym biegłego rzeczoznawcy, który określił wartość gruntu i budynku całej nieruchomości.

Wnioskodawca pismem z dnia 20 stycznia 2009 r. uzupełnił zdarzenie przyszłe w następujący sposób:

W piśmie z dnia 14 stycznia 2009 r. błędnie podano informację dotyczącą działki 138/1 podając, że jest to działka niezabudowana, gdyż na części tej działki w latach 1994-1995 wykonane zostało boisko sportowe o nawierzchni asfaltowej i od tego czasu Gmina nie ponosiła żadnych wydatków na jego ulepszenie.

Natomiast na części działki nr 138/3 wykonano dojazd do budynku o nawierzchni asfaltowej. Ww. roboty budowlane wykonano w latach 1994-1995 i od chwili obecnej nie były ponoszone żadne wydatki na ulepszenie powyższej budowli.

Ponadto na działkach 138/1, 138/3, 954 znajduje ogrodzenie z siatki na podmurówce, wybudowane na początku lat dziewięćdziesiątych, a rozbudowane w 1994 r. lub 1995 r. poprzez zwiększenie wysokości siatki od strony drogi głównej, w związku z powstałym boiskiem sportowym.

Działka ewidencyjna nr 138/3 obciążona jest służebnością drogi koniecznej. Działka przeznaczona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele różnych form mieszkalnictwa, usług i rzemiosła (symbol 1.2.MN/U), jednakże działka ta wraz z działką 954 i 138/1 stanowią jedną nieruchomość gruntową zabudowaną, stanowiącą jedną całość gospodarczą. Tak została ujęta w operacie szacunkowym biegłego rzeczoznawcy, który określił wartość gruntu i budynku całej nieruchomości.

Stąd zdaniem Wnioskodawcy art. 29 ust. 5 ustawy będzie miał zastosowanie do całej nieruchomości i sprzedaż całej nieruchomości będzie zwolniona z podatku VAT.

Pytanie 2 we wniosku dotyczy jednej nieruchomości, położonej w S., stanowiącej działkę ewidencyjną nr 3137/21 o obszarze 0,0762 ha.

Przedmiotowa działka jest zabudowana budynkiem przeznaczonym na inne cele aniżeli mieszkalne. Działka wraz z budynkiem została przez Gminę nabyta w drodze zasiedzenia z dniem 1 stycznia 2000 r. na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego w N. T. z dnia 24 czerwca 2008 r. Przedmiotowy budynek został wybudowany kilkadziesiąt lat temu, był modernizowany w połowie lat dziewięćdziesiątych. Wydatki na modernizację przekroczyły 30% wartości budynku, przy czym modernizacji nie dokonywała Gmina, lecz osoba trzecia na własny rachunek. Do dnia dzisiejszego w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza przez podmiot trzeci.

Ponadto część działki wyłożona jest kostką brukową wykonaną w latach 2003 - 2004 przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w ww. budynku. Cała działka jest ogrodzona ogrodzeniem drewnianym na betonowych słupkach wykonanym na początku lat dziewięćdziesiątych, ulepszonym ok. 1995 r. przez ww. osobę i na jej koszt. Na przedmiotowej działce znajduje się szambo wybudowane w latach dziewięćdziesiątych, w chwili obecnej nieczynne, gdyż budynek został podłączony do kanalizacji sanitarnej. W latach dziewięćdziesiątych została wybudowana studnia i jej ulepszenia dokonano około 1995 r. również przez osobę, o której mowa wyżej.

Mając na uwadze stan faktyczny opisany we wniosku oraz powyższe, stanowisko Wnioskodawcy jest takie jak w piśmie uzupełniającym z dnia 14 stycznia 2009 r. dotyczące pytania drugiego.

Wnioskodawca pismem z dnia 22 stycznia 2009 r. uzupełnił zdarzenie przyszłe w następujący sposób:

Na działce ewidencyjnej nr 138/3 znajduje się tylko jedna droga dojazdowa do budynku o nawierzchni asfaltowej i żadna inna droga nie jest położona na tejże nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy planowana przez Gminę sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości zabudowanej budynkiem objęta jest zwolnieniem podatku VAT wynikającym z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dostawa towarów używanych jest zwolniona z podatku VAT, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie zaś do art. 43 ust. 2 pkt 1 za towary używane uważa się budynki i budowle, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło 5 lat. Z kolei ust. 6 omawianego przepisu przewiduje wyłączenia od tych zwolnień.

Zgodnie z tym przepisem zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższy przepis ma zastosowanie tylko wówczas, gdy wszystkie warunki w nim zawarte zostaną spełnione jednocześnie.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, budynek będący przedmiotem sprzedaży wybudowano dawniej niż 5 lat temu. Sposób nabycia budynku (w drodze decyzji administracyjnej oraz zasiedlenia) sprawił, że podatnik nie miał prawnej możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT (w ogóle nie doszło do czynności opodatkowanej tym podatkiem).

Dokonano ulepszeń przekraczających 30% wartości budynku w latach 2001-2002, ale w związku z tym podatnik nie miał prawa obniżenia podatku VAT należnego od podatku naliczonego od tych wydatków, jak również budynek nigdy nie był wykorzystywany w celu wykonywania czynności opodatkowanych (najpierw funkcjonowała w nim szkoła, a następnie biblioteka, mieszkanie komunalne istniało przez cały okres).

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż budynku wraz z gruntem na którym jest posadowiony (w myśl art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu) jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Pismem w dniu 14 stycznia 2009 r. Wnioskodawca w związku ze zmianą przepisów ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług przedstawił swoje stanowisko w niniejszej sprawie w następujący sposób:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona z podatku VAT, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 (wyżej), zwalnia się od podatku VAT pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Budynek będący przedmiotem sprzedaży został zasiedlony (w części mieszkalnej) w 1976 r. i nieprzerwanie od tego czasu jest zamieszkany, tym samym został spełniony warunek określony w cyt. wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, dotyczący okresu pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą (mniej niż dwa lata) umożliwiający zwolnienie z podatku VAT.

Wskazany wyżej przepis nie odnosi się wprost do sytuacji, kiedy część budynku jest zasiedlona, a część jest wykorzystywana do celów niemieszkalnych, a nie nastąpiło wyodrębnienie lokali mieszkalnych, budynek sprzedawany ma być w całości i tak został wyceniony. W ocenie wnioskodawcy znajdzie zastosowanie wymieniony wyżej przepis zwalniający od podatku transakcję sprzedaży całego budynku.

Jeżeliby jednak przyjąć, że zwolnienie, o którym mowa wyżej dotyczyłoby tylko części zasiedlonej budynku, (choć zdaniem wnioskodawcy tak nie jest), to w stosunku do pozostałej części budynku spełnione zostałyby przesłanki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Sposób nabycia budynku (w drodze decyzji administracyjnej oraz zasiedzenia) sprawił, że podatnik nie miał prawnej możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT (w ogóle nie doszło do czynności opodatkowanej tym podatkiem).

Dokonano ulepszeń przekraczających 30% wartości budynku w latach 2001 - 2002, ale w związku z tym podatnik nie miał prawa obniżenia podatku VAT należnego od podatku naliczonego od tych wydatków, jak również budynek nigdy nie był wykorzystywany w celu wykonywania czynności opodatkowanych (najpierw funkcjonowała w nim szkoła, a następnie biblioteka, mieszkanie komunalne istniało przez cały okres).

Biorąc pod uwagę powyższe podatnik stoi na stanowisku, że sprzedaż budynku wraz z gruntem, na którym jest posadowiony (w myśl art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu), jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Budynek w całości położony jest na działce nr 954.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast przez dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ww. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat, zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że działka nr 954 wraz z budynkiem została nabyta przez Gminę z dniem 1 stycznia 1996 r. na podstawie decyzji Wojewody z dnia 18 maja 2001 r. Ponadto na działce o nr 954 znajduje się ogrodzenie z siatki na podmurówce, wybudowane na początku lat dziewięćdziesiątych, a rozbudowane w 1994 r. lub 1995 r. poprzez zwiększenie wysokości siatki od strony drogi głównej. Sposób nabycia budynku (w drodze decyzji administracyjnej) sprawił, że podatnik nie miał prawnej możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT (w ogóle nie doszło do czynności opodatkowanej tym podatkiem). Wnioskodawca modernizował przedmiotowy budynek w latach 2000-2001, a poniesione wydatki na ulepszenie przekroczyły 30% wartości budynku. Budynek nigdy nie był wykorzystywany w celu wykonywania czynności opodatkowanych (najpierw funkcjonowała w nim szkoła, a następnie biblioteka, mieszkanie komunalne istniało przez cały okres).

W związku z powyższym sprzedaż ww. działki nr 954 podlega zwolnieniu od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie informuje się, ze zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy o VAT oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie:

* opodatkowania dostawy działki zabudowanej o numerze 138/1,

* opodatkowania dostawy działki zabudowanej o numerze 138/3,

* opodatkowania dostawy działki zabudowanej o numerze 3137/21,

zawarta została w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl