IBPP3/443-145/10/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-145/10/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2010 r. (data wpływu 8 marca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 maja 2010 r. (data wpływu 19 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania wkładu niepieniężnego (aportu) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania wkładu niepieniężnego (aportu) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Pismem z dnia 5 maja 2009 r. znak IBPP3/443-145/10/IK Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia ww. wniosku. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 maja 2010 r. (data wpływu 19 maja 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zwany dalej "Podatnikiem", zamierza wnieść część swojego przedsiębiorstwa - składniki majątkowe wchodzące w skład oddziału o nazwie M. w S., zwanego dalej "Oddziałem", w postaci aportu, zwanego dalej "aportem nr 1" do nowo utworzonej spółki handlowej w zamian za jej udziały. Przedmiotem aportu jest zespół składników materialnych:

* budynki, budowle wraz z nieruchomościami gruntowymi (m.in. magazyny z infrastrukturą techniczną płyta kontenerowa wraz z infrastruktura techniczną tory kolejowe, drogi i place, stacje paliw płynnych, wiaty, budynki zaplecza technicznego),

* infrastruktura techniczna (sieć: wodociągowa, kanalizacyjno - deszczowa, energetyczna, teletechniczna, gazowa),

* inne środki trwałe niezbędne do wykonywania działalności spółki (linia kablowa, oświetlenie zewnętrzne słupowe, agregat, komputery, drukarki, stacje robocze, aparaty radiotelefoniczne, przetwornica, waga, piła tarczowa, elektroprostownik, wózek paletowy, biurka, klimatyzator, ekspres do kawy, aparat cyfrowy, meble, praska hydrauliczna, klucz udarowy, miernik, oprogramowanie), które stanowić będą przedmiot aportu.

Pozostałe składniki majątkowe wchodzące w skład Oddziału to grunty inne niż wchodzące w skład majątku stanowiącego aport nr 1. Składniki majątkowe wchodzące w skład aportu nr 1 mogą funkcjonować bez tych gruntów. Grunty te zostaną wydzierżawione nowo utworzonej spółce, a Podatnik rozważa ponadto wniesienie ich do tej spółki aportem, zwanym dalej "aportem nr 2"; na dzień złożenia wniosku nie jest jednak znany moment wniesienia tego aportu.

Składniki mające być przedmiotem aportu nr 1 stanowią niezbędne narzędzie dla Podatnika do realizacji określonych zadań gospodarczych związanych z logistyką i usługami transportu. Składniki te są najistotniejszym elementem, bez którego wykonywanie działalności gospodarczej przez nie byłoby możliwe; nie stanowią jakiejkolwiek zorganizowanej masy majątkowej, ale agregat dóbr materialnych i niematerialnych niezbędny do wykonywanej działalności gospodarczej. Co więcej, wraz ze składnikami materialnymi przeniesione zostaną również prawa i obowiązki z umów zawartych przez Oddział w związku z gospodarczym wykorzystaniem tych składników materialnych. Ponadto nastąpi sukcesja zatrudnienia pracowników pozostających w stosunku pracy z Podatnikiem, a związanych z Oddziałem, co podkreśla cechę funkcjonalności przenoszonych składników materialnych i możliwość kontynuowania tej działalności w nowej spółce. W związku z powyższym majątek Oddziału wchodzący w skład aportu nr 1 jest nie tylko sumą poszczególnych składników, za pomocą których w przyszłości będzie można prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem, przy pomocy którego możliwe będzie samodzielne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym w takim samym zakresie. Ponadto mając na uwadze rolę, jaką składniki majątkowe i niemajątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość), należy uznać, iż przedmiot aportu nr 1 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. W wyroku z dnia 23 lutego 1999 r. (sygn. akt. SA/Rz 1266/97) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego; przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa wtedy, gdy w wyniku transakcji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejmuje funkcję gospodarczą zbywcy. Z definicji tej wynika, że nie jest istotne wyczerpanie zespołu składników określonych w definicji z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93). Każde bowiem przedsiębiorstwo i jego zorganizowana część ma swoją wyłączną specyfikę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż główną wartość funkcjonalną wnoszonego aportu stanowi zespół składników materialnych zapewniających możliwość działalności w zakresie usług logistycznych i transportowych oraz prawa wynikające ze stosunków prawnych związanych z tą działalnością (umowy z kontrahentami, dostawcami mediów).

Ponadto, w zgodności z powołanym wyrokiem z dnia 23 lutego 1999 r., należy zauważyć, iż przenoszone aktywa umożliwią prowadzenie dalszej działalności w takim samym zakresie bez konieczności pozyskiwania dodatkowych środków i mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Świadczy o tym fakt, że po rejestracji nowej spółki w oparciu o te składniki majątkowe i związane z nimi umowy handlowe, ten nowy podmiot będzie prowadził samodzielną działalność gospodarczą. Równocześnie przedmiot aportu nr 1 odznacza się wyodrębnieniem organizacyjnym. Odzwierciedleniem powyższego jest wyodrębnienie Oddziału w strukturze Podatnika. Wyodrębnienie nastąpiło na podstawie statusu Podatnika i uchwały zgromadzania wspólników. Równocześnie Oddział posiada własne kierownictwo. Ponadto Oddział posiada zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności finansowej, co tym samym umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o przedmiot aportu, bez konieczności pozyskiwania dodatkowych środków. Oddział prowadzi własne księgi rachunkowe oraz sporządza odrębne sprawozdanie finansowe (bilans) w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że podatnik zamierza wnieść do nowoutworzonej spółki handlowej wszelkie zobowiązania wynikające z kredytów i dotacji unijnych, z których finansowane były po części składniki majątku Podatnika wnoszone w ramach aportu nr 1. warunkiem wniesienia tych zobowiązań aportem nr 1 jest uzyskanie na to zgody banku udzielającego kredytów inwestycyjnych oraz Ministra Infrastruktury. Natomiast zobowiązania obecne Oddziału wynikające z bieżącej działalności do momentu podwyższenia kapitału zakładowego nowej spółki tzn. wniesienia aportu nr 1 będą realizowane przez Podatnika. Zobowiązania powstające na podstawie kontraktów zawieranych przez nowoutworzona spółkę handlową regulowane będą przez tę Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Jak należy zakwalifikować przedmiot aportu nr 1 w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i czy taki aport podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

2.

Jak należy zakwalifikować przedmiot aportu nr 2 w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i czy taki aport podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jednocześnie przepisem art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawodawca wyłączył wymienione w tym przepisie czynności spod działania tej ustawy. Są tutaj wskazane te czynności, które, co do zasady, należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu. W myśl art. 6 pkt 1 tej ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. definiuje pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 27e tej ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie tej ustawy mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

* istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Ponadto, zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1.

Oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

Własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

Prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

Wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

Koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

Patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

Tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Przedsiębiorstwo czy też zorganizowana część przedsiębiorstwa jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Składniki mające być przedmiotem aportu nr 1 stanowią niezbędne narzędzie dla Podatnika do realizacji określonych zadań gospodarczych związanych z logistyką i usługami transportu. Składniki te są najistotniejszym elementem, bez którego wykonywanie działalności gospodarczej przez nie byłoby możliwe; nie stanowią jakiejkolwiek zorganizowanej masy majątkowej, ale agregat dóbr materialnych i niematerialnych niezbędny do wykonywanej działalności gospodarczej. Co więcej, wraz ze składnikami materialnymi przeniesione zostaną również prawa i obowiązki z umów zawartych przez Oddział w związku z gospodarczym wykorzystaniem tych składników materialnych. Ponadto nastąpi sukcesja zatrudnienia pracowników pozostających w stosunku pracy z Podatnikiem, a związanych z Oddziałem, co podkreśla cechę funkcjonalności przenoszonych składników materialnych i możliwość kontynuowania tej działalności w nowej spółce. W związku z powyższym majątek Oddziału wchodzący w skład aportu nr 1 jest nie tylko sumą poszczególnych składników, za pomocą których w przyszłości będzie można prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem, przy pomocy którego możliwe będzie samodzielne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym w takim samym zakresie. Ponadto mając na uwadze rolę, jaką składniki majątkowe i niemajątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość), należy uznać, iż przedmiot aportu nr 1 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. W wyroku z dnia 23 lutego 1999 r. (sygn. akt. SA/Rz 1266/97) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego; przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa wtedy, gdy w wyniku transakcji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejmuje funkcję gospodarczą zbywcy. Z definicji tej wynika, że nie jest istotne wyczerpanie zespołu składników określonych w definicji z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93). Każde bowiem przedsiębiorstwo i jego zorganizowana część ma swoją wyłączną specyfikę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż główną wartość funkcjonalną wnoszonego aportu stanowi zespół składników materialnych zapewniających możliwość działalności w zakresie usług logistycznych i transportowych oraz prawa wynikające ze stosunków prawnych związanych z tą działalnością (umowy z kontrahentami, dostawcami mediów).

Ponadto, w zgodności z powołanym wyrokiem z dnia 23 lutego 1999 r., należy zauważyć, iż przenoszone aktywa umożliwią prowadzenie dalszej działalności w takim samym zakresie bez konieczności pozyskiwania dodatkowych środków i mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Świadczy o tym fakt, że po rejestracji nowej spółki w oparciu o te składniki majątkowe i związane z nimi umowy handlowe, ten nowy podmiot będzie prowadził samodzielną działalność gospodarczą. Równocześnie przedmiot aportu nr 1 odznacza się wyodrębnieniem organizacyjnym. Odzwierciedleniem powyższego jest wyodrębnienie Oddziału w strukturze Podatnika. Wyodrębnienie nastąpiło na podstawie statusu Podatnika i uchwały zgromadzania wspólników. Równocześnie Oddział posiada własne kierownictwo. Ponadto Oddział posiada zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności finansowej, co tym samym umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o przedmiot aportu, bez konieczności pozyskiwania dodatkowych środków. Oddział prowadzi własne księgi rachunkowe oraz sporządza odrębne sprawozdanie finansowe (bilans) w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

W ocenie Podatnika czynność w postaci aportu nr 1 stanowi zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad 2.

Pozostałe składniki majątkowe wchodzące w skład Oddziału to grunty inne niż wchodzące w skład majątku stanowiącego aport nr 1. Grunty te w pierwszej fazie zostaną wydzierżawione nowo utworzonej spółce, a w dalszej kolejności Podatnik rozważa wniesienie ich aportem nr 2.

W sytuacji, gdy podatnik dokonuje zbycia elementów przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części jednemu podmiotowi w taki sposób, że po pewnym czasie dochodzi do przeniesienia na nabywcę wszystkich elementów przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, uznać należy takie czynności łącznie za zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.W wyroku z dnia 9 lutego 2000 r. (sygn. I SA/Gd 2036/97) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że "zawarcie szeregu umów sprzedaży w stosunkowo krótkim okresie czasu, w wyniku których cały majątek spółki cywilnej przeszedł na własność spółki akcyjnej przy jednoczesnym powiązaniu personalnym obu podmiotów gospodarczych oraz w sytuacji kiedy pracownicy jednego podmiotu stali się pracownikami drugiego podmiotu, zaś spółka akcyjna w sposób faktyczny była kontynuatorem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę cywilną - dawały organom podatkowym uzasadnione podstawy do przyjęcia, że przedmiotem sprzedaży było przedsiębiorstwo, przy czym oceny tej nie sposób uznać za dowolną." W wyroku z dnia 20 grudnia 2001 r. (sygn. III RN 163/00) Sąd Najwyższy wskazał, że "wyłączenie z zakresu przedmiotowego stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, dotyczy każdej sytuacji "sprzedaży przedsiębiorstwa", niezależnie od tego, czy cel ten realizowany jest w drodze jednej czynności prawnej mającej za przedmiot wszystkie składniki "przedsiębiorstwa" w rozumieniu art. 55 1 k.c., czy też w drodze wielu kolejnych czynności prawnych, które dotyczą poszczególnych składników majątkowych "przedsiębiorstwa" (art. 552 k.c.), (...)". Jednak w omawianym przypadku składniki majątkowe w postaci gruntów innych niż wchodzące w skład aportu nr 1 pierwotnie mają być przedmiotem umowy najmu. Podatnik jedynie rozważa zamiar wniesienia ich w dalszym czasie aportem nr 2 do nowo utworzonej spółki.

Nie został ponadto określony moment dokonania ewentualnego aportu, trudno zatem jest w tym przypadku mówić o dokonaniu aportów nr 1 i 2 "w stosunkowo krótkim czasie". Nie będzie można zatem uznać czynności aportu nr 2 łącznie z czynnością aportu nr 1 za aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdaniem Podatnika aport nr 2 nie będzie stanowił zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i tym samym będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Jednocześnie zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego, bowiem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl