IBPP3/443-136/08/BWo - Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przy dostawie towaru na skład konsygnacyjny w celu sprzedaży towaru jego nabywcy?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 26 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-136/08/BWo Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przy dostawie towaru na skład konsygnacyjny w celu sprzedaży towaru jego nabywcy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2008 r. (data wpływu 27 lutego 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów do składu konsygnacyjnego na terytorium kraju - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2008 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów do składu konsygnacyjnego na terytorium kraju.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Dostawca) ma zamiar zawarcia umowy o prowadzenie składu konsygnacyjnego z kontrahentem krajowym (prowadzącym skład) w celu składowania i sprzedaży nabywcom wyrobów Dostawcy (obrzeży meblowych z PCV). Wzmiankowana umowa będzie zawierała uprawnienie prowadzącego do pobrania towaru wyłącznie w celu jego wydania nabywcy, zaś do chwili pobrania towaru Dostawca pozostawałby właścicielem towarów. Dopiero z chwilą pobrania towaru w celu jego wydania nabywcy nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel i nastąpi przejście prawa własności na prowadzącego skład.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przy dostawie towaru na skład konsygnacyjny w celu sprzedaży towaru jego nabywcy...

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzący skład zgodnie z umową o skład konsygnacyjny będzie nabywał prawo do rozporządzania towarami ze składu jak właściciel dopiero z chwilą ich pobrania w celu wydania nabywcy towaru. Dopiero z tą chwilą, tj. pobraniem towarów w celu wydania towaru nabywcy nastąpi dostawa towaru w myśl art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem prowadzący skład nie jest uprawiony do dowolnego dysponowania towarem, które to prawo przysługuje wyłącznie właścicielowi towaru, a którym do chwili jego pobrania ze składu, wyłącznie w ww. celu jest Dostawca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlega:

*

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

*

eksport towarów,

*

import usług,

*

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

*

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy przez towary, rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W świetle art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Istotą dostawy towarów jest przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mowa jest o tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nią jak właściciel. Należy przy tym podkreślić, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Dostawa towarów powinna podlegać ocenie przede wszystkim z punktu widzenia swoich skutków mających miejsce w czasoprzestrzeni (w tym przy uwzględnieniu aspektów ekonomicznych), mniejsze zaś znaczenie mają jej skutki o charakterze konwencjonalnym, występujące na gruncie prawa prywatnego.

Skład konsygnacyjny to magazyn położony blisko lub bezpośrednio na terenie zakładu ostatecznego nabywcy towarów, utworzony po to by zapewnić stały dostęp do części bądź półfabrykatów potrzebnych w procesie produkcyjnym. Zasadą jest, że towary w momencie wprowadzenia do składu konsygnacyjnego pozostają własnością dostawcy. Nabywca staje się ich właścicielem dopiero w momencie pobrania towarów z magazynu.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem jednak ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl natomiast art. 19 ust. 4 cyt. ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Powiązanie przez ustawodawcę momentu powstania obowiązku podatkowego chwilą wystawienia faktury stanowi jeden z najistotniejszych wyjątków od ogólnej zasady wyrażonej w art. 19 ust. 1 ustawy. Należy jednak zauważyć, że wszelkie uwagi dotyczące rozumienia wydania towaru lub wykonania usługi na gruncie ustawy VAT mają tu pełne zastosowanie, bowiem art. 19 ust. 4, ustanawiając zasadę, że obowiązek podatkowy powstaje wraz z wystawieniem faktury, stanowi jednocześnie, że jeśli faktura nie zostanie wystawiona w ciągu 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstaje w tym właśnie dniu.

Dla stosowania powyższej zasady decydujące znaczenie ma to, w jakich przypadkach wydanie towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą. W tym zakresie decydujące znaczenie ma art. 106 ustawy VAT. Obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy powstanie tylko, jeśli na podatniku ciąży obowiązek wystawienia faktury, która stwierdza dokonanie czynności opodatkowanej.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że umowa będzie zawierała uprawnienie prowadzącego do pobrania towaru wyłącznie w celu jego wydania nabywcy, zaś do chwili pobrania towaru Wnioskodawca (Dostawca) pozostawałby właścicielem towarów. Wnioskodawca wskazuje, iż dopiero z chwilą pobrania towaru w celu jego wydania nabywcy nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel i nastąpi przejście prawa własności na prowadzącego skład. Zatem o ile do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel na gruncie ustawy o VAT dojdzie w momencie pobrania towaru ze składu w celu wydania jego nabywcy, to wówczas nastąpi dostawa towarów. Jednakże w sytuacji, gdy powyżej wskazane prawo prowadzący skład nabywałby już w momencie przyjęcia towarów na skład, to już w tym momencie miałaby miejsce dostawa towarów.

W związku z przedstawionym powyżej opisem zdarzenia przyszłego oraz obowiązującym stanem prawnym należy stwierdzić, iż dostawa towaru będzie miała miejsce w chwili pobrania towaru przez nabywcę prowadzącego skład konsygnacyjny. Nakłada to na Wnioskodawcę obowiązek wystawienia faktury dokumentującej tą dostawę w terminie 7 dni od wydania towaru zgodnie z zapisem § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.). Dlatego też obowiązek podatkowy z tytułu przedmiotowej dostawy towarów powstawał będzie z chwilą wystawienia faktury.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl