IBPP3/443-11/07/KP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-11/07/KP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana H. P., przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2007 r. (data wpływu 9 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zapłaty podatku VAT od sprzedaży udziału #189; części nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału #189; w nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest współwłaścicielem udziału #189; części nieruchomości położonej w S., który zamierza sprzedać. Nieruchomość składa się z kilku działek tworzących funkcjonalną całość. Ww. udziały Wnioskodawca nabywał etapami, w latach 1998-2002, z uwagi na skomplikowany stan prawny nieruchomości. Działki nr 16 i 15/2 były zabudowane budynkami mieszkalnymi, wyłączonymi decyzjami administracyjnymi z użytkowania ze względu na bardzo zły stan techniczny. Z uwagi na ten stan wydane zostały decyzje o nakazie rozbiórki tych budynków. W związku z powyższymi decyzjami budynki zostały rozebrane. Dla powyższej nieruchomości zostały decyzją Nr... z dnia 25 maja 2005 r. wydane warunki zabudowy i zagospodarowania terenu na budowę pawilonu handlowego o powierzchni do 1000 m#178;. Obecnie potencjalny nabywca wystąpił o wydanie warunków zabudowy na budynek wielomieszkaniowy. Zakup ww. udziałów odbywał się z majątku osobistego Wnioskodawcy i nieruchomości te nie były związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przedmiotowym wniosku wskazano, iż Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zaś sprzedaż udziałów w nieruchomości jest czynnością jednorazową i następuje z majątku osobistego Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy od przedmiotowej sprzedaży udziału #189; w nieruchomości należy zapłacić podatek od towarów i usług.

2.

Czy w przypadku zakupu w przyszłości innych działek i ich dalszej odsprzedaży, obecna sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ocenie Wnioskodawcy zamierzona sprzedaż udziałów w nieruchomości nie powoduje konieczności zapłacenia podatku od towarów i usług, ponieważ przedmiot sprzedaży stanowi majątek osobisty i nie jest związany z działalnością gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z nią, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z powyższych zapisów wynika, że od chwili wejścia w życie tych przepisów tj. od 1 maja 2004 r. zasadą jest opodatkowanie dostawy gruntów ww. podatkiem. Od podatku od towarów i usług - jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 9 wskazanej ustawy - zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Na potrzeby tego podatku pojęcia "podatnik" i "działalność gospodarcza" zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z tak określonego pojęcia działalności gospodarczej wynika, że dla celów podatku od towarów i usług nie jest konieczne, aby działalność była działalnością zarobkową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły przez podmioty gospodarcze (przedsiębiorców). Decydujące znaczenie ma częstotliwość dokonywania czynności.

W efekcie dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "zamiar", jak również nie precyzuje pojęcia "sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (więcej niż jednokrotnie).

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, aby Wnioskodawca dokonywał nabycia przedmiotowych nieruchomości w ramach realizacji potrzeb osobistych, lecz zamierzał je odsprzedać potencjalnym inwestorom. Świadczy o tym fakt, że dla przedmiotowych nieruchomości wydano decyzję określającą warunki zabudowy zagospodarowania tych nieruchomości pod zabudowę pawilonu handlowego, a w chwili obecnej Wnioskodawca znalazł potencjalnego inwestora, który zamierza wybudować na ww. działkach budynek wielomieszkaniowy. Należy również wziąć pod uwagę ewentualny zamiar Wnioskodawcy polegający na tym, by w przyszłości dokonywać ponownie zakupu i dalszej odsprzedaży kolejnych nieruchomości.

Powyższe świadczy o zamiarze dokonywania w sposób częstotliwy i zorganizowany czynności o charakterze gospodarczym, pomimo iż opisana przez Wnioskodawcę dostawa ma być w jego ocenie czynnością jednorazową. Trzeba mieć także na uwadze fakt, że w związku z planowana sprzedażą, nastąpiło sukcesywne nabywanie udziałów w nieruchomościach w celu stworzenia z nich funkcjonalnej całości, rozebranie znajdujących się na nieruchomościach budynków, wydanie dla nieruchomości warunków zabudowy i zagospodarowania terenu na budowę pawilonu handlowego, znalezienie potencjalnego nabywcy, który wystąpił o wydanie warunków zabudowy na budynek wielomieszkaniowy. Wobec powyższego, należy uznać, iż podjęto działania zmierzające do uatrakcyjnienia posiadanej nieruchomości. Zachowania takie wskazują na przygotowanie działki do sprzedaży w taki sposób, aby uzyskać jak najwyższą cenę, a w efekcie prowadzą do wniosku, że planowane jest w tym czasie wykonywanie działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc zatem pod uwagę, że dostawa działek wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej wykonywanej przez podatnika podatku od towarów i usług, a także iż Wnioskodawca dokonuje dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę powoduje, że powyższa czynność będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.Jak wskazano wyżej, od podatku od towarów i usług, zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy), w związku z tym planowana transakcja dotycząca sprzedaży udziałów we współwłasności działek budowlanych winna być opodatkowana 22% stawką podatku.

Ponadto w kwestii dotyczącej drugiego sformułowanego we wniosku pytania należy wskazać, iż to czy Wnioskodawca w przyszłości będzie dokonywał nabycia i dostaw innych działek pozostanie bez wpływu na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług "obecnej sprzedaży" bowiem, jak stwierdzono powyżej, dostawa przedmiotowych działek (udziałów we współwłasności) będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl