IBPP3/443-1067/11/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-1067/11/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2011 r. (data wpływu 22 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 grudnia 2011 r. (data wpływu 5 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania wyposażenia i środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania wyposażenia i środków trwałych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 grudnia 2011 r. (data wpływu 5 grudnia 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 25 listopada 2011 r. znak IBPP3/443-1067/11/KO.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni od 1996 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na wpisie do ewidencji. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług. Podatek dochodowy od osób fizycznych rozlicza w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów w formie podatku liniowego - 19%. Cała sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest sprzedażą opodatkowaną. Wnioskodawczyni prowadzi działalność w zakresie sprzedaży kwiatów, roślin, nasion, sprzętu ogrodniczego itp.

Na chwilę obecną Wnioskodawczyni i jej mąż objęci są wspólnością majątkową małżeńską. Przedsiębiorstwo prowadzone przez Wnioskodawczynię należy do majątku wspólnego małżonków. Małżonkowie postanowili przekazać (nieodpłatnie) na początku przyszłego roku środki trwałe i wyposażenie z firmy Wnioskodawczyni do nowo utworzonej firmy męża. Natomiast towary handlowe Wnioskodawczyni sprzeda do firmy męża. Po sprzedaży towarów i przekazaniu środków trwałych i wyposażenia do firmy męża Wnioskodawczyni zakończy działalność. Mąż Wnioskodawczyni prowadził będzie działalność w zakresie odpowiadającym działalności prowadzonej przez Wnioskodawczynię. Mąż Wnioskodawczyni zamierza prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą na wpisie do ewidencji. Zamierza zgłosić się jako czynny podatnik w zakresie podatku od towarów i usług. Podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczał będzie w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów w formie podatku liniowego - 19%. Cała sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie sprzedażą opodatkowaną.

Pismem z dnia 1 grudnia 2011 r. Wnioskodawca uzupełnił zdarzenie przyszłe w następujący sposób:

Przekazanie nieodpłatne przez Wnioskodawczynie środków trwałych i wyposażenia należących do jej przedsiębiorstwa do nowoutworzonej firmy męża stanowić będzie darowiznę w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego.

Wnioskodawczyni, co do części środków trwałych i wyposażenia przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a co do części takie prawo nie przysługiwało. Wnioskodawczyni zamierza przekazać do firmy męża zarówno środki trwałe i wyposażenia, od których prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługiwało jak i te, od których prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługiwało nawet w części.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przesunięcie wyposażenia i środków trwałych z firmy Wnioskodawczyni do firmy męża, od których przysługiwało Wnioskodawczyni prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie wywierało skutki w podatku od towarów i usług.

2.

Czy przesunięcie wyposażenia i środków trwałych z firmy Wnioskodawczyni do firmy męża, od których nie przysługiwało Wnioskodawczyni prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie wywierało skutki w podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy,

1.

Przesunięcie (darowizna) środków trwałych i wyposażenia miedzy firmami małżonków objętych wspólnością majątkową małżeńską bez wynagrodzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli Wnioskodawczyni przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT od zakupionych środków trwałych czy wyposażenia, które są przedmiotem przesunięcia (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Czynność taka powinna zostać udokumentowana faktura wewnętrzną VAT.

2.

Przesunięcie (darowizna) środków trwałych i wyposażenia miedzy firmami małżonków objętych wspólnością majątkową małżeńską bez wynagrodzenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT od zakupionych środków trwałych czy wyposażenia, które są przedmiotem przesunięcia. Celem udokumentowania takiej czynności wystarczy wystawić np. notę księgową nie ma potrzeby wystawiania faktury wewnętrznej VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Analizując ww. przepisy prawa stwierdzić należy, iż co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem przesłanką opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów jest, aby podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów od tych czynności, w całości lub w części. Nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy w związku z nabyciem bądź wytworzeniem towarów będących przedmiotem przekazania podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

A zatem aby uznać za opodatkowaną dostawę towarów w postaci przekazania nieodpłatnego przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione dwa warunki łącznie:

1.

dostawa ta musi stanowić przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, lub stanowić wszelka inną darowiznę,

2.

podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W myśl art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni przekaże nieodpłatnie środki trwałe i wyposażenie należące do jej przedsiębiorstwa do nowoutworzonej firmy męża w formie darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego.

Wnioskodawczyni, co do części środków trwałych i wyposażenia przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a co do części takie prawo nie przysługiwało. Wnioskodawczyni zamierza przekazać do firmy męża zarówno środki trwałe i wyposażenia, od których prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługiwało jak i te, od których prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługiwało nawet w części.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis zdarzenia należy uznać nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawczynię środków trwałych i wyposażenia, od których Wnioskodawczyni przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu za odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. W związku z powyższym Wnioskodawczyni winna udokumentować tą odpłatną dostawę towarów poprzez wystawienie faktury wewnętrznej.

Natomiast nie można uznać nieodpłatnego przekazania środków trwałych i wyposażenia, od których Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu za odpłatną dostawę towarów. Nieodpłatne przekazanie ww. środków trwałych i wyposażenia nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przedstawionych okolicznościach nie została bowiem spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 ustawy dotycząca istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wyklucza możliwość uznania nieodpłatnego przekazania za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu. Dostawę towarów niepodlegającą opodatkowaniu nie dokumentuje się fakturą wewnętrzną. Jednocześnie należy zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług nie reguluje kwestii jakim dokumentem należy udokumentować dostawę towarów niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja nie rozstrzyga czy Wnioskodawcy faktycznie przysługiwało / nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. środków trwałych i wyposażenia, bowiem nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy. Stwierdzenie w tym zakresie przyjęto jako element stanu faktycznego, bez dokonywania oceny jego prawidłowości.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga również kwestii stawki (zwolnionej) w zakresie dostawy środków trwałych i wyposażenia bowiem to również nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl