IBPP3/443-106/09/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-106/09/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2009 r. (data wpływu 4 luty 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 lutego 2009 r. (data wpływu 26 lutego 2009 r.) oraz pismem z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług o symbolu PKWiU 67.20.10-00.10 oraz 67.20.10-00.20 świadczonych przez podmiot działający na zlecenie i w imieniu zakładu ubezpieczeń społecznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług o symbolu PKWiU 67.20.10-00.10 oraz 67.20.10-00.20 świadczonych przez podmiot działający na zlecenie i w imieniu zakładu ubezpieczeń społecznych.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 lutego 2009 r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 13 lutego 2009 r. znak IBPP3/443-106/09/KO. Ponadto przedmiotowy wniosek został również uzupełniony pismem z dnia 25 marca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z małżonką prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod nazwą. Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej są: pośrednictwo ubezpieczeniowe oraz niektóre czynności ubezpieczeniowe, które są realizowane wyłącznie w imieniu i na zlecenie zakładu ubezpieczeń. Wnioskodawca wraz z małżonką jako spółka cywilna zamierzają zawrzeć umowę z jednym z zakładów ubezpieczeń o świadczenie usług, których przedmiotem mają być określone czynności ubezpieczeniowe realizowane na zlecenie zakładu ubezpieczeń i jego imieniu, a mianowicie:

1.

oględziny przedmiotu szkody z kwalifikacją zakresu uszkodzeń przedmiotu szkody oraz zakresu koniecznej naprawy;

2.

określanie zakresu uszkodzeń przedmiotu szkody z wyliczeniem szkody;

3.

pełna likwidacja szkody obejmująca takie czynności jak: oględziny, zebranie dokumentacji szkodowej, wyliczenie szkody oraz ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w celu udzielenia zakładowi ubezpieczeń, czy ma dokonać wypłaty odszkodowania, czy tez nie;

4.

wyliczanie szkody bez dokonywania oględzin przedmiotu szkody;

5.

ustalanie wartości przedmiotu szkody oraz ustalenie wysokości szkody.

Pismem z dnia 13 lutego 2009 r. znak IBPP3/443-106/09/KO tut. Organ wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku poprzez wskazanie:

- symbolu PKWiU właściwego dla wskazanych czynności ubezpieczeniowych realizowanych na podstawie umowy na zlecenie zakładu ubezpieczeń i w jego imieniu:

1.

oględzin przedmiotu szkody z kwalifikacją zakresu uszkodzeń przedmiotu szkody oraz zakresu koniecznej naprawy;

2.

określania zakresu uszkodzeń przedmiotu szkody z wyliczeniem szkody;

3.

pełnej likwidacji szkody obejmującej takie czynności jak: oględziny, zebranie dokumentacji szkodowej, wyliczenie szkody oraz ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w celu udzielenia zakładowi ubezpieczeń, czy ma dokonać wypłaty odszkodowania, czy też nie;

4.

wyliczania szkody bez dokonywania oględzin przedmiotu szkody;

5.

ustalania wartości przedmiotu szkody oraz ustalenie wysokości szkody,

- poprzez wskazanie czy Wnioskodawca (spółka cywilna) będzie posiadał pełnomocnictwolub zlecenie udzielone przez zakład ubezpieczeń do wykonywania usług w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

Wnioskodawca pismem z dnia 23 lutego 2009 r. uzupełnił zdarzenie przyszłe wskazując dla wykonywanych czynności symbol PKWiU 67.20.10-00.10 "Usługi pośrednictwa pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych) a ich klientami" oraz PKWiU 67.20.10-00.20 "Usługi doradztwa ubezpieczeniowego".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podjęte przez spółkę cywilną - wyłącznie na zlecenie zakładu ubezpieczeń i w jego imieniu - czynności ubezpieczeniowe, a mianowicie:

1.

oględziny przedmiotu szkody z kwalifikacją zakresu uszkodzeń przedmiotu szkody oraz zakresu koniecznej naprawy;

2.

określanie zakresu uszkodzeń przedmiotu szkody z wyliczeniem szkody;

3.

pełna likwidacja szkody obejmująca takie czynności jak: oględziny, zebranie dokumentacji szkodowej, wyliczenie szkody oraz ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w celu udzielenia zakładowi ubezpieczeń, czy ma dokonać wypłaty odszkodowania, czy tez nie;

4.

wyliczanie szkody bez dokonywania oględzin przedmiotu szkody;

5.

ustalanie wartości przedmiotu szkody oraz ustalenie wysokości szkody,

są zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT w związku z poz. 3 (Sekcja J pkt 4) Załącznika Nr 4 ustawy o podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.): Czynnościami ubezpieczeniowymi są także następujące czynności, jeżeli są wykonywane przez zakład ubezpieczeń:

1.

ustalanie przyczyn i okoliczności zdarzeń losowych;

2.

ustalanie wysokości szkód oraz rozmiaru odszkodowań oraz innych świadczeń należnych uprawnionym z umów ubezpieczenia lub umów gwarancji ubezpieczeniowych;

3.

ustalanie wartości przedmiotu ubezpieczenia;

4.

czynności zapobiegania powstawaniu albo zmniejszeniu skutków wypadków ubezpieczeniowych lub finansowanie tych działań z funduszu prewencyjnego.

Zdaniem Wnioskodawcy opisane powyżej czynności mogą być przez zakłady ubezpieczeń zlecane innym podmiotom. W takiej sytuacji przedmiotowe czynności wykonywane przez te podmioty są traktowane jak czynności ubezpieczeniowe, w zakresie, w jakim są wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń (art. 3 ust. 6 u.dz.u.).

Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT, zwolnione od podatku VAT są usługi wymienione w Załączniku nr 4 do ustawy o podatku VAT. W poz. 3 tego Załącznika (Sekcja J pkt 4) ustawodawca wskazał, że nie są objęte zwolnieniem od podatku VAT usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych, z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń.

Wobec powyższego Wnioskodawca stoi na stanowisku, że czynności, które będą stanowiły przedmiot umowy zawartej pomiędzy spółką cywilną a zakładem ubezpieczeń mają charakter czynności ubezpieczeniowych w rozumieniu art. 3 ust. 5 u.dz.u., powierzonych do wykonania podmiotowi trzeciemu (tj. spółce cywilnej) zgodnie z art. 3 ust. 6 u.dz.u. Dlatego też czynności te są zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT w zw. z poz. 3 (Sekcja J pkt 4) Załącznika Nr 4 ustawy o podatku VAT, ponieważ będą wykonywane wyłącznie na zlecenie zakładu ubezpieczeń i w jego imieniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ustawodawca w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT określił, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Ponadto w art. 8 ust. 3 ustawy wskazano, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Konstrukcja przepisów ustawy wskazuje, iż wszelkie preferencje w stawce podatku od towarów i usług uzależnione są od zaklasyfikowania danego towaru/usługi do właściwego grupowania statystycznego, o wskazanym w ustawie symbolu PKWiU.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zwalnia od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy (stanowiącym wykaz usług zwolnionych od podatku). W poz. 3 tego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego, sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem miedzy innymi usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Z przepisu tego wynika, że co do zasady usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych są wyłączone ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jednakże to wyłączenie nie dotyczy usług świadczonych w tym zakresie przez same zakłady ubezpieczeniowe (w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej) oraz podmioty działające w imieniu i na rzecz tych zakładów.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że przedmiotem działalności spółki jest pośrednictwo ubezpieczeniowe oraz niektóre czynności ubezpieczeniowe, które są realizowane wyłącznie w imieniu i na zlecenie zakładu ubezpieczeń. Spółka zamierza zawrzeć umowę z jednym z zakładów ubezpieczeń o świadczenie usług, których przedmiotem mają być określone czynności ubezpieczeniowe realizowane na zlecenie zakładu ubezpieczeń i w jego imieniu sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.10 " usługi pośrednictwa pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych) a ich klientami" oraz PKWiU 67.20.10-00.20 "usługi doradztwa ubezpieczeniowego".

W świetle powyższego, jeżeli spółka zawrze umowę, z której jednoznacznie będzie wynikać świadczenie ww. usług w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń to usługi te będą zwolnione od podatku

Podkreślić należy, że o wystąpieniu kryterium, na podstawie którego można zastosować zwolnienie przy świadczeniu tych usług od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, (tj. o tym czy są one świadczone w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń) nie decyduje organ podatkowy - wiedzę w tym zakresie winien posiadać wykonawca usług opierając się na zawartych umowach i posiadanych pełnomocnictwach.

Końcowo wskazać należy, iż Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług, a wyłączną odpowiedzialność za prawidłową klasyfikację świadczonych usług ponosi podatnik. W związku z powyższym niniejsza interpretacja przepisów podatkowych wydana została w oparciu o podaną przez Wnioskodawcę klasyfikację statystyczną.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl