IBPP3/443-1013/11/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-1013/11/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2011 r. (data wpływu 9 września 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 listopada 2011 r. (data wpływu 25 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2011 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 25 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni aktualnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą począwszy od 1 maja 1992 r. Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej to Przedsiębiorstwo Handlowe (47.19.Z;46.90.Z). Działalność firmy odbywa się na terenie kraju i tak pozostanie. W skład firmy wchodzą środki trwałe: - samochody, urządzenia biurowe, w tym również sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, meble biurowe (sklepowe), umowy z kontrahentami, należności, zobowiązania jak również zakupiony towar przeznaczony do dalszej odsprzedaży. Jako przedsiębiorca Wnioskodawczyni zatrudnia 3 pracowników (w tym syna). Wnioskodawczyni opłaca podatek dochodowy z tego tytułu na zasadach ogólnych przy pomocy podatkowej księgi przychodów i rozchodów wraz z ewidencjami towarzyszącymi, oraz jest podatnikiem podatku VAT czynnym. Wnioskodawczyni ze względu na swój stan zdrowia zamierza przekazać synowi całe przedsiębiorstwo, które definiuje art. 55 1 Kodeksu Cywilnego w formie darowizny.

Syn w dniu otrzymania darowizny będzie miał zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą, będzie również podatnikiem podatku VAT.

Zakres prowadzonej działalności gospodarczej będzie niezmienny, ponieważ syn Wnioskodawczyni dalej będzie prowadził działalność handlową w tym samym zakresie. Ponadto przejmie wszystkie zobowiązania oraz należności firmy. Wszystkie dotychczasowe umowy zawarte z kontrahentami przez firmę Wnioskodawczyni zostaną przepisane na nowy podmiot, a ten zobowiąże się do ich prowadzenia w dotychczasowym zakresie. Również dotychczas zatrudnieni pracownicy przejdą w pełnym składzie osobowym na podstawie stosownych przepisów Kodeksu Pracy ze wszystkimi przysługującymi im uprawnieniami do nowego przedsiębiorstwa. Miejsce świadczenia usług przez nową firmę nie ulegnie zmianie. Wszystkie amortyzowane jak i zamortyzowane środki trwałe zostaną przekazane synowi.

W uzupełnieniu Wnioskodawczyni wskazała, iż lokal będący jej własnością, na podstawie umowy najmu będzie wynajmowany synowi, który prowadził będzie działalność o tym samym charakterze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie synowi w formie darowizny całego przedsiębiorstwa włącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, zakupionym towarem do dalszej odsprzedaży, zobowiązaniami i należnościami jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z jej interpretacją stosownych przepisów prawa, darowizna prowadzonej przez nią firmy synowi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

W świetle obowiązującego stanu prawnego Wnioskodawczyni prosi o interpretację stanowiska własnego w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, czy można uznać za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego Wnioskodawczyni prosi o interpretację stanowiska własnego w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, czy można uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Pojęcie "dostawy towarów" ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie ww. przepisem pod pojęciem "dostawy towarów" należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od 1 grudnia 2008 r., przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów", w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Przepisy ustawy o VAT nie definiują terminu "przedsiębiorstwo". Dlatego, aby określić zakres pojęcia "przedsiębiorstwo" wykorzystuje się regulację zawartą w art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Tak więc składniki materialne i niematerialne, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, aby można było mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Ważne jest również, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, w ten sposób by przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Jeżeli zatem przedmiotem darowizny jest zespół składników materialnych i niematerialnych, o których mowa w art. 55 1 Kodeksu cywilnego, to zamierzona przez Wnioskodawczynię czynność - darowizna takiego zespołu składników, będzie nosiła znamiona zbycia przedsiębiorstwa, do której zastosowanie będzie miał przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o VAT.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni aktualnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą począwszy od 1 maja 1992 r. Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej to Przedsiębiorstwo Handlowe (47.19.Z;46.90.Z). Działalność firmy odbywa się na terenie kraju i tak pozostanie. W skład firmy wchodzą środki trwałe: - samochody, urządzenia biurowe, w tym również sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, meble biurowe (sklepowe), umowy z kontrahentami, należności, zobowiązania jak również zakupiony towar przeznaczony do dalszej odsprzedaży. Jako przedsiębiorca Wnioskodawczyni zatrudnia 3 pracowników (w tym syna). Wnioskodawczyni opłaca podatek dochodowy z tego tytułu na zasadach ogólnych przy pomocy podatkowej księgi przychodów i rozchodów wraz z ewidencjami towarzyszącymi, oraz jest podatnikiem podatku VAT czynnym. Wnioskodawczyni ze względu na swój stan zdrowia zamierza przekazać synowi całe przedsiębiorstwo, które definiuje art. 55 1 Kodeksu Cywilnego w formie darowizny.

Syn w dniu otrzymania darowizny będzie miał zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą, będzie również podatnikiem podatku VAT.

Zakres prowadzonej działalności gospodarczej będzie niezmienny, ponieważ syn Wnioskodawczyni dalej będzie prowadził działalność handlową w tym samym zakresie. Ponadto przejmie wszystkie zobowiązania oraz należności firmy. Wszystkie dotychczasowe umowy zawarte z kontrahentami przez firmę Wnioskodawczyni zostaną przepisane na nowy podmiot, a ten zobowiąże się do ich prowadzenia w dotychczasowym zakresie. Również dotychczas zatrudnieni pracownicy przejdą w pełnym składzie osobowym na podstawie stosownych przepisów Kodeksu Pracy ze wszystkimi przysługującymi im uprawnieniami do nowego przedsiębiorstwa. Miejsce świadczenia usług przez nową firmę nie ulegnie zmianie. Wszystkie amortyzowane jak i zamortyzowane środki trwałe zostaną przekazane synowi.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż przekazanie w formie darowizny zespołu składników materialnych i niematerialnych, wyłączone jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jeżeli przedmiotem darowizny jest przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego. Również przekazanie składników materialnych i niematerialnych z jednoczesnym wynajmem lokalu handlowego stanowi przekazanie całości lub części aktywów w rozumieniu przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, pod warunkiem, iż przekazywane aktywa są wystarczające do prowadzenia przez nabywcę w sposób trwały samodzielnej działalności gospodarczej.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto należy podkreślić, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W świetle powyższego przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest ocena, czy majątek, który będzie przedmiotem darowizny, spełnia definicję, o której mowa w powołanym wyżej przepisie art. 55 1 Kodeksu cywilnego.

Końcowo należy nadmienić, iż powołanie przez Wnioskodawczynię w stanowisku przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 30 listopada 2008 r. nie ma wpływu na przyjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl