IBPP2/4512-6/16/IK - Ustalenie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z usługą sponsoringu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/4512-6/16/IK Ustalenie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z usługą sponsoringu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 grudnia 2015 r. (data wpływu 5 stycznia 2016 r.), uzupełnionym pismem z 11 marca 2016 r. (data wpływu 17 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z usługą sponsoringu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2016 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z usługą sponsoringu.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 11 marca 2016 r. (data wpływu 17 marca 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 4 marca 2016 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik planuje rozpoczęcie działalności w zakresie sponsoringu na podstawie umów zawieranych ze sportowcami/rodzicami sportowców (Zawodnikami) na podstawie których podatnik zobowiązany będzie w szczególności do:

a.

pokrywania kosztów wynagrodzeń trenerów Zawodnika;

b.

pokrywania kosztów sprzętu sportowego niezbędnego Zawodnikowi oraz kosztów korzystania przez Zawodnika z kortów tenisowych;

c.

pokrywania kosztów związanych z uczestnictwem Zawodnika w krajowych i międzynarodowych zawodach tenisowych, w tym kosztów przejazdów, zakwaterowania oraz wyżywienia;

d.

pokrywania kosztów specjalistycznych badań medycznych oraz opieki medycznej Zawodnika, w tym również badań i testów wydolnościowych i sprawnościowych, koszty opieki fizjoterapeutycznej oraz odnowy biologicznej;

e.

kosztów ubezpieczenia Zawodnika, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz na życie

f.

zaopatrzenia Zawodnika w stroje sportowe zawierające logo podatnika w ilości odpowiedniej umożliwiającej Zawodnikowi promocję podatnika w trakcie turniejów i wydarzeń sportowych.

Spółka planuje zawrzeć umowy z Zawodnikami, którzy rokują szanse sukcesu w profesjonalnym sporcie w przyszłości. Do obowiązków Zawodników, z którymi spółka zawrze umowy należeć będzie w szczególności systematyczne i aktywne uczestnictwo w zajęciach treningowych, stosowanie się do zaleceń trenera, przesyłanie spółce raportów trenera z postępów Zawodnika, noszenie strojów z logo spółki podczas zawodów i wydarzeń sportowych.

Spółka planuje pokrywanie kosztów opisanych powyżej na podstawie faktur wystawianych na rzecz Spółki przez podmioty świadczące usługi na rzecz Zawodników.

Zawodnik z tytułu objęcia go opieką przez Sponsora - spółkę i pokrywania przez spółkę kosztów jego wyszkolenia będzie przekazywał na rzecz spółki część swoich przychodów uzyskiwanych z działalności sportowej oraz z kontraktów reklamowych w procencie określonym w umowie z Zawodnikiem. Zawodnik zobowiązany będzie do przesyłania spółce raportów z zestawieniem swoich przychodów, na podstawie których spółka będzie wystawiała na rzecz Zawodnika fakturę odpowiadającej wynikającemu z umowy procentowi wynagrodzeń Zawodnika.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że:

1. Wnioskodawca nie jest obecnie czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, ale zamierza złożyć zgłoszenie rejestracyjne przed rozpoczęciem faktycznego prowadzenia działalności, w tym związanej z umową, której dotyczy wniosek.

2. Na dzisiaj przedmiotem działalności Spółki jest:

1. Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku,

2. Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,

3. Działalność portali internetowych,

4. Pozostała finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,

5. Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,

6. Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

7. Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

8. Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych, Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

9. Badanie rynku i opinii publicznej,

10. Działalność związana z tłumaczeniami,

11. Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana,

12. Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek,

13. Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery,

14. Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników,

15. Działalność detektywistyczna,

16. Działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach,

17. Sprzątanie obiektów,

18. Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura,

19. Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura,

20. Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,

21. Działalność archiwów.

Spółka zamierza jednak rozszerzyć działalność spółki o:

Działalność związaną ze sportem (kod PKD 93.1).

3. Tak, celem umowy jest osiągnięcie korzyści przez obie strony. Umowę zawiera się w celu wypromowania i wyszkolenia Zawodnika na płaszczyźnie sportowej oraz uzyskania korzyści finansowych przez Sponsora z przyszłych zarobków Zawodnika.

4. Tak, nabywane towary i usługi w związku z zawartą umową będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych Wnioskodawcy. Towary i usługi nabyte przez Wnioskodawcę będą wykorzystywane przez Zawodnika początkowo w celu jego wypromowania i wyszkolenia, a następnie dalszego promowania Zawodnika, który po jego wypromowaniu zacznie uzyskiwać przychody z tego tytułu, z których ustalony procent obowiązany jest przekazywać na rzecz Wnioskodawca z tytułu usług świadczonych na jego rzecz przez Sponsora.

5. Faktury na rzecz zawodnika będą dokumentować opiekę sponsorską i koszty wyszkolenia Zawodnika, przy czym faktury te będą wystawiane na ustaloną w umowie część przychodów Zawodnika uzyskanych z działalności sportowej i kontraktów reklamowych.

6. Tak, noszenie strojów z logo Wnioskodawcy podczas zawodów i wydarzeń sportowych (stanowiących czynności promujące i reklamujące Wnioskodawcę) oraz przekazywanie określnego procentu wynagrodzenia Zawodnika na rzecz Wnioskodawcy stanowi świadczenie wzajemne Zawodnika wynikające z umowy sponsoringu w zamian za świadczenia Wnioskodawcy polegające na aktywnym wspieraniu i promowaniu Zawodnika oraz pokrywanie kosztów jego szkolenia, ubezpieczenia, sprzętu i startów w zawodach sportowych.

7. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur/rachunków wystawionych na rzecz Wnioskodawcy z tytułu następujących wydatków, obejmujących w szczególności:

i. pokrywanie kosztów wynagrodzeń trenerów Zawodnika - wynagrodzenie trenerów Zawodnika;

ii. pokrywanie kosztów sprzętu sportowego niezbędnego Zawodnikowi oraz kosztów korzystania przez Zawodnika z kortów tenisowych - koszt zakupu sprzętu sportowego, butów i ubrań sportowych, koszt nadruku logo Wnioskodawcy, koszt najmu kortów tenisowych etc;

iii. pokrywanie kosztów związanych z uczestnictwem Zawodnika w krajowych i międzynarodowych zawodach tenisowych, w tym kosztów przejazdów, zakwaterowania oraz wyżywienia - koszty związane ze startami w zawodach sportowych, takich jak opłata za start, koszty dojazdu na zawody, koszty zakwaterowania etc;

iv. pokrywanie kosztów specjalistycznych badań medycznych oraz opieki medycznej Zawodnika, w tym również badań i testów wydolnościowych i sprawnościowych, koszty opieki fizjoterapeutycznej oraz odnowy biologicznej;

v. koszty ubezpieczenia Zawodnika, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz na życie; stanowiących między innymi koszty szkolenia Zawodnika, koszty jego startów w wydarzeniach sportowych oraz koszty zakupu odzieży sportowej z logo Wnioskodawcy

8. Nabywcą towarów i usług wskazanych w punkcie 7 powyżej będzie Wnioskodawca.

9. Tak, Wnioskodawca będzie w posiadaniu faktur i rachunków z tytułu poniesionych wydatków, wskazanych w punkcie 7 powyżej.

10. Może się tak zdarzyć, że jakaś transakcja udokumentowana fakturą (będącą w posiadaniu Wnioskodawcy), dotycząca wydatków związanych z umową sponsoringu będzie zwolniona od podatku VAT; trudno jest jednak obecnie wskazać której transakcji może to dotyczyć, albowiem Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć jakie będą obowiązywały uregulowania prawne w momencie dokonywania transakcji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (przeformułowane w piśmie z 11 marca 2016 r. i oznaczone tam jako pkt 7):

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur/rachunków wystawionych na rzecz Wnioskodawcy z tytułu następujących wydatków, obejmujących w szczególności:

i. pokrywanie kosztów wynagrodzeń trenerów Zawodnika - wynagrodzenie trenerów Zawodnika;

ii. pokrywanie kosztów sprzętu sportowego niezbędnego Zawodnikowi oraz kosztów korzystania przez Zawodnika z kortów tenisowych - koszt zakupu sprzętu sportowego, butów i ubrań sportowych, koszt nadruku logo Wnioskodawcy, koszt najmu kortów tenisowych etc;

iii. pokrywanie kosztów związanych z uczestnictwem Zawodnika w krajowych i międzynarodowych zawodach tenisowych, w tym kosztów przejazdów, zakwaterowania oraz wyżywienia - koszty związane ze startami w zawodach sportowych, takich jak opłata za start, koszty dojazdu na zawody, koszty zakwaterowania etc;

iv. pokrywanie kosztów specjalistycznych badań medycznych oraz opieki medycznej Zawodnika, w tym również badań i testów wydolnościowych i sprawnościowych, koszty opieki fizjoterapeutycznej oraz odnowy biologicznej;

v. koszty ubezpieczenia Zawodnika, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz na życie; stanowiących między innymi koszty szkolenia Zawodnika, koszty jego startów w wydarzeniach sportowych oraz koszty zakupu odzieży sportowej z logo Wnioskodawcy.

Stanowisko Wnioskodawcy:

W ocenie podatnika, świadczenia spełniane przez Spółkę na rzecz Zawodnika, w szczególności pokrywanie kosztów szkolenia Zawodnika i jego startów w turniejach oraz zapewnienia mu odzieży z logo spółki na podstawie umowy sponsorskiej, stanowić będą usługi wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a co za tym idzie spółce przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur, które zostaną wystawione na rzecz podatnika z tytułu pokrywania kosztów szkolenia Zawodnika i jego startów w turniejach oraz zapewnienia mu odzieży z logo spółki (m.in. usług trenerskich, opieki zdrowotnej, przejazdy i zakwaterowanie podczas wydarzeń sportowych, koszty zakupu odzieży z logo spółki itp.) zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Natomiast zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W uzasadnieniu orzeczenia w sprawie C-37/95, Belgische Staat v. Ghent Coal Terminal NV TSUE stwierdził, że system odliczeń podatku oznacza całkowite uwolnienie przedsiębiorcy od obciążeń z tytułu VAT zapłaconego lub należnego (do zapłaty) w prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólny system podatku od wartości dodanej zapewnia, że jakakolwiek działalność gospodarcza, bez względu na jej cel oraz rezultat, o ile sama podlega VAT, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny.

Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów, zakupy te muszą być związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten winien mieć charakter bezsporny.

Zasada generalna wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Podkreślenia wymaga, że związek między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną może mieć charakter pośredni lub bezpośredni. O związku bezpośrednim można mówić wówczas, gdy nabywane towary i usługi służą np. dalszej odprzedaży, lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem sprzedaży - bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast pośredni związek występuje, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa podatnika, a tym samym z osiąganymi przez niego przychodami. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reprezentacji i reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego, itp.

Wobec powyższego, przy ocenie, czy nabyty towar lub usługa związane są z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, należy przede wszystkim zbadać cel wykonania tej czynności lub fakt jej zaistnienia. Cel ten może być zrealizowany przez różne działania, których efektem (nawet potencjalnym) jest "wykreowanie" sprzedaży opodatkowanej, nawet jeśli środkiem do osiągnięcia tego celu jest wykonanie czynności niepodlegającej opodatkowaniu, a ostatecznie dokonane zakupy towarów lub usług mają związek z czynnością (sprzedażą) opodatkowaną. Związek między zakupami a sprzedażą opodatkowaną nie musi mieć charakteru bezpośredniego. Wystarczające jest ustalenie istnienia związku pośredniego, byleby w końcowym rozrachunku można było stwierdzić przełożenie dokonanych zakupów na sprzedaż opodatkowaną, np. w postaci chociażby intensyfikacji działalności opodatkowanej danego podmiotu.

Należy również podkreślić, iż możliwość odliczenia podatku naliczonego nie stanowi żadnego przywileju dla podatnika, lecz jest podstawowym i fundamentalnym uprawnieniem, wynikającym z samej konstrukcji podatku od wartości dodanej. Wspólny system podatku od wartości dodanej zapewnia, że jakakolwiek działalność gospodarcza, bez względu na jej cel oraz rezultat, o ile sama jest opodatkowana VAT, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny. Pozwala to na zachowanie zasady potrącalności, która powinna być na gruncie ustawy o VAT rozumiana możliwie najszerzej. Oznacza to, że zawsze ma ona zastosowanie przy nabyciu towarów i usług dokonanym z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej.

W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne jest wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

I tak, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Natomiast w myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Powyższe oznacza, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Ponadto przesłanką uniemożliwiającą odliczenie podatku naliczonego jest zakup usług noclegowych i gastronomicznych.

Wśród działań podejmowanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, mających na celu kształtowanie popytu na oferowane przez nie towary, usługi bądź markę można wyróżnić sponsoring. W tym miejscu należy podnieść, iż umowy sponsoringu należą do kategorii umów nienazwanych - żadne przepisy prawa nie zawierają bowiem ich definicji. Możliwość jej zawarcia wynika z reguły ogólnej zawartej w art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.), która zakłada swobodę umów w obrocie gospodarczym.

Sponsoring jest definiowany, jako "finansowanie czegoś, często w zamian za reklamowanie własnej działalności" (Słownik wyrazów obcych PWN - wersja internetowa). Sponsorowanie może wiązać się z otrzymywaniem świadczeń wzajemnych od podmiotu sponsorowanego, bądź też mieć charakter jednostronny. Skutki podatkowe sponsoringu są uzależnione od treści tego stosunku prawnego. Gdy umowa zawarta między stronami przewiduje, że w zamian za przekazanie określonych środków pieniężnych, wartości rzeczowych lub świadczeń, sponsor otrzyma od podmiotu sponsorowanego ekwiwalentne świadczenie wzajemne o charakterze reklamowym, można mówić o tzw. sponsoringu właściwym. Stanowi on w istocie odpłatne nabycie usług reklamowych. W przypadku, gdy sponsor nie otrzymuje żadnego świadczenia wzajemnego od podmiotu sponsorowanego, poniesione przez niego wydatki mają charakter darowizny (tzw. sponsoring niewłaściwy). W przypadku umów sponsoringu, których istotą jest nieodpłatne świadczenie sponsora na rzecz sponsorowanego, celem sponsora jest zazwyczaj budowanie własnego wizerunku na rynku dzięki samemu faktowi świadczenia na pewien cel, przy czym skutek marketingowy osiągany jest bez aktywnego udziału sponsorowanego. W takim przypadku mamy tu do czynienia z umową darowizny przy czym w praktyce darowiznę może stanowić całe świadczenie sponsora lub tylko jego część.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje rozpoczęcie działalności w zakresie sponsoringu na podstawie umów zawieranych ze sportowcami/rodzicami sportowców (Zawodnikami). Wnioskodawca nie jest obecnie czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, ale zamierza złożyć zgłoszenie rejestracyjne przed rozpoczęciem faktycznego prowadzenia działalności, w tym związanej z umową sponsoringu. Wnioskodawca zamierza rozszerzyć prowadzona dotychczas działalność o Działalność związaną ze sportem (kod PKD 93.1). Wnioskodawca planuje zawrzeć umowy z Zawodnikami, którzy rokują szanse sukcesu w profesjonalnym sporcie w przyszłości. Do obowiązków Zawodników, z którymi spółka zawrze umowy należeć będzie w szczególności systematyczne i aktywne uczestnictwo w zajęciach treningowych, stosowanie się do zaleceń trenera, przesyłanie spółce raportów trenera z postępów Zawodnika, noszenie strojów z logo spółki podczas zawodów i wydarzeń sportowych. Celem umowy jest osiągnięcie korzyści przez obie strony. Umowę zawiera się w celu wypromowania i wyszkolenia Zawodnika na płaszczyźnie sportowej oraz uzyskania korzyści finansowych przez Sponsora z przyszłych zarobków Zawodnika.

Nabywane towary i usługi w związku z zawartą umową będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych Wnioskodawcy. Towary i usługi nabyte przez Wnioskodawcę będą wykorzystywane przez Zawodnika początkowo w celu jego wypromowania i wyszkolenia, a następnie dalszego promowania Zawodnika, który po jego wypromowaniu zacznie uzyskiwać przychody z tego tytułu, z których ustalony procent obowiązany jest przekazywać na rzecz Wnioskodawca z tytułu usług świadczonych na jego rzecz przez Sponsora. Faktury na rzecz zawodnika będą dokumentować opiekę sponsorską i koszty wyszkolenia Zawodnika, przy czym faktury te będą wystawiane na ustaloną w umowie część przychodów Zawodnika uzyskanych z działalności sportowej i kontraktów reklamowych. Noszenie strojów z logo Wnioskodawcy podczas zawodów i wydarzeń sportowych (stanowiących czynności promujące i reklamujące Wnioskodawcę) oraz przekazywanie określnego procentu wynagrodzenia Zawodnika na rzecz Wnioskodawcy stanowi świadczenie wzajemne Zawodnika wynikające z umowy sponsoringu w zamian za świadczenia Wnioskodawcy polegające na aktywnym wspieraniu i promowaniu Zawodnika oraz pokrywanie kosztów jego szkolenia, ubezpieczenia, sprzętu i startów w zawodach sportowych.

Wnioskodawca ma wątpliwości czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur/rachunków wystawionych na rzecz Wnioskodawcy z tytułu następujących wydatków, obejmujących w szczególności:

i. pokrywanie kosztów wynagrodzeń trenerów Zawodnika - wynagrodzenie trenerów Zawodnika;

ii. pokrywanie kosztów sprzętu sportowego niezbędnego Zawodnikowi oraz kosztów korzystania przez Zawodnika z kortów tenisowych - koszt zakupu sprzętu sportowego, butów i ubrań sportowych, koszt nadruku logo Wnioskodawcy, koszt najmu kortów tenisowych etc;

iii. pokrywanie kosztów związanych z uczestnictwem Zawodnika w krajowych i międzynarodowych zawodach tenisowych, w tym kosztów przejazdów, zakwaterowania oraz wyżywienia - koszty związane ze startami w zawodach sportowych, takich jak opłata za start, koszty dojazdu na zawody, koszty zakwaterowania etc;

iv. pokrywanie kosztów specjalistycznych badań medycznych oraz opieki medycznej Zawodnika, w tym również badań i testów wydolnościowych i sprawnościowych, koszty opieki fizjoterapeutycznej oraz odnowy biologicznej;

v. koszty ubezpieczenia Zawodnika, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz na życie; stanowiących między innymi koszty szkolenia Zawodnika, koszty jego startów w wydarzeniach sportowych oraz koszty zakupu odzieży sportowej z logo Wnioskodawcy

Nabywcą ww. towarów i usług będzie Wnioskodawca. Wnioskodawca będzie w posiadaniu faktur i rachunków z tytułu poniesionych ww. wydatków. Może się tak zdarzyć, że jakaś transakcja udokumentowana fakturą (będącą w posiadaniu Wnioskodawcy), dotycząca wydatków związanych z umową sponsoringu będzie zwolniona od podatku VAT; trudno jest jednak obecnie wskazać której transakcji może to dotyczyć, albowiem Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć jakie będą obowiązywały uregulowania prawne w momencie dokonywania transakcji.

W związku z zakresem interpretacji i zakreślonym pytaniem w przedmiotowej sprawie należy w pierwszej kolejności zbadać czy świadczenia wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz Zawodnika są odpłatnym świadczeniem usług.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z cytowanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy określonym zachowaniu mieści się w tak sformułowanej definicji usługi.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Zauważyć jednak należy, iż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym. W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wskazać, że na podstawie umowy sponsoringu Wnioskodawca zobowiązał się do określonego świadczenia na rzecz zawodników, a zawodnicy do wypłaty określonych kwot na rzecz Wnioskodawcy oraz do promocji i reklamy Wnioskodawcy poprzez noszenie strojów z logo Wnioskodawcy podczas zawodów i wydarzeń sportowych. Zatem wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności na rzecz zawodników w ramach zawartej umowy sponsoringu w przedstawionym powyżej kształcie stanowi odpłatne świadczenie usług na rzecz zawodników, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak wskazano powyżej, związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni. O pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przychodami, czyli musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.

W opisie sprawy Wnioskodawca wskazał jednoznacznie, że nabywane towary i usługi będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych. Ponadto celem umowy jest osiągnięcie korzyści przez obie strony. Umowę zawiera się w celu wypromowania i wyszkolenia Zawodnika na płaszczyźnie sportowej oraz uzyskania korzyści finansowych przez Sponsora z przyszłych zarobków Zawodnika.

Zatem, uznać należy, że nabywane towary i usługi wykorzystywane będą przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z powyższym, co do zasady, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie usług i towarów opisanych powyżej.

Jednakże, z uwagi na fakt, że jak wynika z wniosku, faktury z których Wnioskodawca zamierza odliczyć podatek naliczony, dokumentować będą nabycie usług zakwaterowania i wyżywienia dla zawodników podczas zawodów sportowych, prawo do obniżenia podatku będzie ograniczone przez przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, w sytuacji gdy wskazane usługi zakwaterowania będą usługami noclegowymi a usługi wyżywienia usługami gastronomicznymi wymienionymi w tym przepisie. Z faktur dokumentujących nabycie tych usług Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Faktury takie nie będą stanowiły podstawy do obniżenia podatku należnego.

Tym samym oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl