IBPP2/443-975/09/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-975/09/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. organu w dniu 14 września 2009 r., uzupełnionym pismem z dnia 25 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca posiada udziały w innych Spółkach. Udziały te zgodnie z zasadami rachunkowości tworzą majątek finansowy Spółki. Z tytułu posiadanych udziałów Wnioskodawca otrzymywał dywidendy, jak i też uczestniczył w zarządzaniu spółkami w granicach praw i obowiązków wynikających z samego faktu posiadania udziałów.

15 maja 2007 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o ogłoszenie upadłości obejmującą likwidację majątku Wnioskodawcy. Na podstawie wydawanych postanowień przez Sędziego Komisarza następuje sprzedaż majątku upadłego oraz sprzedaż udziałów finansowych. W miesiącu sierpniu 2009 r. nastąpiło zbycie udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w jednej ze Spółek. Została podpisana umowa zbycia udziałów na rzecz innego podmiotu gospodarczego. Wnioskodawca nie wystawił faktury VAT na powyższą czynność.

Wnioskodawca zaznaczył, iż zakres prowadzonej działalności gospodarczej przed dniem ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku Wnioskodawcy nie obejmował obrotu papierami wartościowymi.

Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione od podatku od towarów i usług, w konsekwencji czego zobowiązany jest zgodnie z przepisami art. 90 i art. 91 powyższej ustawy corocznie ustalać współczynnik proporcji udziału rocznego obrotu z tytułu czynności w związku z którym przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tyt. czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, oraz czynności w związku z którymi nie przysługiwało takie prawo.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W przypadku uznania, że sprzedaż udziałów podlega przepisom ustawy o VAT, to czy wartość sprzedaży udziałów traktowana jest jako usługa pośrednictwa finansowego korzystająca ze zwolnienia od podatku na podstawie załącznika nr 4 poz. 3 ustawy o VAT i jako sprzedaż zwolniona wpływa na wysokość ustalanej corocznie proporcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, obrót uzyskany z tytułu transakcji sprzedaży udziałów winien zostać wliczony do obrotu ogółem. Sprzedaż udziałów jako usługa pośrednictwa finansowego korzystająca ze zwolnienia na podstawie załącznika nr 4 poz. 3 symbol PKWiU 65.23 powinna być uwzględniona przy obliczaniu struktury w rozumieniu art. 90 i art. 91 ustawy o VAT a tym samym wystąpi obowiązek dokonania rocznej korekty podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Wstępnie tut. organ zauważa, że Wnioskodawca w piśmie z dnia 25 listopada 2009 r., będącym uzupełnieniem wniosku o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, dokonał zmiany swojego stanowiska w zakresie ww. pytania. Ponieważ pismo Wnioskodawcy z dnia 25 listopada 2009 r. jest chronologicznie późniejsze niż wniosek o interpretację, przyjęto że stanowisko wskazane w tym piśmie jest ostatecznym stanowiskiem Wnioskodawcy, stąd też przywołana wyżej treść stanowiska, jak też dokonana w niniejszej interpretacji ocena odnosi się do tej właśnie wersji stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Co do zasady, stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%. Jednakże ustawodawca w samej ustawie o podatku od towarów i usług, jak też w przepisach wykonawczych do niej przewidział stosowanie stawek obniżonych, a nawet zwolnienia z podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 tego załącznika, wymienione zostały sklasyfikowane według PKWiU w sekcji J ex (65-67) usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

1.

działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2.

usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3.

usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4.

usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5.

usług ściągania długów i factoringu,

6.

usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7.

usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8.

transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9.

transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Stosownie do objaśnień zawartych w załącznikach do ustawy symbol ex oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Realizując, wynikające z art. 86 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego, podatnik podatku od towarów i usług, który wykonuje czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, winien mieć na uwadze regulacje prawne przewidziane w art. 90 ustawy o VAT.

Przepis art. 90 ust. 1 ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy).

Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 ustawy).

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca posiada udziały w innych Spółkach. Udziały te zgodnie z zasadami rachunkowości tworzą majątek finansowy Spółki. Z tytułu posiadanych udziałów Wnioskodawca otrzymywał dywidendy, jak i też uczestniczył w zarządzaniu spółkami w granicach praw i obowiązków wynikających z samego faktu posiadania udziałów.

15 maja 2007 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o ogłoszenie upadłości obejmującą likwidację majątku Wnioskodawcy. Na podstawie wydawanych postanowień przez Sędziego Komisarza następuje sprzedaż majątku upadłego oraz sprzedaż udziałów finansowych. W miesiącu sierpniu 2009 r. nastąpiło zbycie udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w jednej ze Spółek. Została podpisana umowa zbycia udziałów na rzecz innego podmiotu gospodarczego. Wnioskodawca nie wystawił faktury VAT na powyższą czynność. Zakres prowadzonej działalności gospodarczej przed dniem ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku Wnioskodawcy nie obejmował obrotu papierami wartościowymi. Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione od podatku od towarów i usług, w konsekwencji czego zobowiązany jest zgodnie z przepisami art. 90 i art. 91 powyższej ustawy corocznie ustalać współczynnik proporcji udziału rocznego obrotu z tytułu czynności w związku z którym przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tyt. czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, oraz czynności w związku z którymi nie przysługiwało takie prawo.

Przedstawiając swoje stanowisko, Wnioskodawca wskazał również, iż sprzedaż udziałów jako usługa pośrednictwa finansowego korzystająca ze zwolnienia na podstawie załącznika nr 4 poz. 3 symbol PKWiU 65.23, powinna być uwzględniona przy obliczaniu struktury w rozumieniu art. 90 i art. 91 ustawy o VAT.

Mając zatem na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku okoliczności sprawy, należy stwierdzić, iż o ile faktycznie czynność sprzedaży udziałów, o której mowa we wniosku, stanowi usługę pośrednictwa finansowego sklasyfikowaną według PKWiU do grupowania 65.23, wówczas podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z poz. 3 załącznika Nr 4 do tej ustawy, a obrót uzyskany z tytułu dokonywania tej czynności winien być uwzględniony przy ustalaniu proporcji wskazanej w art. 90 i 91 ustawy o VAT.

W konsekwencji powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Należy podkreślić, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga, czy wskazana we wniosku czynność sprzedaży udziałów jest sługą pośrednictwa finansowego korzystająca ze zwolnienia na podstawie załącznika nr 4 poz. 3 symbol PKWiU 65.23. Dokonane przez Wnioskodawcę we wniosku zaklasyfikowanie przyjęto jako element przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego bez dokonywania oceny jego prawidłowości.

Należy bowiem zauważyć, iż tut. organ nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji obiektów budownictwa według PKWiU, gdyż zgodnie z pkt 1 Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego według

Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),

Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),

Scalonej Nomenklatury Towarowej Handlu Zagranicznego (CN),

Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT),

Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB)

zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych (pkt 2 tegoż Komunikatu).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl