IBPP2/443-967/11/RSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-967/11/RSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2011 r. (data wpływu 19 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 listopada 2011 r. (data wpływu 23 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 listopada 2011 r. (data wpływu 23 listopada 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 listopada 2011 r. znak: IBPP2/443-967/11/RSz.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2005 r. dwaj przedsiębiorcy osoby fizyczne rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w formie dwuosobowej spółki cywilnej, w której udziały wynosiły po 50%. Wspólnicy spółki cywilnej w latach 2005 i 2006 nabyli nieruchomość, która została wprowadzona do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej. Zakup nieruchomości został potwierdzony 2 aktami notarialnymi (część nieruchomości zakupiono w 2005 r. pozostałą część w 2006 r.) i fakturami VAT jako czynność zwolniona z VAT "na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r."

W 2008 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawa spółka cywilna została przekształcona w spółkę jawną i zarejestrowana w KRS.

Wspólnicy spółki z osiąganych dochodów opodatkowani są podatkiem dochodowym od osób fizycznych a spółka jest czynnym podatnikiem VAT.

Od początku działalności najpierw spółka cywilna, obecnie spółka jawna, działają w tym samym składzie osobowym wspólników.

Obecnie wspólnicy spółki jawnej zamierzają podjąć uchwałę o nieodpłatnym przekazaniu przez spółkę w formie aktu notarialnego zakupionej w latach 2005 i 2006 nieruchomości wspólnikom spółki na ich cele osobiste.

W piśmie z dnia 18 listopada 2011 r. (data wpływu 23 listopada 2011 r.), Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego, wskazując, iż:

* przedmiotem nabycia i nieodpłatnego przekazania nieruchomości będą budynki i budowle w rozumieniu art. 3 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane trwale związane z gruntem,

* nabyte w latach 2005 i 2006 nieruchomości od daty nabycia (21 lipca 2005 r. oraz 28 marca 2006 r.) były wykorzystywane do działalności opodatkowanej - w pomieszczeniach Spółka prowadziła przez cały czas działalność handlową opodatkowaną VAT a część nieruchomości oddała w najem innym podmiotom, z uwagi na brak danych nie jest możliwe określenie dokładnej daty pierwszego zasiedlenia (oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy) - budynki były wybudowane pod koniec lat 60 dwudziestego wieku,

* w stosunku do nieruchomości nabytych w 2005 r. nie ponoszono wydatków na ulepszenie nieruchomości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast w stosunku do nieruchomości nabytych w 2006 r. ponoszono wydatki na ulepszenie nieruchomości i przekroczyły one 30% wartości nieruchomości,

* nieruchomości nabyte w 2006 r. na które ponoszono wydatki na ulepszenie, po ulepszeniu nie były wykorzystywane przez spółkę przez co najmniej 5 lat,

* od momentu zakończenia ulepszenia do momentu planowanego nieodpłatnego przekazania nieruchomości upłynie okres krótszy niż 2 lata.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w momencie nieodpłatnego przekazania nieruchomości na cele osobiste właścicielom wystąpi podatek VAT należny.

Stanowisko Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowane w ww. piśmie z dnia 18 listopada 2011 r.):

Planowane nieodpłatne przekazanie nieruchomości na cele osobiste wspólników spółki jawnej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż planowane nieodpłatne przekazanie nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, nastąpi w okresie dłuższym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., a od dnia 26 sierpnia 2011 r. tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zatem, czynności, które nie są wymienione w art. 5 ww. ustawy o VAT należą do czynności wyłączonych spod opodatkowania VAT.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Z powyższych przepisów wynika więc, iż aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

* dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,

* przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

* przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wspólnicy spółki cywilnej w latach 2005 i 2006 nabyli nieruchomość, która została wprowadzona do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej. Zakup nieruchomości został potwierdzony 2 aktami notarialnymi (część nieruchomości zakupiono w 2005 r. pozostałą część w 2006 r.) i fakturami VAT, jako czynność zwolniona z VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

W 2008 r. spółka cywilna została przekształcona w spółkę jawną.

Obecnie wspólnicy spółki jawnej zamierzają podjąć uchwałę o nieodpłatnym przekazaniu przez Spółkę, w formie aktu notarialnego, zakupionej w latach 2005 i 2006 nieruchomości wspólnikom Spółki na ich cele osobiste.

Przedmiotem nieodpłatnego przekazania nieruchomości będą budynki i budowle, w rozumieniu art. 3 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, trwale związane z gruntem.

Wskazana przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego okoliczność, iż dokonany przez Spółkę w 2005 r. i 2006 r. zakup ww. nieruchomości był czynnością zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, pozwala na stwierdzenie, że Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu ww. nieruchomości. A więc, nie zostało spełnione podstawowe kryterium, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy, dla opodatkowania czynności planowanego przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników Spółki.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż planowane nieodpłatne przekazanie nieruchomości - obejmującej budynki i budowle nabyte w latach 2005 i 2006 - na cele osobiste wspólników spółki jawnej nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu ww. ustawy o VAT, w związku z tym, przekazanie to nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż planowane nieodpłatne przekazanie nieruchomości na cele osobiste wspólników spółki jawnej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż planowane nieodpłatne przekazanie nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, nastąpi w okresie dłuższym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia, należało uznać za nieprawidłowe.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii, czy nabycie w 2005 r. i 2006 r. ww. nieruchomości było czynnością zwolnioną od podatku VAT, gdyż nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy. Stwierdzenia Wnioskodawcy w tej kwestii, wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, przyjęto jako element tego zdarzenia, bez dokonywania oceny jego prawidłowości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl