IBPP2/443-967/08/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-967/08/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2008 r. (data wpływu 14 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi wykonanej w budynku wielorodzinnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi wykonanej w budynku wielorodzinnym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest zgodnie z nomenklaturą PKWiU:

* produkcja poręczy, balustrad ze stali zwykłej i nierdzewnej, prętów, profili itp. PKWiU 28.11.23-63,

* instalowanie konstrukcji metalowych, wykonywanych przez firmę instalującą na miejscu przeznaczenia, PKWiU 28.11.90-00.00,

* wykonywanie robót związanych z zakładaniem ogrodzeń, balustrad i poręczy, PKWiU 45.34.10-00.00.

Przedmiotem zawieranych przez Wnioskodawcę umów jest wykonanie i montaż elementów budowlanych (balustrad, poręczy), przy czym klienci nie mają możliwości zakupu w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy gotowych balustrad, gdyż te są wykonywane na miejscu przeznaczenia z pojedynczych elementów, gdzie są docinane, gięte i łączone w sposób indywidualnie ustalony z klientem.

W ramach prowadzonego przedsiębiorstwa Wnioskodawca podpisał umowę o wykonanie usługi budowlano-montażowej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym z inwestorem tego budynku. Przedmiotowa usługa polega na wykonaniu w budynku realizowanym przez inwestora balustrad zewnętrznych i wewnętrznych, poręczy klatek schodowych, przegród balkonowych.

Przed przystąpieniem do wykonania robót niezbędne jest przygotowanie dokumentacji technicznej i zatwierdzenie jej przez inwestora, dokonanie zakupu niezbędnych składników przedmiotu umowy (elementów wykończeniowych, materiałów zabezpieczających, antykorozyjnych), a także odpowiednie przeszkolenie pracowników - gdyż usługa wykonywana będzie w obiekcie znajdującym się w trakcie budowy.

Cena za wykonanie przedmiotu umowy obejmuje łącznie: koszty dostawy materiałów podstawowych i pomocniczych, koszty robocizny, sprzętu, koszt transportu technologicznego, koszt opracowania dokumentacji technicznej wykonawczej i odbiorowej oraz zabezpieczenia balustrad na okres budowy, a faktura za powyższe zawiera jedną pozycję wraz z powołaniem kodu PKOB 112.

Wykonanie robót zostanie stwierdzone protokołem przy udziale Inspektora Nadzoru, ponadto jako wykonawcy robót, Wnioskodawca udziela Zamawiającemu 3 letniej gwarancji na wykonane prace oraz zastosowane materiały licząc od dnia podpisania protokołu odbioru całości robót.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla przedmiotowej usługi wykonanej w budynku mieszkaniowym wielorodzinnym będzie miała zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 7%.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla wykonania robót polegających na pracach związanych z projektowaniem, pomiarami, wykonaniem i montażem elementów instalacji zabezpieczających w ramach jednego działania tj. spełnienia warunków umowy zawartej z inwestorem budynku wielorodzinnego właściwą stawką podatku VAT jest stawka 7%.

Według Wnioskodawcy, usługi wykonywane dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 41 ust. 2-12c ustawy o VAT, które nie są wyłącznie dostawą materiałów i wyrobów, a obejmują szereg innych składników warunkujących należyte wykonanie umowy i spełnienie jej warunków poumownych są wystarczającą przesłanką dla zastosowania preferencyjnej stawki VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., ostatnia zm. Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług, to w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%.

Stosownie do art. 41 ust. 12 cyt. ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r., 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, rozumie się w myśl ust. 12a cyt. wyżej art. 41, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12b ww. ustawy, nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m 2;

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m 2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Ponadto, zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Należy również zwrócić uwagę na art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r., zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca podpisał umowę o wykonanie usługi budowlano - montażowej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym z inwestorem tego budynku. Przedmiotowa usługa polega na wykonaniu w budynku realizowanym przez inwestora balustrad zewnętrznych i wewnętrznych, poręczy klatek schodowych, przegród balkonowych. Przed przystąpieniem do wykonania robót niezbędne jest przygotowanie dokumentacji technicznej i zatwierdzenie jej przez inwestora, dokonanie zakupu niezbędnych składników przedmiotu umowy (elementów wykończeniowych, materiałów zabezpieczających, antykorozyjnych), a także odpowiednie przeszkolenie pracowników - gdyż usługa wykonywana będzie w obiekcie znajdującym się w trakcie budowy. Cena za wykonanie przedmiotu umowy obejmuje łącznie: koszty dostawy materiałów podstawowych i pomocniczych, koszty robocizny, sprzętu, koszt transportu technologicznego, koszt opracowania dokumentacji technicznej wykonawczej i odbiorowej oraz zabezpieczenia balustrad na okres budowy, a faktura za powyższe zawiera jedną pozycję wraz z powołaniem kodu PKOB 112. Wykonanie robót zostanie stwierdzone protokołem przy udziale Inspektora Nadzoru, ponadto jako wykonawcy robót, Wnioskodawca udziela Zamawiającemu 3 letniej gwarancji na wykonane prace oraz zastosowane materiały licząc od dnia podpisania protokołu odbioru całości robót.

Według Wnioskodawcy wykonywanie robót związanych z zakładaniem ogrodzeń, balustrad i poręczy posiada symbol PKWiU 45.34.10-00.00.

Strony w umowach cywilno-prawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia, itp.). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę, ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Zatem, mając na uwadze wskazany stan prawny, jak też przedstawione zdarzenie przyszłe, należy przyjąć iż o ile ww. usługa budowlano-montażowa będzie faktycznie sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 45.34.10-00.00, to znajdzie zastosowanie do niej w całości 7% stawka podatku VAT.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, iż dla robót polegających na pracach związanych z projektowaniem, pomiarami, wykonaniem i montażem elementów instalacji zabezpieczających w ramach jednego działania tj. spełnienia warunków umowy zawartej z inwestorem budynku wielorodzinnego właściwą stawką podatku VAT jest stawka 7%, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy jednocześnie zauważyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania budynku, w którym świadczona jest przez niego ww. usługa według PKOB, a także samej usługi według PKWiU. Należy bowiem zauważyć, że tut. organ nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej klasyfikacji budynku według PKOB oraz wykonywanej usługi według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych lub Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Tak więc to Podatnika obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wykonywanych usług, a w razie wątpliwości Podatnik może w tym zakresie zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl