IBPP2/443-818/13/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 września 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-818/13/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2013 r. (data wpływu 28 maja 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu 23 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT przy zbyciu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości nr 51 zabudowanej budowlami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT przy zbyciu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości nr 51 zabudowanej budowlami.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu 23 sierpnia 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 12 sierpnia 2013 r. znak: IBPP2/443-487/13/AB.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

P (Wnioskodawca) jest jednoosobową Spółką Skarbu Państwa (jako następca prawny P). Spółka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W związku z realizacją "..." zakładającego miedzy innymi restrukturyzację majątku trwałego, Spółka zamierza dokonać odpłatnego zbycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej położonej w C.

W dniu 27 marca 2013 r. Zarząd Spółki zwrócił się z wnioskiem o odbycie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki w sprawie wyrażenia zgody na zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności znajdujących się na nim budowli o wartości przekraczającej równowartość 30.000,00 Euro w złotych, tj. zbycie trzech działek o numerach 51, 54/3, 56/1, o łącznej powierzchni 0,3054 ha, stanowiących część terenu zajezdni autobusowej w C, dla których Sąd Rejonowy, IX Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą.

W dniu 18 kwietnia 2013 r. obyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, na którym wyrażono zgodę na dokonanie przez Spółkę takiej czynności prawnej. Zgodnie z aktem notarialnym zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów nastąpi w trybie przetargu publicznego, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 lutego 2007 r. w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przetargu na sprzedaż składników aktywów trwałych przez spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji (Dz. U. z 2007 r. Nr 27, poz. 177 z późn. zm.), za cenę nie niższą niż 498.551,00 zł. Cena ta została oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego (...).

W operacie szacunkowym dokonano określenia wartości rynkowej wiązki praw - prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności składnika budowlanego w sposób łączny w odniesieniu do wszystkich trzech działek, nie wyodrębniając ceny rynkowej poszczególnych działek.

Działki objęte zamiarem zbycia stanowią część terenu zajezdni autobusowej w C. Cała zajezdnia autobusowa w C położona jest na działkach 75, 56/2, 56/1, 54/3, 51 o łącznej powierzchni 4,0734 ha. Zarządcą tego terenu od 1950 r. było P (w 2005 r. przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w wyniku komercjalizacji w spółkę akcyjną). Wszystkie budynki i budowle, urządzenia techniczne oraz sieci uzbrojenia terenu zostały wpisane do ewidencji środków trwałych w latach 1953-1972.

Przy nabyciu wyżej wymienionych budynków i budowli oraz sieci technicznych nie przysługiwało prawo obniżenia należnego podatku VAT o kwotę podatku naliczonego (z uwagi na brak przepisów o VAT w tym okresie).

Decyzją Wojewody z dnia 17 czerwca 2002 r. (...) stwierdzono nabycie z mocy prawa przez P prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, będącego w dniu 5 grudnia 1990 r. w zarządzie P, działek o łącznej powierzchni 3,6651 ha, które później połączono i wpisano w ewidencji gruntów miasta C jako działka nr 75. Przedsiębiorstwo nabyło również prawo własności budynków i budowli oraz sieci technicznych zlokalizowanych na tym gruncie.

Decyzją Zarządu Miasta z dnia 4 marca 2002 r. (...) stwierdzono, że grunt będący własnością Gminy C na podstawie Decyzji Wojewody, oznaczony w ewidencji gruntów jako działki o numerach 51, 56/1, 56/2, 54/3 o łącznej powierzchni 0,4113 ha, stał się z dniem 5 grudnia 1990 r. z mocy prawa przedmiotem użytkowania wieczystego zarządcy tego gruntu tj. P. Decyzją tą przyznano również prawo własności urządzeń infrastruktury technicznej.

Stan prawny nieruchomości:

Dla nieruchomości gruntowej założona jest księga wieczysta prowadzona przez Sąd Rejonowy, IX Wydział Ksiąg Wieczystych. Według zapisów działu I księgi wieczystej przedmiotową nieruchomość gruntową stanowią działki nr 54/3, 56/1, 56/2 (działka nie objęta zamiarem zbycia) oraz działka nr 51, o łącznej powierzchni 0,4079 ha.

Różnica powierzchni pomiędzy odpisem z księgi wieczystej, a decyzją uwłaszczeniową i wypisem z rejestru gruntów wynosi 0,0034 ha i jest wynikiem ponownego pomiaru gruntu przeprowadzonego w 1996 r. W celu sprostowania powierzchni w księdze wieczystej sporządzono wykaz synchronizacyjny.

Zapisy zawarte w księdze wieczystej:

W podrubryce 1.4.1: Działka ewidencyjna

* działka nr 54/3 została oznaczona jako działka niezabudowana,

* działka nr 56/1 została oznaczona jako działka niezabudowana,

* działka nr 56/2 została oznaczona jako działka niezabudowana (działka ta nie jest objęta zamiarem sprzedaży),

* działka nr 51 została oznaczona jako działka niezabudowana.

W podrubryce 1.4.2. Budynek

brak wpisu

W podrubryce 1.4.3 - Urządzenie

1. Utwardzony plac manewrowy zajezdni autobusowej pokryty nawierzchnią z płyt kamienno-betonowych, trylinki, ogrodzony ogrodzeniem trwałym z prefabrykowanych płyt żelbetonowych.

2. Studnia głębinowa stanowiąca rezerwowe ujęcie wody.

Podrubryka 1.4.4 - Lokal

brak wpisu

Zgodnie z zapisami działu II księgi wieczystej prawo własności do nieruchomości gruntowej przysługuje Gminie Miasto C. Użytkownikiem wieczystym gruntu i właścicielem składnika budowlanego jest P. Dział III i IV księgi wieczystej nie zawiera wpisów.

Dla terenu, na którym znajdują się przedmiotowe działki nie obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta C przedmiotowe działki gruntu znajdują się na terenie oznaczonym symbolem MWU - strefa wielofunkcyjna usługowo-mieszkaniowa; tereny zabudowy mieszanej: wielorodzinnej i usług rangi ogólno miejskiej.

W wypisie z Rejestru Gruntów przedmiotowe działki zostały oznaczone w następujący sposób;

* działka nr 51 (opis użytków - Inne tereny zabudowane, ozn. - Bi)

* działka nr 54/3 (opis użytków - Zurbanizowane tereny niezabudowane, ozn. - Bp),

* działka nr 56/1 (opis użytków - Inne tereny zabudowane, ozn. - Bi).

Opis stanu istniejącego

zawarty w Inwentaryzacji elementów uzbrojenia terenu, sporządzonej przez firmę zewnętrzną (...), w celu prawidłowego zmniejszenia stanów w ewidencji środków trwałych, po dokonaniu sprzedaży przedmiotowych działek jest następujący:

* Działka nr 51 - niezabudowana budynkami, na większości powierzchni utwardzona jako powierzchnia manewrowa oraz postojowa dla autobusów. Na działce zlokalizowane są lampy oświetleniowe (4 szt.) oraz sieć elektroenergetyczna zasilająca lampy oświetleniowe.

* Działka nr 54/3 - niezabudowana budynkami, na większości powierzchni utwardzona jako powierzchnia manewrowa oraz postojowa dla autobusów. Przez działkę przebiega sieć elektroenergetyczna zasilająca lampy oświetleniowe.

* Działka nr 56/1 - niezabudowana budynkami, na większości powierzchni utwardzona jako powierzchnia manewrowa oraz postojowa dla autobusów. Na działce zlokalizowany jest odwiert studni głębinowej wykonany w 1986 r. Przez działkę przebiega sieć elektroenergetyczna zasilająca lampy oświetleniowe.

Dane z ewidencji środków trwałych spółki:

W ewidencji środków trwałych spółki widnieją następujące składniki, które częściowo znajdują się w obrębie działek nr 54/3, 56/1, 51:

* Nawierzchni zajezdni, drogi i place,

* Studnia głębinowa,

* Ogrodzenie terenu,

* Oświetlenie terenu,

* Sieć energoelektryczna.

Ponadto w ewidencji środków trwałych wykazano prawo wieczystego użytkowania gruntów. Na podstawie przepisów o podatku dochodowym ww. składniki budowlane zaliczane są do środków trwałych, podlegających amortyzacji i są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności.

W związku z zamiarem zbycia działek o numerach 54/3, 51, 56/1 o łącznej powierzchni 0,3054 ha Spółka zwraca się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie właściwej stawki VAT przy dokonywaniu dostawy prawa wieczystego użytkowania ww. gruntów, możliwości wyodrębnienia ceny dla poszczególnych działek metodą stosunkową (wielkość powierzchni poszczególnej działki w stosunku do całości powierzchni) oraz wpływu dokonania sprzedaży zwolnionej z opodatkowania na ustalenie proporcji podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że na podstawie sporządzonego wykazu synchronizacyjnego oraz aktualnego wypisu z rejestru gruntów, Sąd Rejonowy IX Wydział Ksiąg Wieczystych dokonał sprostowania oznaczenia oraz obszaru nieruchomości w księdze wieczystej (kserokopie wypisu z rejestru gruntów oraz zawiadomienia w załączeniu).

W wyniku sprostowania nastąpiła zmiana oznaczenia nieruchomości:

* działka nr 56/1 została oznaczona jako inne tereny zabudowane (symbol BI),

* działka nr 51 została oznaczona jako inne tereny zabudowane (symbol BI).

W związku z trudnościami interpretacyjnymi czy słupy oświetleniowe wraz z siecią elektroenergetyczną zlokalizowane na działce nr 51 stanowią budowle trwale związane z gruntem w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) czy też urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 wyżej wymienionej ustawy, zdaniem Wnioskodawcy podstawowym kryterium służącym do prawidłowej klasyfikacji rodzaju działki powinny być zapisy widniejące w wypisie z rejestru gruntów oraz w odpisie z księgi wieczystej. Wobec sprostowania oznaczenia w księdze wieczystej i na dzień dzisiejszy jednolitości zapisów zarówno w ewidencji gruntów jak i w księdze wieczystej, należy uznać, że działka o numerze 51 stanowi działkę zabudowaną, a znajdujące się na niej słupy oświetleniowe stanowią budowle trwale związane z gruntem.

W związku z powyższym zmianie uległo stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do działki nr 51. We wniosku z dnia 21 maja 2013 r. Wnioskodawca uznał, iż przedmiotem dostawy (w stosunku do działki nr 51) nie będzie budowla lecz grunt, natomiast w niniejszym uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca uznaje (na skutek dokonania sprostowania przez Sąd Rejonowy w księdze wieczystej), iż przedmiotem dostawy będą budowle trwale związane z gruntem.

Działka nr 54/3

* działka oznaczona w ewidencji gruntów oraz w księdze wieczystej jako niezabudowana,

* działka na większości powierzchni utwardzona jako powierzchnia manewrowa i postojowa dla autobusów oraz częściowo ogrodzona,

* plac postojowy, część sieci elektroenergetycznej zasilającej lampy oświetleniowe oraz ogrodzenie terenu stanowią urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane.

Działka nr 56/1

* działka zabudowana budowlami trwale związanymi z gruntem (odwiert studni głębinowej wykonany w 1986 r.), przedmiotowa budowla zajmuje tylko część działki,

* działka na większości powierzchni utwardzona jako powierzchnia manewrowa i postojowa dla autobusów oraz częściowo ogrodzona,

* plac postojowy, część sieci elektroenergetycznej zasilającej lampy oświetleniowe oraz ogrodzenie terenu stanowią urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane.

Działka nr 51

* działka zabudowana budowlami trwale związanymi z gruntem (lampy oświetleniowe), przedmiotowe budowle zajmują tylko część działki,

* działka na większości powierzchni utwardzona jako powierzchnia manewrowa i postojowa dla autobusów oraz częściowo ogrodzona,

* plac postojowy, część sieci elektroenergetycznej zasilającej lampy oświetleniowe oraz ogrodzenie terenu stanowią urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane.

* Na terenie P zlokalizowano 41 szt. lamp oświetleniowych, na działkach objętych zamiarem sprzedaży (nr 51, 56/1) znajdują się 4 lampy oświetleniowe, co stanowi około 9,76% całego oświetlenia terenu, znajdującego się w ewidencji środków trwałych spółki.

* Przy nabyciu (wytworzeniu) poszczególnych budowli (słupów oświetleniowych oraz odwiertu studni głębinowej) trwale związanych z gruntem nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (ze względu na brak przepisów o VAT w okresie wytworzenia budowli),

* nabycie poszczególnych budowli nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT,

* w stosunku do poszczególnych budowli mających być przedmiotem dostawy, Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% ich wartości początkowej,

* w odniesieniu do wyżej wymienionych działek dotychczas nie nastąpiło pierwsze zasiedlenie tj. oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu,

* sprzedaż wyżej wymienionych działek, a co za tym idzie poszczególnych budowli dokonywana będzie w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów o usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.),

* przedmiotowe działki, co również oznacza, że poszczególne budowle nie były w przeszłości oraz nie są obecnie przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.

Przy ustalaniu przeznaczenia terenów, przyjmuje się w pierwszym rzędzie:

* miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,

* decyzję o warunkach zabudowy,

* przeznaczenie terenu określone w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,

a w przypadku braku tych aktów prawnych przeznaczenie gruntu można ustalić w oparciu o ewidencję gruntów.

Dla działki nr 54/3 (oznaczonej w ewidencji gruntów oraz w księdze wieczystej jako działka niezabudowana) brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawca na dzień dzisiejszy nie jest w posiadaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta C przedmiotowa działka znajduje się na terenie oznaczonym symbolem MWU - strefa wielofunkcyjna usługowo-mieszkaniowa; tereny zabudowy mieszanej wielorodzinnej i usług rangi ogólno miejskiej.

W wypisie z ewidencji gruntów działka nr 54/3 oznaczona została symbolem Bp, co oznacza zurbanizowany teren niezabudowany przeznaczony pod zabudowę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (przeformułowane pismem z dnia 20 sierpnia 2013 r., oznaczone jako pytanie nr 1c):

Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania nieruchomości tj. działki o numerze 51, wraz ze znajdującymi się na niej budowlami oraz pozostałymi elementami infrastruktury technicznej, będzie stanowić dostawę budowli trwale związanych z gruntem i w związku z tym, dostawa budowli korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy (przeformułowane pismem z dnia 20 sierpnia 2013 r.).

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu tj. działki nr 51, wraz ze znajdującymi się na niej budowlami (lampami oświetleniowymi trwale związanymi z gruntem) oraz pozostałymi elementami infrastruktury technicznej będzie stanowić dostawę budowli (lamp oświetleniowych) i w związku z tym, że w stosunku do tych obiektów Wnioskodawcy dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, dostawa budowli będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w kwestiach objętych pytaniem nr 1c uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ww. ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany w stopniu nie niższym niż 30% wartości początkowej obiekt budowlany będzie przedmiotem dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy lub np. przedmiotem najmu, dzierżawy (przedmiotem świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy). Bowiem zarówno dostawa, jak i najem czy dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości budynków, budowli lub ich części, jeżeli w momencie ich dostawy są one już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a.

budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b.

budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c.

obiekt małej architektury.

Na mocy art. 3 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Przez budowle - stosownie do art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane - należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Przez obiekt liniowy należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego (art. 3 ust. 3a cyt. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane, przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać prawo użytkowania wieczystego działki nr 51 zabudowanej budowlami trwale związanymi z gruntem (lampy oświetleniowe). Przy nabyciu (wytworzeniu) budowli (lamp oświetleniowych) trwale związanych z gruntem nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (ze względu na brak przepisów o VAT w okresie wytworzenia budowli), nabycie budowli nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, w stosunku do przedmiotowych budowli, Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% ich wartości początkowej. Przedmiotowa działka jak i ww. budowle nie były w przeszłości oraz nie są obecnie przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.

W odniesieniu do powyższego należy stwierdzić, że dostawa budowli (lamp oświetleniowych) znajdującej się na działce 51 następować będzie w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż nie doszło do wydania ww. budowli do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, tym samym dostawa nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W związku z powyższym należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia dostawy przedmiotowych budynków na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z powyżej cytowanych przepisów wynika, że aby sprzedaż nieruchomości mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym przepisie tj. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków i budowli oraz sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż sprzedaż ww. budowli będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż Wnioskodawcy przy nabyciu (wytworzeniu) ww. budowli nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jak również Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły 30% wartości początkowej ww. budowli.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki i budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, stosownie do którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów.

Jednocześnie wskazać należy, iż na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 247 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też opodatkowana jest 23% stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu, na którym posadowione są budynki budowle lub ich części.

Zatem dostawa nieruchomości nr 51 zabudowanej budowlami w postaci lamp oświetleniowych będącej w użytkowaniu wieczystym korzystać będzie ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT w zw. § 13 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy w kwestiach objętych pytaniem nr 1c, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w kwestiach objętych pytaniem oznaczonym we wniosku jako nr 1c. Kwestie, których dotyczą pytania nr 1a, nr 1b, nr 2 i nr 3 są przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl