IBPP2/443-717/09/BW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-717/09/BW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2009 r. (data wpływu 19 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 10 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku zapłaty VAT na dzień likwidacji spółki - jest prawidłowe.

UZASADNLENIE

W dniu 19 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie powstania obowiązku zapłaty VAT na dzień likwidacji spółki.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 10 sierpnia 2009 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 28 lipca 2009 r. znak: IBPBI/1/415-493/09/AB, IBPP2/443-461/09/BW.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również Spółka)) prowadzi działalność w oparciu o umowę spółki i wpisy do ewidencji działalności gospodarczej poszczególnych wspólników. Wspólnikami spółki są Pan X - 50%, małżonkowie (Państwo Y), między którymi nie istnieje rozdzielność majątkowa - każdy z małżonków po 25% udziałów. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

Przedmiotem działalności spółki jest wynajem pomieszczeń użytkowych na cele gospodarcze w oparciu o długoletnie umowy dzierżawy. Wspólnicy spółki poza działalnością spółki prowadzą indywidualne działalności gospodarcze w formie jednoosobowych firm oraz spółek cywilnych - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wspólnik Pan X prowadzi działalność w formie jednoosobowej firmy, w której zakres wchodzi m.in. wynajem nieruchomości. Pan X jest czynnym podatnikiem VAT. Wspólnicy (państwo Y) prowadzą działalność w formie spółki cywilnej zajmującej się wynajmem nieruchomości. Spółka cywilna (państwa Y) jest czynnym podatnikiem VAT.

Dodatkowo małżonek (państwa Y) prowadzi indywidualną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna - Kancelaria Radcy Prawnego, i jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest czynnym podatnikiem VAT.

Wspólnicy na mocy aktu notarialnego wnieśli aportem do majątku Spółki używany budynek, w którym w latach 1995-1996 został przeprowadzony remont i modernizacja przewyższająca wartość początkową zakupionej nieruchomości. Od poniesionych nakładów inwestycyjnych Spółka dokonała odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości, jako od wydatków związanych z działalnością opodatkowaną. Nieruchomość stanowi środek trwały Spółki, od którego dokonywane są odpisy amortyzacyjne zaliczane w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Właścicielem budynku w księdze wieczystej są osoby fizyczne. W Dziale II "Własność" ksiąg wieczystych wpisane jest podrubryka 1 "wspólność łączna wspólników spółki cywilnej", podrubryka 2 " osoba fizyczna: małżeństwo Y i Pan X. Spółka nie posiada osobowości prawnej. Udziały w nieruchomości są łączne, nie są określone w częściach ułamkowych.

Wspólnicy w maju 2008 r. aktem notarialnym, dokonali zmiany umowy spółki wprowadzając zapis, że w przypadku likwidacji spółki lub zakończenia działalności nieruchomość położona w mieście X będzie przeniesiona na wspólników w następujących proporcjach - Pan X 1/2 udziału w nieruchomości, małżonkowie - po 1/4 udziału,

W trakcie trwania działalności Spółki wspólnicy chcą dokonać fizycznego podziału nieruchomości - wydzielenie poszczególnych lokali odrębnie dla Pana X i odrębnie dla małżonków (państwa Y) oraz ustalenie części ułamkowych udziału w gruncie przypadających dla wyżej wymienionych, na którym jest położona nieruchomość. Po dokonaniu podziału poszczególne lokale będą wykorzystane w indywidualnych działalnościach gospodarczych wspólników w celu dalszego prowadzenia działalności opodatkowanej VAT polegającej na wynajmie lokali użytkowych objętej 22% stawką VAT.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z dokonanym podziałem fizycznym nieruchomości, na podstawie dokumentacji geodezyjnej zostanie sporządzony akt notarialny podziału nieruchomości wspólnej. Na bazie aktu notarialnego sąd dokona stosownych zmian w księdze wieczystej polegających na wydzieleniu z dotychczasowej księgi nowych, dwóch nowych ksiąg: pierwsza - Pan X (lokale i część ułamkowa gruntu), druga - małżonkowie (lokale i część ułamkowa gruntu). Dotychczasowa księga wieczysta zostanie zlikwidowana.

W związku z podziałem nieruchomości w spółce cywilnej nieruchomość zostanie wykreślona z ewidencji środków trwałych. Poszczególne lokale, wraz z udziałem w gruncie zostaną wprowadzone do środków trwałych w firmie pana X oraz w spółce państwa Y (małżonków).

Wnioskodawca stwierdził, iż powyższa czynność - podział nieruchomości nie stanowi sprzedaży, ani nie jest czynnością zrównaną ze sprzedażą, spowoduje jednak zmianę w prowadzonej dla tej nieruchomości księdze wieczystej. Podział nieruchomości nie jest przekazaniem na cele osobiste, gdyż nieruchomość będzie nadal wykorzystywana w działalności gospodarczej i będzie służyła sprzedaży opodatkowanej.

Spółka zostanie zlikwidowana, a na dzień likwidacji nie będzie w prowadzonej ewidencji żadnych środków trwałych. Remanent likwidacyjny Spółki nie będzie zawierał żadnej pozycji, będzie wynosił zero złotych. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. Majątek spółki jest własnością wspólników, nie jest własnością spółki. W wyniku fizycznego podziału nieruchomości nie następuje żadna czynność prawna, będąca czynnością zrównaną ze sprzedażą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na dzień likwidacji spółki powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z faktem, że remanent na dzień likwidacji spółki wynosi zero zł i nie zawiera żadnej pozycji - nie powstanie obowiązek zapłaty VAT na dzień likwidacji spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w prawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Powyższe przepisy w myśl art. 5 ust. 3. ww. ustawy stosuje się również do towarów, o których mowa w art. 14.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

W myśl art. 14 ust. 4 cyt. wyżej ustawy o VAT przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Stosownie do art. 14 ust. 5 ww. ustawy o VAT w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zgodnie z art. 14 ust. 6 ww. ustawy o VAT obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Stosownie do art. 14 ust. 8 ww. ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, na dzień na dzień likwidacji spółki cywilnej remanent likwidacyjny spółki nie będzie zawierał żadnej pozycji.

W konsekwencji powyższego, jeżeli faktycznie remanent likwidacyjny Spółki nie będzie zawierał żadnej pozycji, wówczas obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o VAT, nie powstanie.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, w tym zakresie, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje, że poruszona w przedmiotowym wniosku, w zakresie podatku od towarów i usług, kwestia dotycząca powstania obowiązku podatkowego oraz korekty podatku naliczonego w przypadku wykreślenia nieruchomości z ewidencji środków trwałych w trakcie działalności spółki, dokonania podziału tej nieruchomości i przekazania jej części wspólnikom, a także kwestie dotyczące podatku dochodowego będą przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl