IBPP2/443-703/13/ICz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 października 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-703/13/ICz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2013 r. (data wpływu 1 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla wykonywanych przez Wnioskodawcę usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 81.29.12.0 "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu" oraz do grupowania PKWiU 81.30.10.0 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla wykonywanych przez Wnioskodawcę usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 81.29.12.0 "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu" oraz do grupowania PKWiU 81.30.10.0 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest wykonywanie prac porządkowych na drogach oraz ich najbliższym otoczeniu m.in. utrzymywanie zieleni przydrożnej.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę to m.in.:

1.

czyszczenie ręczne i mechaniczne nawierzchni drogowej, chodników, poboczy, ścieków przykrawężnikowych, przyjezdniowych nawierzchni jezdni,

2.

czyszczenie pasa drogowego ze śmieci komunikacyjnych,

3.

mycie oznakowania znajdującego się przy drogach np. znaków pionowych, tablic drogowskazowych, pachołków drogowych, elementów odblaskowych na barierach, barier stalowych energochłonnych, ekranów akustycznych itp.,

4.

mechaniczne usuwanie za pomocą wody pod ciśnieniem starego oznakowania poziomego na drogach, gumy z pasów startowych na lotniskach,

5.

utrzymania i pielęgnacji zieleni poprzez: pielęgnację drzew i żywopłotów, nasadzanie uzupełniające drzew i krzewów, odchwaszczanie terenów zieleni, koszenie traw,

6.

frezowania pni, zrębkowania gałęzi i krzewów, wykonywane w ramach jednego zlecenia, obejmującego pielęgnację i utrzymanie zieleni na terenach miejskich, przy drogach (niezwiązane z remontem dróg).

Wnioskodawca celem prawidłowego zaklasyfikowania powyższych usług zgodnie z PKWiU wystąpił do Głównego Urzędu Statystycznego o zaklasyfikowanie ich do odpowiedniej grupy PKWiU. GUS usługi wymienione w pkt 1-4 zaklasyfikował do grupowania PKWiU 81.29.12.0 "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu", natomiast usługi wymienione w pkt 5-6 zaklasyfikowane zostały do grupowania PKWiU 81.30.10.0 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wyżej wymienione usługi opodatkowane są stawką VAT 8% zgodnie z art. 41 ust. 2 z uwzględnieniem art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczeniem usług, w myśl art. 8 ust. 1 wskazanej ustawy, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Jak stanowi przepis art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Stawka podatku, na postawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku - stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy - wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załącznik nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, pod pozycją 174 mieszczą się - sklasyfikowane w PKWiU w grupowaniu 81.29.12.0 - "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu". Natomiast pod pozycją 176 mieszczą się - sklasyfikowane w PKWiU w zgrupowaniu 81.30.10.0 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni".

Usługi wykonywane przez Wnioskodawcę polegają na wykonywaniu prac porządkowych na drogach i ich bezpośrednich okolicach oraz na utrzymaniu zieleni przydrożnej. Główny Urząd Statystyczny sklasyfikował usługi wymienione w stanie faktycznym przez Wnioskodawcę w grupowaniach 81.29.12.0 oraz 81.30.10.0. Pojęcia używane do oznaczenia towaru lub usługi (grupy towarów lub usług) opodatkowanych stawką obniżoną a określonych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, należy interpretować ściśle, zważywszy, że możliwość zastosowania stawki preferencyjnej stanowi odstępstwo od ogólnej zasady, zgodnie z którą towary i usługi opodatkowane są stawką podstawową (art. 41 ust. 1 wskazanej ustawy). Stosowanie stawki podstawowej ma zatem charakter reguły ogólnej. Wszelkie wyjątki od tej reguły nie powinny być interpretowane w sposób rozszerzający.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r., w analizowanym grupowaniu 81.29.12.0 mieszczą się "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu".

Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU grupowanie to obejmuje w szczególności:

* usługi czyszczenia próżniowego pasów startowych,

* usługi zamiatania i polewania ulic,

* usługi posypywania dróg piaskiem i solą - usługi usuwania śniegu i lodu, włącznie z usuwaniem śniegu i lodu z dachów budynków.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r., w analizowanym grupowaniu 81.30.10.0 mieszczą się "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni".

Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU grupowanie to obejmuje w szczególności:

* pielęgnację i utrzymanie zieleni autostrad, ulic, dróg

* zagospodarowanie terenów zieleni i dokonywanie zasadzeń w celu ochrony przed hałasem, wiatrem, erozją oślepianiem lub dla ułatwienia widoczności,

* sadzenie i pielęgnację drzew i innych roślin, włączając przycinanie gałęzi i żywopłotów, przesadzanie wieloletnich drzew.

Biorąc pod uwagę, iż następujące usługi:

1.

czyszczenie ręczne i mechaniczne nawierzchni drogowej, chodników, poboczy, ścieków przy krawężnikowych, przyjezdniowych nawierzchni jezdni,

2.

czyszczenie pasa drogowego ze śmieci komunikacyjnych,

3.

mycie oznakowania znajdującego się przy drogach np. znaków pionowych, tablic drogowskazowych, pachołków drogowych, elementów odblaskowych na barierach, barier stalowych energochłonnych, ekranów akustycznych itp.,

4.

mechaniczne usuwanie za pomocą wody pod ciśnieniem starego oznakowania poziomego na drogach, gumy z pasów startowych na lotniskach.

Główny Urząd Statystyczny zaklasyfikował do grupowania PKWiU 81.29.12.0 "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu", które wymienione są w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług w pozycji 174, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku art. 146 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu stawką 8%.

Biorąc pod uwagę, iż następujące usługi:

5.

utrzymania i pielęgnacji zieleni poprzez: pielęgnację drzew i żywopłotów, nasadzanie uzupełniające drzew i krzewów, odchwaszczanie terenów zieleni, koszenie traw,

6.

frezowania pni, zrębkowania gałęzi i krzewów, wykonywane w ramach jednego zlecenia, obejmującego pielęgnację i utrzymanie zieleni na terenach miejskich, przy drogach (niezwiązane z remontem dróg).

Główny Urząd Statystyczny zaklasyfikował do grupowania PKWiU 81.30.10.0 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni", które wymienione są w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług w pozycji 176, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu stawka 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 5a ww. ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów i usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Dla określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług do czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca częstokroć odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

Od dnia 1 stycznia 2011 r., na potrzeby podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Natomiast stosownie do treści art. 146a pkt 1 i pkt 2 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%:

* pod pozycją 174 wymieniono "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu" (PKWiU 81.29.12.0),

* pod pozycją 176 wymieniono " Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni" mieszczące się w grupowaniu PKWiU 81.30.10.0.

Podkreślenia wymaga fakt, że w przedmiotowej sprawie najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić, jaką należy zastosować stawkę podatku VAT, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji usługi wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Z opisu sprawy wynika, że czynności opisane we wniosku polegające na:

1.

czyszczeniu ręcznym i mechanicznym nawierzchni drogowej, chodników, poboczy, ścieków przykrawężnikowych, przyjezdniowych nawierzchni jezdni,

2.

czyszczeniu pasa drogowego ze śmieci komunikacyjnych,

3.

myciu oznakowania znajdującego się przy drogach np. znaków pionowych, tablic drogowskazowych, pachołków drogowych, elementów odblaskowych na barierach, barier stalowych energochłonnych, ekranów akustycznych itp.,

4.

mechanicznym usuwaniu za pomocą wody pod ciśnieniem starego oznakowania poziomego na drogach, gumy z pasów startowych na lotniskach,

- zostały zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 81.29.12.0 "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu",

natomiast usługi polegające na:

5.

utrzymania i pielęgnacji zieleni poprzez: pielęgnację drzew i żywopłotów, nasadzanie uzupełniające drzew i krzewów, odchwaszczanie terenów zieleni, koszenie traw,

6.

frezowania pni, zrębkowania gałęzi i krzewów, wykonywane w ramach jednego zlecenia, obejmującego pielęgnację i utrzymanie zieleni na terenach miejskich, przy drogach (niezwiązane z remontem dróg),

- zostały zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 81.30.10.0 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni".

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy należy uznać, że do ww. czynności zaklasyfikowanych:

* do grupowania PKWiU 81.29.12.0 "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu"- zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 2 i art. 146a pkt 2 ustawy o VAT w zw. z poz. 174 załącznika nr 3 do ustawy,

* do grupowania PKWiU 81.30.10.0 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni"- zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 2 i art. 146a pkt 2 ustawy o VAT w zw. z poz. 176 załącznika nr 3 do ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności wskazanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania wymienionych we wniosku usług według PKWiU. Tut. organ nie jest bowiem właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej klasyfikacji usług według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl