IBPP2/443-7/08/BWo

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-7/08/BWo

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2007 r. (data wpływu 27 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa oraz terminu do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które po przewiezieniu na terytorium kraju zostały skradzione - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa oraz terminu do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które po przewiezieniu na terytorium kraju zostały skradzione.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W sierpniu 2007 r. dokonał zakupu felg aluminiowych tj. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od kontrahenta z Niemiec. W dniu 10 sierpnia 2007 r. otrzymał fakturę na zakupiony towar, za który zapłacił gotówką. Wnioskodawca odebrał towar osobiście i załadował na samochód firmy transportowej DTS Transport Spedycja, której zlecił transport. Został wystawiony list przewozowy CMR, potwierdzający odbiór towaru w dniu 10 sierpnia 2007 r. Towar pojechał do Polski. W G. firma spedycyjna DTS przeładowała towar na inne samochody i zleciła jej transport swojemu podwykonawcy. Przeładunek towaru odbył się na placu parkingu strzeżonego. Do dnia 14 sierpnia 2007 r. towar nie dotarł do miejsca przeznaczenia, czyli do Częstochowy. W dniu 15 sierpnia 2007 r. Wnioskodawca złożył zawiadomienie o kradzieży. W sprawie kradzieży wszczęto śledztwo. Do dnia złożenia wniosku Policja nie odnalazła sprawców kradzieży i towaru. Podatnik dokonuje tylko sprzedaży opodatkowanej. Zakupiony towar był przeznaczony do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przedmiotowej sytuacji Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz jaki jest termin tego odliczenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wystąpiła czynność wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Z uwagi na to, iż Wnioskodawca osobiście odebrał towar, nastąpiło wydanie towaru nabywcy (warunki dostawy EXW), co potwierdził własnoręcznym podpisem na fakturze wystawionej w dniu odbioru tj. 10 sierpnia 2007 r. Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, jeżeli towar został wydany nabywcy (warunki dostawy EXW), to należy uznać, iż miała miejsce dostawa, a zatem prawo do rozporządzania towarami jak właściciel zostało przeniesione na nabywcę. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje Wnioskodawcy za miesiąc sierpień 2007 r., gdyż w dniu 10 sierpnia 2007 r. została wystawiona faktura i został wydany towar. Zakupiony towar był przeznaczony do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 20 ust. 6 ustawy o VAT w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlega:

* odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

* eksport towarów,

* import usług,

* wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

* wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 9 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (zwane dalej WNT), rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 cyt. ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Natomiast w myśl ust. 6 tegoż artykułu, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W przedstawionym stanie faktycznym towar został odebrany na terytorium Niemiec (warunki dostawy EXW) przez Wnioskodawcę osobiście. W wyniku dokonanej dostawy przedmiotowe towary zostały przywiezione na terytorium kraju, a po przywiezieniu skradzione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem nastąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, bowiem Wnioskodawca nabył prawo do rozporządzenia towarami jak właściciel, a towary te zostały przywiezione z Niemiec na terytorium kraju. W dniu wydania towarów, kontrahent niemiecki wystawił fakturę, zatem obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstał w dniu wystawienia faktury, czyli w dniu 10 sierpnia 2007 r.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego myśl ust. 2 pkt 4 art. 86 ustawy o VAT stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Wyłączenia prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawiera art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Co prawda przepisy tego artykułu nie zawierają ograniczenia, które pozbawiałoby podatnika, nabytego uprzednio, prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji wystąpienia kradzieży towaru, którego podatek ten dotyczy, jednakże należy zwrócić uwagę na ograniczenie wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika, towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Jeżeli zatem przedmiotowe towary były związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych a prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych towarów nie jest ograniczone wyłączeniami wskazanymi w przepisie art. 88 ustawy o VAT, w szczególności w zakresie możliwości zaliczenia wydatków na te towary do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, to Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów. Obowiązek podatkowy z tytułu WNT u Wnioskodawcy powstał w miesiącu sierpniu 2007 r. Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy od tego nabycia tj. w rozliczeniu za miesiąc sierpień 2007 r.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zaznacza, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat (niedoborów) w towarach powstałych na skutek kradzieży towarów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl