IBPP2/443-698/08/EJ - Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonanych przed datą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-698/08/EJ Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonanych przed datą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani T. przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2008 r. (data wpływu 22 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonanych przed datą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonanych przed datą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wraz z małżonkiem w dniu 15 maja 2008 r. nabyli udział we współwłasności nieruchomości, w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości oraz we współwłasności budynków i urządzeń stanowiących odrębne nieruchomości. Cena wybranych składników nieruchomości nabywanych przez podatnika zawierała podatek od towarów i usług. Wnioskodawca wraz z małżonkiem z tytułu nabycia nieruchomości otrzymali wystawioną w dniu 15 maja 2008 r. przez sprzedawcę fakturę VAT zawierającą podatek VAT w stawce 22%. Małżonek Wnioskodawcy otrzymał również wystawioną w dniu 15 maja 2008 r. przez notariusza - sporządzającego akt notarialny sprzedaży - fakturę VAT zawierającą podatek VAT w stawce 22% z tytułu dokonania ww. czynności. Nabyte przez Wnioskodawcę nieruchomości i prawa są przedmiotem najmu na cele inne niż mieszkalne. W dniu 16 czerwca 2008 r., w związku z wykonywaniem najmu (nie w zakresie działalności gospodarczej), Wnioskodawca dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R), wybierając możliwość rozliczania za okresy kwartalne oraz wskazując, iż pierwsza deklaracja VAT-7K zostanie złożona za II kwartał 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji jako czynny podatnik VAT na gruncie ustawy z dnia 1 maja 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej zwanej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tym bardziej, że nabycie towarów i usług oraz zgłoszenie rejestracyjne zostały dokonane w tym samym okresie rozliczeniowym...

Zdaniem Wnioskodawcy podatnicy mogą korzystać z prawa do odliczenia również wówczas, gdy zakupu dokonali (i faktury otrzymali) przed zarejestrowaniem się jako podatnicy VAT czynni, lecz w okresie rozliczeniowym (kwartale, w przypadku podatników, którzy rejestrując się wybrali składanie kwartalne deklaracji), w którym rejestracja taka nastąpiła. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, 120 ust. 17 i 19 oraz 124 ustawy o VAT (sytuacje zastrzeżone w wymienionych artykułach w rozpoznawanej sprawie nie występują). Z kolei art. 88 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, iż do prawa obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 ustawy o VAT, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 (wyłączenie to w rozpoznawanej sprawie nie zachodzi). Wskazać należy, iż regulacje zawarte w art. 88 ustawy o VAT, jako przepisy szczególne, ograniczające możliwość odliczania VAT, nie powinny być interpretowane rozszerzająco. Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest bowiem podstawowym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej, nie może więc być traktowane jako przywilej podatnika. Co istotne, sam status danego podmiotu jako podatnika VAT jest kategorią obiektywną, niezależną od dokonania rejestracji dla potrzeb podatku. Z treści art. 88 ust. 4 ustawy o VAT nie wynika również, w jakim momencie podatnika musi uzyskać status podatnika czynnego VAT, by móc skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Wnioskodawca zaznacza, iż art. 96 ustawy o VAT, regulujący obowiązek rejestracji, ani też żaden inny przepis ustawy, nie przewidują żadnych sankcji w przypadku późniejszej rejestracji lub braku rejestracji. Sankcją taką jest wyłącznie brak prawa do odliczenia podatku naliczonego dla niezarejestrowanego podatnika. Stanowisko analogiczne do powyższego zaprezentowane zostało przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w wyr. z dnia 25 stycznia 2005 r. (sygn. akt III/Wa 2244/04, niepubl.), w którym czytamy, iż "istotne jest, czy zgłoszenie rejestracyjne zostało dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego, w którym zaszły zdarzenia uprawniające podatnika do obniżenia podatku należnego". Podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyr. z dnia 5 stycznia 2006 r. (sygn. akt I/Ol 445/05, POP 2006/3/46, Pr. I P. 2006/9/34), gdzie wskazał, iż "status podatnika czynnego VAT (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia, nie musi natomiast istnieć na dzień, w którym miały miejsce czynności opodatkowane, z których wynika podatek podlegający odliczeniu." Również Naczelny Sąd Administracyjny w wyr. z dnia 29 września 2004 r. (sygn. akt FSK 733/04, niepubl.) opowiedział się za powyższym stanowiskiem, wskazując, że "statut podatnika zarejestrowanego jest konieczny w momencie zakończenia okresu rozliczeniowego". Wreszcie Wnioskodawca wskazuje, iż przepisy VI dyrektywy nie wymagają spełnienia warunku rejestracji, a wprost przeciwnie. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w swoich orzeczeniach wielokrotnie podkreślał tezę, że jakiekolwiek wymagania formalne nie mogą być warunkiem odliczania podatku naliczonego, czego przykładem jest orzeczenie w połączonych sprawach C-110/98, C-147/98: Gabalfrisa SL i inni. Tak też wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławie w wyr. z dnia 26 lipca 2006 r. (sygn. akt I SA/Wr 1452/05, OSP 2007/12/136).Zatem, w świetle obowiązujących przepisów, podatnik może skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji jako czynny podatek VAT, a to na gruncie obowiązującej ustawy o VAT, jako że nabyte towary i usługi są przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w tym przypadku - wynajmu, tym bardziej, że nabycie towarów i usług oraz zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R) zostało dokonane w tym samym okresie rozliczeniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX ustawy o podatku od towarów i usług oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało zawarte w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy o podatku VAT, który stanowi, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy prawo do tego obniżenia powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 11 ww. ustawy jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Ponadto jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku r., w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego - art. 86 ust. 13 ustawy o VAT. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Zgodnie z brzmieniem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 (które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji), oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Natomiast stosownie do postanowień art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20. Z treści art. 88 ust. 4 nie wynika jednakże, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. W dacie otrzymania faktury koniecznym jest aby podmiot, który ją otrzymuje był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, czyli podmiotem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą (zdefiniowaną w ust. 2 tegoż artykułu), bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Tak więc podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (podatnik musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia). Ze złożonego wniosku wynika, że przed dniem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT Wnioskodawca otrzymał fakturę za zakup udziału we współwłasności nieruchomości, w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości oraz we współwłasności budynków i urządzeń stanowiących odrębne nieruchomości. Do podstawowych zasad wspólnego systemu VAT należy między innymi zasada neutralności podatku dla podatnika, rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Z zasady neutralności podatku VAT wynikającej z art. 2 Pierwszej Dyrektywy Rady z dnia 11 kwietnia 1967 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych (67/227/EWG) oraz z konstrukcji Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG) (Dz. U. UE. L. Nr 145, poz. 1 z późn. zm.) należy wynosić, iż brak rejestracji jako podatnika VAT czynnego w okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego nie uniemożliwia podatnikowi skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy bezspornie związane z prowadzeniem działalności.

Należy także zauważyć, że powołane wyżej Dyrektywy Pierwsza i Szósta zostały uchylone Dyrektywą Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L. Nr 347 poz. 1 z późn. zm.), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. W nowej Dyrektywie 2006/112/WE powtórzono zasadę neutralności podatku VAT, o której mowa powyżej. Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1) kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego - co wprost wynika z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy - jest zazwyczaj otrzymanie faktury lub dokumentu celnego, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Reasumując prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego. Trzeba rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Jak już wspomniano jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć - najpóźniej przez skorzystaniem z tego prawa - wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika. Tym samym należy stwierdzić, iż ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 15 maja 2008 r. Wnioskodawca wraz z małżonkiem nabyli udział we współwłasności nieruchomości, w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości oraz we współwłasności budynków i urządzeń stanowiących odrębne nieruchomości. Cena wybranych składników nieruchomości nabywanych przez Wnioskodawcę zawierała podatek od towarów i usług. Wnioskodawca wraz z małżonkiem z tytułu nabycia nieruchomości otrzymali wystawioną w dniu 15 maja 2008 r. przez sprzedawcę fakturę VAT zawierającą podatek VAT w stawce 22%. Ponadto małżonek Wnioskodawcy otrzymał wystawioną w dniu 15 maja 2008 r. przez notariusza - sporządzającego akt notarialny sprzedaży - fakturę VAT zawierającą podatek VAT w stawce 22% z tytułu dokonania ww. czynności. Nabyte przez Wnioskodawcę nieruchomości i prawa są przedmiotem najmu na cele inne niż mieszkalne. W dniu 16 czerwca 2008 r., w związku z wykonaniem najmu (nie w zakresie działalności gospodarczej) Wnioskodawca dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R), wybierając możliwość rozliczania za okresy kwartalne oraz wskazując, iż pierwsza deklaracja VAT-7K zostanie złożona za II kwartał 2008 r. Mając na uwadze powyższe, zakup dokonany w dniu 15 maja 2008 r. należy uznać za związany z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT. Tym samym Wnioskodawca jako podatnik VAT nabył prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury, otrzymanej przed rejestracją do podatku VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, pomimo braku rejestracji, w zakresie w jakim nabyte towary służą sprzedaży opodatkowanej oraz o ile poniesione wydatki na zakup można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym i nie zachodzą inne wyłączenia wskazane w art. 88 ustawy o VAT. Wnioskodawca nie nabył jednak prawa do odliczenia podatku naliczonego na fakturze VAT wystawionej przez notariusza, albowiem z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż fakturę taką otrzymał wyłącznie małżonek Wnioskodawcy (inny podatnik). Skoro zatem Wnioskodawca nie jest adresatem i odbiorcą faktury wystawionej przez notariusza, w świetle art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT odliczenie podatku naliczonego na tej fakturze Wnioskodawcy nie przysługuje.

Po dokonaniu w dniu 16 czerwca 2008 r. formalnej rejestracji do podatku VAT Wnioskodawca nie będzie mógł nabytego prawa z tytułu zakupu nieruchomości dokonanego w dniu 15 maja 2008 r. zrealizować w deklaracji podatkowej VAT-7K złożonej za II kwartał 2008 r. Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku VAT mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2, 5 i 6, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej "metodą kasową". W myśl art. 99 ust. 2 ustawy o VAT mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, oraz podatnicy, o których mowa w art. 43 ust. 3, wykonujący wyłącznie czynności wymienione w tym przepisie, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa (art. 99 ust. 3 ustawy o VAT).

Z powyższego wynika, że zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego powinno zostać złożone przez podatnika, który wybrał do rozliczenia podatku VAT metodę kasową, lub nie wybrał metody kasowej, ale chce się rozliczać z podatku VAT kwartalnie, odpowiednio: do końca grudnia, marca, czerwca lub września. Ponieważ w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca złożył zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego o wyborze sposobu rozliczania podatku VAT w sposób kwartalny w czerwcu 2008 r., zatem pierwszą deklarację kwartalną będzie mógł złożyć dopiero za III kwartał 2008 r. tj. za okres lipiec-wrzesień 2008 r. Natomiast za miesiąc czerwiec 2008 r. Wnioskodawca jest obowiązany złożyć deklarację VAT-7 i rozliczyć się na zasadach ogólnych. Reasumując, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w dniu 15 maja 2008 r. w deklaracji VAT-7K w rozliczeniu za II kwartał 2008 r. Tut. organ wyjaśnia, że bez wpływu na rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy pozostają powołane we wniosku wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jak i wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zauważa się bowiem, że wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i NSA nie stanowią źródła powszechnie obowiązującego prawa, ponieważ zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) wyroki sądów są wydane w konkretnych sprawach i wiążą wyłącznie w tych sprawach, w których zostały wydane. Zauważyć tutaj należy, iż zgodnie z art. 120 Ordynacji podatkowej organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa. Powyższa zasada jest częściowym powieleniem zapisu art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którym organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Wyroki sądów krajowych nie mają natomiast charakteru obowiązującego prawa. Natomiast w odniesieniu do powołanego przez Wnioskodawcę wyr. Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości C-110/98, C-147/98, w którym Trybunał wskazał, że prawo do odliczenia VAT stanowi integralną część mechanizmu podatku VAT i co do zasady nie może być ograniczane, należy zauważyć, iż tut. organ nie neguje stanowiska Wnioskodawcy, że przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur, otrzymanych przed dniem rejestracji jako czynny podatnik VAT. Tak więc stanowisko tut. organu w tej kwestii jest zgodnie z orzecznictwem ETS. Podkreślić należy, że tut. organ nie zgadza się ze stanowiskiem Wnioskodawcy jedynie w zakresie wskazania prawidłowego okresu rozliczeniowego, w którym Wnioskodawca może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy, iż może skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji i prawo to zadeklarować w pierwszej deklaracji VAT-7K za II kwartał 2008 r., jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl