IBPP2/443-695/13/BW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-695/13/BW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 30 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu 28 października 2013 r., o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania na cele osobiste nakładów na budowę sieci wodociągowej oraz odpłatnego przekazania (sprzedaży) wybudowanej sieci wodociągowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania na cele osobiste nakładów na budowę sieci wodociągowej oraz odpłatnego przekazania (sprzedaży) wybudowanej sieci wodociągowej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło do tut. organu 28 października 2013 r.), przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z dnia 15 października 2013 r. znak: IBPP2/443-695/13/BW.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - handel art. motoryzacyjnymi. W związku z planowaną inwestycją - budowa pawilonu handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą techniczną został zobowiązany do wykonania odcinka sieci wodociągowej. Projekt został zrealizowany na jego oraz na innych sąsiadujących ze sobą działkach w gminie (...).

Umowa na wykonanie, a później na przekazanie podpisana była z "..." sp. z o o. przez dwóch inwestorów w udziałach po 50%.

Wszystkie koszty projektu budowy w części 1/2, na podstawie faktur VAT zostały rozliczone w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy jako inwestycja i wprowadzone do Ewidencji Środków Trwałych. Zgodnie z art. 86 ust. 1 obniżono podatek należny o kwotę podatku naliczonego zawartego w tych kosztach. Inwestycja po zakończeniu nie była amortyzowana. Aneksem do Umowy z dnia 5 czerwca 2013 jako osoba fizyczna (nie jako przedsiębiorca) Wnioskodawca przekazuje odpłatnie wraz z drugim inwestorem całą sieć wodociągową wraz z dokumentami "...". Dnia 5 lipca 2013 r. Wnioskodawca otrzymał na konto prywatne swoją część tj. 50% kwoty umówionej. "..." zobowiązały się do zapłaty podatku od czynności cywilno prawnych.

Natomiast w piśmie, które wpłynęło do tut. organu 28 października 2013 r. jako uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał:

W zakresie pytania oznaczonego 1):

* w dacie dokonywania przekazania inwestycji - na cele osobiste - Wnioskodawca był czynnym podatnikiem VAT,

* inwestycja stanowi usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004, o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. poz. 177, poz. 1054 z późn. zm.),

* inwestycja budowana była pośrednio dla celów działalności gospodarczej - handel art. motoryzacyjnymi. Planowana jest bowiem budowa przez Wnioskodawcę budynku handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą techniczną (Decyzja Burmistrza Miasta i Gminy (...) o warunkach zabudowy nr... z 22 czerwca 2011)

* budowa na zlecenie " (...)" Sp. z o.o. (...) zwanej dalej Wodociągami, Wnioskodawca wraz z drugim inwestorem - w częściach po 50% - stał się właścicielem inwestycji na podstawie oświadczenia w Umowie z Wodociągami, że wybudują sieć wodociągową z własnych środków,

* właścicielem stał się od początku podpisania Umowy tj. 22 listopada 2010 r. z Wodociągami, ustalania na ich nazwiska lokalizacji inwestycji z dnia 25 luty 2011, zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę sieci wodociągowej z 23 luty 2012 r. Jako czynny podatnik od 1 sierpnia 2011 r. przysługiwało Wnioskodawcy prawo odliczania podatku naliczonego.

* Umowa... "..." zawarta 22 listopada 2010 r. pomiędzy Wodociągami i dwoma inwestorami, w której inwestorzy oświadczają, że m. innymi:

* wybudują sieć wodociągową w całości z własnych środków,

* przygotują całą dokumentację niezbędną do realizacji zadania,

* zlecą wykonanie sieci wodociągowej wykonawcy posiadającemu niezbędne uprawnienia budowlane,

* umożliwią pracownikom Wodociągów sprawowania nadzoru technicznego w trakcie budowy sieci,

* zgłoszą sieć do odbioru końcowego przy udziale Wodociągów,

* Wodociągi oświadczyły, że po odbiorze końcowym na podstawie aneksu do umowy przejmą odpłatnie sieć na własność,

* wynagrodzenie ustalone będzie na podstawie przedłożonych faktur lub wyceny biegłego rzeczoznawcy w terminie 60 dni od daty sporządzenia protokołu odbioru końcowego.

* W związku z inwestycją Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego - zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - jako czynnemu podatnikowi, a także dlatego, że w związku ze staraniami na budowę budynku handlowo-usługowego inwestycja ta jest niezbędna do otrzymania pozwolenia budowy i będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę w przyszłości do działalności wyłącznie sprzedaży opodatkowanej - handlowej.

* Wybudowana sieć wodociągowa do dnia przekazania Wodociągom nie była przez Wnioskodawcę wykorzystywana, ponieważ nie otrzymał jeszcze pozwolenia na budowę budynku.

* przekazanie na cele osobiste nastąpiło 1 czerwca 2013 r

* przekazanie inwestycji na cele osobiste było konieczne, ponieważ Wodociągi nie wyraziły zgody na przyjęcie faktury sprzedaży od przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a jedynie na zapłatę zgodnie z wyceną rzeczoznawcy na konto prywatne, Wnioskodawcy jako osobie fizycznej. Podatek naliczony od poniesionych wydatków nie został skorygowany.

W zakresie pytania oznaczonego 2)

- Umowa zawarta 22 listopada 2010 r. dotyczyła budowy sieci wodociągowej, a zawarta była pomiędzy dwoma inwestorami i Wodociągami z (...).

- Aneks z 5 czerwca 2013 dotyczył:

* zgodnego potwierdzenia przez wszystkie Strony, że Inwestorzy wybudowali wodociąg w miejscowości (...) oraz na działkach w (...) z przeznaczeniem do działek Inwestorów oraz innych działek zlokalizowanych w pobliżu drogi gminnej

* w związku z wyceną biegłego rzeczoznawcy Wodociągi zapłacą Inwestorom kwotę 293.196,00 zł (każdemu po 146 598,00 zł) w terminie 30 dni od daty podpisania aneksu

* przekazanie wodociągu na własność na podstawie protokołu przekazania, w dniu zawarcia aneksu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostateczne sformułowane w piśmie, które wpłynęło do tut. organu 28 października 2013 r.):

1. Czy przekazanie na cele osobiste nakładów na budowę sieci wodociągowej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy VAT.

2. Czy przekazanie odpłatne wybudowanej przez Inwestora sieci wodociągowej na rzecz osoby prawnej "..." Sp z o.o. nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy (ostateczne sformułowane w piśmie, które wpłynęło do tut. organu 28 października 2013 r.):

(w zakresie pytania oznaczonego nr 1)

Jeżeli przedsięwzięcie realizowane jest na gruntach będących własnością kilku osób, wówczas nie można uznać, że przekazanie takiej inwestycji na cele osobiste wypełnia znamiona dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy VAT. Według Kodeksu cywilnego (art. 48 i art. 191) urządzenia trwale związane z gruntem należą do części składowych gruntu, a przez to do ich właścicieli. Nie może zatem stanowić odrębnego przedmiotu własności, co oznacza, że inwestorzy nigdy nie staną się ich właścicielami i nie będą mogli rozporządzać siecią wodociągów, dokonując dostawy towarów.

W świetle powyższego zdaniem Wnioskodawcy jest to przekazanie infrastruktury sieci wodociągowej wybudowanej na częściowo swoim gruncie oraz innych właścicieli jako świadczenie usług, ponieważ według art. 8 ust. 1 ustawy VAT jako takie należy uznać każde świadczenie nie będącą dostawą towarów rozumieniu art. 7.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT ponieważ przekazanie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (stanowi istotny element głównej planowanej inwestycji), oraz przysługiwało inwestorowi prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tej czynności w części jego nakładów.

(w zakresie pytania oznaczonego 2)

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 powyższa czynność odpłatnego przekazania sieci wodociągowej nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT ponieważ przekazanie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, oraz przysługiwało inwestorowi prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tej czynności w części 50% nakładów. Brak obowiązku opodatkowania VAT, ponieważ przekazana sieć wodociągowa ma związek przyczynowo-skutkowy z działalnością gospodarczą. Należy zauważyć, że każdy obiekt budowlany musi mieć zapewniony dostęp do mediów obejmujących między innymi sieć wodociągową. Brak poniesionych wydatków spowodowałoby uniemożliwienie przedsiębiorstwu Wnioskodawcy uzyskanie pozwolenia na budowę budynku handlowo-usługowego niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej (handel art. motoryzacyjnymi).

Ponieważ sieć wodociągowa wybudowana była na Wnioskodawcy i na cudzych gruntach to przekazanie infrastruktury sieci wodociągowej jest świadczeniem usług, według art. 8 ust. 1 ustawy VAT, a nie przekazaniem towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Wstępnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zauważa, iż w ww. piśmie, które wpłynęło do tut. organu 28 października 2013 r. Wnioskodawca uzupełnił opis sprawy, a także zmodyfikował pytania i własne stanowisko w sprawie.

Ponieważ ww. pismo Wnioskodawcy (które wpłynęło do tut. organu 28 października 2013 r.) zostało przesłane jako uzupełnienie przedmiotowego wniosku z 23 lipca 2013 r., przyjęto, że pytania i własne stanowisko przedstawione w tym właśnie piśmie są ostateczne i w przedmiotowej interpretacji wzięto pod uwagę, pytania oraz własne stanowisko przedstawione właśnie w tym piśmie, które wpłynęło w dniu 28 października 2013 r.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te wykonywane są odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz - w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ww. ustawy.

I tak, zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Natomiast, w myśl art. 8 ust. 2 cyt. ustawy za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powyższych przepisów, warunkiem, którego spełnienie powoduje, że nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest świadczenie tych usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza) należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - handel art. motoryzacyjnymi. W związku z planowaną inwestycją - budowa pawilonu handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą techniczną został zobowiązany do wykonania odcinka sieci wodociągowej. Projekt został zrealizowany na jego oraz na innych sąsiadujących ze sobą działkach w gminie (...).

Wszystkie koszty projektu budowy w części 1/2, na podstawie faktur VAT zostały rozliczone w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy jako inwestycja i wprowadzone do Ewidencji Środków Trwałych. Zgodnie z art. 86 ust. 1 obniżono podatek należny o kwotę podatku naliczonego zawartego w tych kosztach. Inwestycja po zakończeniu nie była amortyzowana.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że 22 listopada 2010 r. wraz z drugim inwestorem zawarł z.../Sp. z o.o. umowę na budowę sieci wodociągowej. Na podstawie tej umowy Wnioskodawca wraz z drugim inwestorem - w częściach po 50% - stał się właścicielem tej inwestycji na podstawie oświadczenia w Umowie z Wodociągami, że wybudują sieć wodociągową z własnych środków. Zatem właścicielem tej inwestycji stał się od początku podpisania Umowy tj. 22 listopada 2010 r.

Zgodnie z aneksem do Umowy z dnia 5 czerwca 2013 jako osoba fizyczna (nie jako przedsiębiorca) Wnioskodawca przekazał odpłatnie wraz z drugim inwestorem całą sieć wodociągową wraz z dokumentami "...".

Dnia 5 lipca 2013 r. Wnioskodawca otrzymał na konto prywatne swoją część tj. 50% kwoty umówionej.

Wnioskodawca ma wątpliwości czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT:

1.

nieodpłatne przekazanie na cele osobiste nakładów na budowę sieci wodociągowej (dotyczy pytania oznaczonego nr 1) oraz

2.

odpłatne przekazanie wybudowanej sieci wodociągowej na rzecz osoby prawnej Wodociągi (...) Sp. z o.o. (dotyczy pytania oznaczonego nr 2).

Odnosząc się do powyższej kwestii należy zauważyć, że Wnioskodawca rozpoczął budowę sieci wodociągowej w związku z planowaną przez siebie inwestycją - budową budynku handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą techniczną. Na budowę przedmiotowej sieci wodociągowej podpisał także 22 listopada 2010 r. umowę z.../ Sp. z o.o. Zgodnie z tą umową Wnioskodawca stał się właścicielem tej inwestycji od początku podpisania umowy (miał bowiem wybudować z drugim inwestorem - w częściach po 50% - przedmiotową sieć wodociągową z własnych środków).

Wszystkie koszty projektu budowy w części 1/2, na podstawie faktur VAT zostały rozliczone w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy jako inwestycja i wprowadzone do Ewidencji Środków Trwałych. Zgodnie z art. 86 ust. 1 obniżono podatek należny o kwotę podatku naliczonego zawartego w tych kosztach.

Po odbiorze końcowym na podstawie aneksu do umowy Wnioskodawca zobowiązał się do przekazania Wodociągom Sp. z o.o. przedmiotowej sieci wodociągowej na własność za wynagrodzeniem - określonym w umowie.

Tak więc należy stwierdzić, że przedmiotowa inwestycja była budowana w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i zgodnie z zawartą 22 listopada 2010 r. umową z.../ Sp. o.o. od początku rozpoczęcia budowy przedmiotowej sieci wodociągowej było wiadomo, że po wybudowaniu zostanie ona przekazana. Sp. z o.o., a wynagrodzenie ustalone będzie na podstawie przedłożonych faktur lub wyceny biegłego rzeczoznawcy.

Przenosząc okoliczności sprawy przedstawione we wniosku na grunt przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie wbrew twierdzeniom Wnioskodawcy brak jest przesłanek do uznania, że nastąpiło nieodpłatne przekazanie sieci wodociągowej na cele osobiste Wnioskodawcy, w związku z odmową przez Wodociągi Sp. z o.o. przyjęcia faktury sprzedaży od Wnioskodawcy oraz otrzymaniem wynagrodzenia za przekazaną sieć wodociągową na prywatne konto.

Przedmiotowa inwestycja została przez Wnioskodawcę przeprowadzona w związku z planowaną budową pawilonu handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą techniczną, a więc pozostawała od samego początku ściśle z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, tj. handlem art. motoryzacyjnymi. Konsekwentnie związek z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy potwierdza fakt, że wszystkie koszty projektu budowy w części przypadające na Wnioskodawcę (1/2), na podstawie faktur VAT zostały rozliczone w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy jako inwestycja i wprowadzone do EŚT, Wnioskodawca obniżył również podatek należny o kwotę podatku naliczonego zawartego w tych kosztach. Ponadto Wnioskodawca w uzupełnieniu wskazał, że inwestycja ta będzie wykorzystywana przez niego w przyszłości do działalności wyłącznie sprzedaży opodatkowanej - handlowej.

Z powyższego jednoznacznie należy wyciągnąć wniosek, że budowa sieci wodociągowej pozostawała ściśle z prowadzoną działalnością gospodarczą, a nie posłużyła nigdy potrzebom osobistym Wnioskodawcy. Zatem w rozpatrywanej sprawie nie doszło do nieodpłatnego przekazania wybudowanej sieci na cele osobiste Wnioskodawcy.

W przedmiotowej sprawie nie mamy również do czynienia z nieodpłatnym przekazaniem sieci wodociągowej na rzecz Sp. z o.o. Wodociągi, bowiem jak wprost wynika z opisu sprawy po wybudowaniu sieci wodociągowej i odbiorze końcowym na podstawie umowy Sp. z o.o. Wodociągi przejęła odpłatnie sieć na własność, za wynagrodzeniem ustalonym na podstawie przedłożonych faktur lub wyceny biegłego rzeczoznawcy.

Zatem otrzymane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie od Sp. z o.o. Wodociągi jednoznacznie wskazuje, że w rozpatrywanej sprawie nie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem, o którym mowa w art. 7 ust. 2 jak i w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, lecz ze świadczeniem odpłatnym.

W przedmiotowej sprawie ma miejsce odpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę (sprzedaż) przedmiotowej inwestycji (nakładów) na rzecz (...) Sp. z o.o. za wynagrodzeniem określonym w umowie.

W konsekwencji powyższego, odpłatne przekazanie (sprzedaż) nakładów na inwestycję - w części należącej do Wnioskodawcy, stanowiące jak wskazał Wnioskodawca świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 winno być opodatkowane podatkiem VAT według stawki właściwej.

Oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy należało je uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. organ pragnie zauważyć, że, zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego. W związku z powyższym, Organ wydający interpretację nie jest uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl