IBPP2/443-646/09/LŻ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-646/09/LŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do uznania sprzedaży książek za dostawę towaru opodatkowaną stawką 0% zarówno przy dostawie dla klientów krajowych jaki i zagranicznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do uznania sprzedaży książek za dostawę towaru opodatkowaną stawką 0% zarówno przy dostawie dla klientów krajowych jaki i zagranicznych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 września 2009 r. (data 21 września 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 września 2009 r. znak: IBPP2/443-646/09/LŻ.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej Spółka) jest producentem gotowych produktów w postaci płyt z muzyką, filmami i oprogramowaniem (CD, DVD i inne rodzaje nośników), Spółka dysponuje ponadto własną drukarnią książek, które są wytwarzane na zamówienie klientów-wydawnictw krajowych i zagranicznych.

Przy drukowaniu książek na zlecenie danego klienta Spółka wykorzystuje materiały własne (papier, okładki, komponenty - farby, kleje itd.). Spółka nie posiada za to praw autorskich do dystrybucji wytwarzanych książek - to klient (wydawnictwo) zamawiające książki posiada prawo do ich dystrybucji w różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wydawnictwo przekazuje ponadto Spółce jako producentowi informację o numerze ISBN dla danej książki, tak aby mógł być on na niej nadrukowany. Podobna sytuacja ma zresztą miejsce w przypadku otrzymania przez Spółkę zamówienia na produkcję nośników (płyt) - są one wytwarzane z materiałów własnych, dysponentem praw autorskich do zawartości nośnika jest klient (wydawnictwo) zlecający produkcję.

Po wytworzeniu zamówionych książek Spółka realizuje dostawę towarów w postaci materialnej, przenosząc na klienta prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Nabywca kupując wydrukowane przez Spółkę książki staje się ich właścicielem i prowadzi ich dalszą dystrybucję, zgodnie z zakresem posiadanych uprawnień w sferze autorskich praw majątkowych. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku dostawy nośników (płyt).

Ponadto w piśmie z dnia 15 września 2009 r. Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z nomenklaturą PKWiU w wersji wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264), książki objęte zakresem wniosku Spółki należy klasyfikować poz. 22.11 "Książki". W szczególności mogą to być następujące pozycje:

1.

PKWiU 22.11.10 - Książki, broszury, ulotki i podobne materiały drukowane w pojedynczych arkuszach, w tym:

* 22.11.10-00.10 - Książki drukowane w pojedynczych arkuszach

* 22.11.10-00.20 - Broszury, ulotki itp. Drukowane w pojedynczych arkuszach

2.

PKWiU 22.11.20 - Książki, broszury, ulotki i tym podobne, z wyjątkiem słowników i encyklopedii, w tym:

* 22.11.20-10.00 - Podręczniki szkolne

* 22.11.20-20.00 - Książki lub broszury dla dzieci

* 22.11.20-30.00 - Książki lub broszury z literatury pięknej

* 22.11.20-40.00 - Książki lub broszury z dziedziny nauk społecznych

* 22.11.20-50.00 - Książki lub broszury z dziedziny nauk i techniki

* 22.11.20-60.20 - Publikacje informacyjne

* 22.11.20-60.30 - Profesjonalne informatory międzynarodowe na temat eksportu

* 22.11.20-60.90 - Książki, broszury i ulotki oraz podobne materiały (z wyjątkiem słowników, encyklopedii), drukowane seryjnie, pozostałe

* 22.11.20-80.00 - Książki dla dzieci z obrazkami do rysowania lub kolorowania

3.

PKWiU 22.11.31 - Słowniki i encyklopedie, w tym:

* 22.11.31-00.10 - Słowniki

* 22.11.31-00.20 - Encyklopedie.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż stan faktyczny oraz własne stanowisko podatnika przedstawione we wniosku odnosi się wprawdzie do produkcji płyt, ale jedynie w zakresie w jakim tego rodzaju odniesienie pozwala na stwierdzenie analogii pomiędzy produkcją płyt i produkcją książek (i w ten sposób uzasadnia dodatkowo stanowisko Spółki w kwestii opodatkowania VAT dostawy książek). W związku z tym Spółka oczekuje interpretacji jedynie w zakresie pytania zawartego we wniosku, dotyczącego zasad opodatkowania VAT sprzedaży książek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności wymienionych w niniejszym wniosku, w opisanym stanie faktycznym Spółka ma prawo do uznania sprzedaży książek za dostawę towaru, opodatkowaną VAT według stawki 0%, zarówno przy dostawie dla klientów krajowych, jak i zagranicznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż książek wytworzonych z materiałów własnych powinna być uznana za dostawę towarów i opodatkowana stawką VAT w wysokości 0%.

Stanowisko Spółki jest uzasadnione następującymi przesłankami:

1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: "ustawa o VAT"), opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

2.

W efekcie druku książek, wytworzonych w całości z materiałów własnych Spółki, dochodzi do wytworzenia rzeczy (towarów), stanowiących materialny efekt procesu produkcyjnego. Przeniesienie własności tych towarów wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku (art. 155 § 2 Kodeksu cywilnego). Tym samym następuje przeniesienie przez Spółkę na wydawcę prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanymi przez nią towarami, co oznacza dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

3.

Bez znaczenia dla możliwości przeniesienia prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel pozostaje przy tym, zdaniem Spółki, kwestia posiadania praw autorskich. Zgodnie ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawa na dobrach niematerialnych (w tym prawa autorskie) mają charakter autonomiczny i niezależny w stosunku do praw odnoszących się do rzeczy (papieru, na którym utwory stanowiące przedmiot prawa autorskiego zostały utrwalone). Własność nośnika może być zatem przeniesiona niezależnie od zmiany właściciela praw autorskich, podobnie jak samo wytworzenie produktu (rzeczy) w postaci książki nie wymaga dysponowania prawem do eksploatacji jej zawartości.

4.

Wobec powyższego, sprzedaż wydrukowanych przez Spółkę książek stanowi dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż książek nie jest tym samym formą świadczenia usług na gruncie przepisów o VAT. Kryterium decydującym o takiej kwalifikacji podatkowej realizowanej transakcji jest własność papieru i innych materiałów; jeżeli drukowanie odbywa się na papierze własnym, drukarnia dokonuje sprzedaży rzeczy materialnych wytworzonych w toku procesu produkcyjnego. Sprzedając zamówione książki klientowi, Spółką przenosi na nabywcę prawo do rozporządzenia tymi rzeczami, zarówno w sensie prawnym (umowa sprzedaży), jak i ekonomicznym (przekazanie faktycznego władztwa nad rzeczą). Wydawnictwo nabywa własność książek i może przystąpić do ich dystrybucji. Odmienna klasyfikacja wykonywanych przez Spółkę czynności byłaby możliwa tylko w hipotetycznej sytuacji, gdyby Spółka ograniczała się do drukowania książek z materiałów powierzonych przez odbiorcę, ograniczając się w takim przypadku do świadczenia na rzecz zleceniodawcy usług drukarskich.

5.

Należy również zauważyć, że w ramach podstawowej działalności Spółki, czyli produkcji płyt z filmami, nagraniami itd. dochodzi do wytworzenia na zlecenie klienta towaru. Płyty podobnie jak książki są wytwarzane z materiałów własnych Spółki (granulaty, kleje itp.) i po wyprodukowaniu są przedmiotem dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. "Materialny" charakter tego rodzaju transakcji nie budzi przy tym żadnych wątpliwości, a w istocie rzeczy ma ona przecież charakter analogiczny jak w przypadku produkcji książek (wytworzenie z własnych materiałów rzeczy, która inkorporuje treść, do której prawa posiada podmiot inny niż producent). Jedyna różnica dotyczy zatem właściwej stawki VAT, gdyż w przypadku płyt zastosowanie ma standardowo stawka podstawowa w wysokości 22%, a jedynie w przypadku dostawy do klientów zagranicznych w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów mogą zostać spełnione przesłanki do zastosowania stawki VAT 0%.

6.

Odmiennie niż w przypadku płyt, dla dostawy towarów w postaci książek zasadą jest stosowanie stawki VAT w wysokości 0%. Podstawę do zastosowania stawki VAT w wysokości 0% stanowi § 9 ust. 1 punkt 10 lit. a) Rozporządzenia Ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiLJ 22.11.20-60. 10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. W konsekwencji, jeżeli w ramach danego zamówienia Spółka wytwarza książki, oznaczone symbolami ISBN, właściwa dla sprzedaży takich towarów będzie stawka VAT 0% (z wyjątkiem książek adresowych i pozostałych pozycji wyłączonych z możliwości objęcia stawką 0% w myśl § 9 ust. 1 punkt 10 lit-a) Rozporządzenia). W praktyce jest zresztą, reguła że wydawnictwa przy zamawianiu książek przekazują Spółce jako producentowi informację o numerach ISBN, tak aby zostały one nadrukowane na książkach.

7.

W przypadku dostawy książek dla klientów zagranicznych. Spółka także dokonuje sprzedaży towaru, który podlega stawce VAT 0% na zasadach przewidzianych w § 9 ust. 1 punkt 10 lit. a) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej jednak w przypadku dostawy stanowiącej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), podstawę do zastosowania stawki VAT w wysokości 0% może stanowić również art. -4-2 ustawy o podatku od towarów i usług. W tym zakresie dostawa książek może zostać opodatkowana preferencyjną stawką VAT w wysokości 0% niezależnie od oznaczenia książek numerami ISBN, jeżeli tylko towary (książki) zostaną sprzedane w ramach WDT i jednocześnie zostaną spełnione warunki dokumentacyjne przewidziane w art. 42 i innych właściwych przepisach ustawy o podatku od towarów i usług

8.

Powyższe stanowisko jest ugruntowane w świetle szeregu interpretacji prawa podatkowego, dotyczących sytuacji faktycznych analogicznych jak w przypadku Spółki. W szczególności w znaczącym piśmie z dnia 30 grudnia 2004 r. (sygn. RP1-811-1QOO/04/DSz/4045) Ministerstwo Finansów stwierdziło, ze "w przypadku gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez drukarnie jest wykonywanie produktu w postaci np. wydrukowanego materiału, który został wydrukowany na materiale własnym drukarni, czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę w świetle art. 7 ustawy o podatku VAT, jeżeli wykonujący to zlecenie przenosi prawo do rozporządzenia tym produktem jak właściciel na nabywcę". Również najnowsze interpretacje indywidualne Ministra Finansów potwierdzają dotychczasową linię orzecznictwa. Dla przykładu, w interpretacji z dnia 1 czerwca 2009 r. (sygn. IPPPI-443-344//09-2/JB) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, ze "proces drukowania książki w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej związanej z wykorzystanymi materiałami, który staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę do rozporządzania nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie są one w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu jakim jest książka czy czasopismo. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki o symbolu PKWiU 22.11 oraz czasopisma o symbolu PKWiU 22.13 są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy (...). Wnioskodawca ma prawo do stosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do dostawy wykonanych przez siebie na zlecenie wydawców książek (PKWiU 22.11) oraz czasopism (PKWiU 22.13), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISESN i ISSN". Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 10 października 2008 r. (IBPP2/443-684/08/BM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z przepisów art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że towary i usługi, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

W myśl pkt 4.1 Zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - zakres rzeczowy PKWiU (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest klasyfikacją produktów pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym:

* pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie,

* pod pojęciem usług rozumie się wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji; wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż ww. pojęcie usług nie jest tożsame z definicją usługi zawartej w art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, a pojęcie dostawy i towaru we wskazanym rozporządzeniu nie występuje.

W związku z tym konieczne jest ustalenie czy dane świadczenie jest usługą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a następnie sprawdzić czy ta usługa została wymieniona w klasyfikacji usług.

Co do zasady, stawka podatku od towarów i usług - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług - wynosi 22%, jednakże zarówno w samej ustawie o podatku od towarów i usług, jak też i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W myśl art. 41 ust. 2, w związku z poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7% podlegają książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

Przy czym "ex" - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

W myśl § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawidłowości zastosowania stawki 0% wymaga ustalenia czy proces wytworzenia książek należy rozpoznać jako dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy czy też jako świadczenie usług o którym mowa w art. 8 przedmiotowej ustawy (każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W niniejszej sprawie ww. preferencyjna stawka podatku może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie do dostawy towarów.

Z analizy powyższych przepisów prawa podatkowego wynika, iż w celu uznania czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozważyć czy dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca (dalej Spółka) jest producentem gotowych produktów w postaci płyt z muzyką, filmami i oprogramowaniem (CD, DVD i inne rodzaje nośników), Spółka dysponuje ponadto własną drukarnią książek, które są wytwarzane na zamówienie klientów-wydawnictw krajowych i zagranicznych.

Przy drukowaniu książek na zlecenie danego klienta Spółka wykorzystuje materiały własne (papier, okładki, komponenty - farby, kleje itd.). Spółka nie posiada za to praw autorskich do dystrybucji wytwarzanych książek - to klient (wydawnictwo) zamawiające książki posiada prawo do ich dystrybucji w różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wydawnictwo przekazuje ponadto Spółce jako producentowi informację o numerze ISBN dla danej książki, tak aby mógł być on na niej nadrukowany. Po wytworzeniu zamówionych książek Spółka realizuje dostawę towarów w postaci materialnej, przenosząc na klienta prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Nabywca kupując wydrukowane przez Spółkę książki staje się ich właścicielem i prowadzi ich dalszą dystrybucję, zgodnie z zakresem posiadanych uprawnień w sferze autorskich praw majątkowych. Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z nomenklaturą PKWiU w wersji wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264), książki objęte zakresem wniosku Spółki należy klasyfikować poz. 22.11 "Książki".

Oznacza to, że jeżeli w wyniku wykonanych przez Wnioskodawcę czynności wytworzony jest, z materiału własnego nowy produkt w postaci książki, a następnie podatnik przenosi prawo do rozporządzania tymi produktami na nabywcę jak właściciel, to należy uznać te czynności za dostawę towarów.

Proces wydrukowania książki w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, który staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę do rozporządzenia nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu jakim jest książka. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, co do których drukarnia - aby wydawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel - musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę.

Kiedy mowa o "przeniesieniu prawa do rozporządzania" nie należy tego zwrotu utożsamiać jedynie z przeniesieniem prawa własności w sensie prawnym, gdyż w pojęciu tym mieszczą się wszelkie formy przeniesienia prawa, które nabywcy umożliwiają rozporządzanie dobrami materialnymi (rzeczami) jak właścicielowi.

W tym przypadku niewątpliwie Wnioskodawca wyzbywa się własności użytych do tej produkcji materiałów, które w ramach tego procesu produkcyjnego przybrały postać rzeczową książek. Przeniesienie własności tych towarów na wydawcę wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku (art. 155 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), czyli przeniesienia również ich posiadania na wydawcę co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel. Tym samym następuje w takim przypadku przeniesienie przez Wnioskodawcę na wydawcę prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym przez niego z jego materiałów majątkiem rzeczowym, co czyni tę czynność dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Przepis ust. 1, zgodnie z art. 13 ust. 2, stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1.

podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

2.

osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

3.

podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

4.

podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Ponadto zgodnie z art. 13 ust. 6 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7.

Natomiast stosownie do art. 41 ust. 3 ustawy o VAT, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

W myśl art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1.

podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2.

podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1.

dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2.

kopia faktury,

3.

specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku

- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5 (art. 42 ust. 3 ustawy).

Zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

1.

imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;

2.

adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;

3.

określenie towarów i ich ilości;

4.

potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

5.

rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu - w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

Zgodnie z art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

1.

korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;

2.

dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;

3.

dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;

4.

dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Reasumując, o ile przedmiotem, dokonywanych przez Wnioskodawcę, dostaw dla kontrahentów w kraju będą, wykonywane przez niego na zlecenie wydawców książki, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., wówczas podlegać one będą opodatkowaniu według 0% stawki podatku od towarów i usług.

Ponadto, przedmiotowa sprzedaż (dostawa) książek wyprodukowanych z materiałów własnych podmiotowi zagranicznemu będącemu członkiem Wspólnoty Europejskiej, o ile będzie uznana za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w myśl powołanych przepisów, również będzie opodatkowana 0% stawką podatku VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl