IBPP2/443-608/09/RSz - Opodatkowanie czynności wynajmu hali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe, wynajmu pomieszczeń szkolnych oraz usług gastronomicznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-608/09/RSz Opodatkowanie czynności wynajmu hali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe, wynajmu pomieszczeń szkolnych oraz usług gastronomicznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2009 r. (data wpływu 3 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 października 2009 r. (data wpływu 26 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wynajmu hali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe, wynajmu pomieszczeń szkolnych oraz usług gastronomicznych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wynajmu hali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe, wynajmu pomieszczeń szkolnych oraz usług gastronomicznych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 października 2009 r. (data wpływu 26 października 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 15 października 2009 r., znak: IBPP2/443-608/09/RSz.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również szkoła) jest jednostką budżetową, która świadczy odpłatne usługi wynajmu hali gimnastycznej oraz pomieszczeń szkolnych różnym podmiotom. Środki pieniężne uzyskane z wynajmu szkoła gromadzi na rachunku dochodów własnych, utworzonym zgodnie z Uchwałą Rady Gminy w Ł. Szkoła, świadcząc usługi związane z wynajmem, nie ma na celu dążenia do osiągania zysków, a wszelkie wpływy przeznacza na utrzymanie obiektu szkoły oraz poprawę świadczonych usług.

Szkoła świadczy również usługi stołówkowe na rzecz podmiotów wynajmujących halę w celu organizacji zawodów sportowych.

W najbliższych miesiącach szkoła przekroczy kwotę zwolnioną od podatku, uzyskaną z dochodów za świadczenie następujących usług:

1.

Wynajęcie hali gimnastycznej osobom fizycznym na zajęcia sportowo-rekreacyjne,

2.

Wynajęcie hali gimnastycznej podmiotom gospodarczym na zajęcia sportowo-rekreacyjne,

3.

Wynajęcie hali gimnastycznej podmiotom gospodarczym na zajęcia sportowo-rekreacyjne dla swoich pracowników,

4.

Wynajęcie hali gimnastycznej klubom sportowym prowadzącym zajęcia w ramach działalności statutowej,

5.

Wynajęcie hali gimnastycznej stowarzyszeniu integracyjnemu na zajęcia sportowe oraz organizację zawodów sportowych,

6.

Wynajęcie pomieszczeń szkolnych na organizację kolonii i wypoczynku dzieci i młodzieży, organizowanych przez stowarzyszenie kultury, kościoły, organizacje religijne (nie prowadzące działalności zarobkowej),

7.

Wynajęcie hali klubom sportowym prowadzącym odpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży,

8.

Wynajęcie hali przez kluby sportowe na organizację zawodów sportowych,

9.

Przygotowanie posiłków dla uczestników zawodów,

10.

Wynajęcie hali przez samorządową instytucję kultury (Gminny Ośrodek Kultury),

11.

Dzierżawa miejsca w szkole podmiotowi gospodarczemu - postawienie automatu z napojami.

Z uzupełnienia do wniosku wynika, iż zadania Wnioskodawcy wynikają z postanowień:

1.

Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.),

2.

Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

Wnioskodawca został utworzony Uchwałą Nr. Rady Gminy w Ł. Z dnia 15 lutego 2008 r. w sprawie utworzenia i nadania Statutu Zespołowi Szkół nr 1 w Ł., na podstawie art. 58 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Zgodnie z przyjętym Statutem, "Zespół realizuje cele i zadania szkoły podstawowej i gimnazjum określone w ustawie o systemie oświaty, w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, jak również zadania wynikające z programów wychowawczych i profilaktyki".

Status prawny i zasady gospodarki finansowej Zespołu Szkół nr 1 w Ł. jako jednostki budżetowej określają rozdziały 3 i 4 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104). Zgodnie z art. 22 ustawy o finansach publicznych, uchwałą Nr. Rady Gminy w Ł. z dnia 5 września 2008 r. zostały utworzone rachunki dochodów własnych dla jednostek budżetowych Gminy Ł., w tym dla Zespołu Szkół nr 1 w Ł.

Zespól Szkół Nr 1 w Ł. nie jest podatnikiem VAT czynnym.

Usługi świadczone przez Zespół Szkół nr 1 w Ł. zostały sklasyfikowane następująco:

1.

Wynajęcie hali gimnastycznej osobom fizycznym na zajęcia sportowo-rekreacyjne PKWiU 92.72.12-00.00,

2.

Wynajęcie hali gimnastycznej podmiotom gospodarczym na zajęcia sportowo-rekreacyjne PKWiU 70.20.12-00.00,

3.

Wynajęcie hali gimnastycznej podmiotom gospodarczym na zajęcia sportowo-rekreacyjne dla swoich pracowników PKWiU 92.72.12-00.00,

4.

Wynajęcie hali gimnastycznej klubom sportowym prowadzącym zajęcia w ramach działalności statutowej PKWiU 92.72.12-00.00,

5.

Wynajęcie hali gimnastycznej stowarzyszeniu integracyjnemu na zajęcia sportowe oraz organizację zawodów sportowych PKWiU 92.72.12-00.00,

6.

Wynajęcie pomieszczeń szkolnych na organizację kolonii i wypoczynku dzieci i młodzieży, organizowanych przez stowarzyszenie kultury, kościoły, organizacje religijne (nie prowadzące działalności zarobkowej) PKWiU 92.72.12-00.00,

7.

Wynajęcie hali klubom sportowym prowadzącym odpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży:

- nie prowadzące działalności zarobkowej PKWiU 92.72.12-00.00, - prowadzące działalność zarobkową PKWiU 70.20.12-00.00,

8.

Wynajęcie hali przez kluby sportowe na organizację zawodów sportowych PKWiU 92.72.12-00.00,

9.

Przygotowanie posiłków dla uczestników zawodów PKWiU 55.30.14-00.00,

10.

Wynajęcie hali przez samorządową instytucję kultury (Gminny Ośrodek Kultury) PKWiU 92.72.12-00.00,

11.

Dzierżawa miejsca w szkole podmiotowi gospodarczemu - postawienie automatu z napojami PKWiU 70.20.12-00.00.

Zespół Szkół nr 1 w Ł. środki pieniężne uzyskane z wynajmu gromadzi na rachunku dochodów własnych. Szkoła, świadcząc usługi związane z wynajmem, nie ma na celu dążenia do osiągania zysków, a wszelkie wpływy przeznacza na utrzymanie obiektu szkoły oraz poprawę świadczonych usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wynajem hali na cele rekreacyjno-sportowe i wynajem szkoły w celu organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży przez podmioty nieprowadzące działalności zarobkowej i niemające na celu osiąganie zysków, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

2.

Jakie stawki VAT należy zastosować dla występujących usług mając na względzie odpowiednie zakwalifikowanie ich do PKWiU.

Stanowisko Wnioskodawcy:

1.

Wynajem pomieszczeń szkolnych za odpłatnością na cele sportowo-rekreacyjne:

- osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, - klubom sportowym, które nie mają na celu osiągnięcia zysków, lecz szerzenie kultury fizycznej i sportu, - podmiotom gospodarczym, które wykorzystują salę gimnastyczną dla celów sportowo-rekreacyjnych swoich pracowników, - samorządowej instytucji kultury, - podmiotom nieprowadzącym działalności zarobkowej, wynajmującym pomieszczenia w celu organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży

- w sytuacji, gdy zyski osiągane z tego tytułu będą przeznaczone na utrzymanie obiektu szkoły i poprawę świadczonych usług, będzie korzystał ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług - usługi związane z rekreacją i sportem.

2.

W przypadku wynajmu hali gimnastycznej i pomieszczeń szkolnych podmiotom gospodarczym na cele ich zarobkowej działalności zastosowana będzie stawka 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze niemieszkalnym.

3.

Dla usługi przygotowania posiłków zastosowanie będzie miała stawka 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

4.

Dzierżawa miejsca w szkole w celu postawienia automatu z napojami - stawka 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze niemieszkalnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi odpłatnej dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt 6, art. 8 ust. 3 ustawy o VAT).

Stosownie do art. 8 ust. 3 powołanej ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z przepisem § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Zasadą jest, że w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług wytwórca lub usługodawca sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje towary lub usługi wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Wynika to z faktu, że właśnie ten podmiot posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia towaru/usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Zatem to do obowiązków dokonującego dostawy określonego towaru lub świadczącego usługę należy przyporządkowanie i zastosowanie właściwego symbolu PKWiU. Tut. organ nie jest organem właściwym do klasyfikowania danych usług bądź towarów do odpowiednich symboli PKWiU oraz nie dokonuje weryfikacji klasyfikacji podanych przez zainteresowanego.

Wysokość stawki podatku VAT uzależniona jest od przyporządkowania konkretnej dostawie towaru lub świadczonej usłudze właściwego symbolu PKWiU.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT, wprowadzono zwolnienie od podatku dla usług wymienionych w załączniku Nr 4 do ustawy. Pod pozycją 11 załącznika Nr 4 do ww. ustawy ujęto m.in. usługi związane z rekreacją i sportem (sklasyfikowane według PKWiU ex 92) z zastrzeżeniem, iż dotyczy to wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Oznaczenie w załączniku danej grupy "ex" oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem odnosząca się do konkretnego załącznika do ustawy o VAT, stawka podatku od towarów i usług lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

W poz. 20 ww. załącznika, zawierającego listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7%, wymieniono usługi gastronomiczne, z wyłączeniem:

* sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

* sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest jednostką budżetową, która świadczy odpłatne usługi wynajmu hali gimnastycznej oraz pomieszczeń szkolnych różnym podmiotom. Środki pieniężne uzyskane z wynajmu szkoła gromadzi na rachunku dochodów własnych, utworzonym zgodnie z Uchwałą Rady Gminy w Ł. Szkoła, świadcząc usługi związane z wynajmem, nie ma na celu dążenia do osiągania zysków, a wszelkie wpływy przeznacza na utrzymanie obiektu szkoły oraz poprawę świadczonych usług.

Szkoła świadczy również usługi stołówkowe na rzecz podmiotów wynajmujących halę w celu organizacji zawodów sportowych.

Usługi świadczone przez Zespół Szkół nr 1 w Ł. zostały sklasyfikowane przez Wnioskodawcę następująco:

1.

Wynajęcie hali gimnastycznej osobom fizycznym na zajęcia sportowo-rekreacyjne PKWiU 92.72.12-00.00,

2.

Wynajęcie hali gimnastycznej podmiotom gospodarczym na zajęcia sportowo-rekreacyjne PKWiU 70.20.12-00.00,

3.

Wynajęcie hali gimnastycznej podmiotom gospodarczym na zajęcia sportowo-rekreacyjne dla swoich pracowników PKWiU 92.72.12-00.00,

4.

Wynajęcie hali gimnastycznej klubom sportowym prowadzącym zajęcia w ramach działalności statutowej PKWiU 92.72.12-00.00,

5.

Wynajęcie hali gimnastycznej stowarzyszeniu integracyjnemu na zajęcia sportowe oraz organizację zawodów sportowych PKWiU 92.72.12-00.00,

6.

Wynajęcie pomieszczeń szkolnych na organizację kolonii i wypoczynku dzieci i młodzieży, organizowanych przez stowarzyszenie kultury, kościoły, organizacje religijne (nie prowadzące działalności zarobkowej) PKWiU 92.72.12-00.00,

7.

Wynajęcie hali klubom sportowym prowadzącym odpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży:

- nie prowadzące działalności zarobkowej PKWiU 92.72.12-00.00, - prowadzące działalność zarobkową PKWiU 70.20.12-00.00,

8.

Wynajęcie hali przez kluby sportowe na organizację zawodów sportowych PKWiU 92.72.12-00.00,

9.

Przygotowanie posiłków dla uczestników zawodów PKWiU 55.30.14-00.00,

10.

Wynajęcie hali przez samorządową instytucję kultury (Gminny Ośrodek Kultury) PKWiU 92.72.12-00.00,

11.

Dzierżawa miejsca w szkole podmiotowi gospodarczemu - postawienie automatu z napojami PKWiU 70.20.12-00.00.

Zespół Szkół nr 1 w Ł. środki pieniężne uzyskane z wynajmu gromadzi na rachunku dochodów własnych. Szkoła, świadcząc usługi związane z wynajmem, nie ma na celu dążenia do osiągania zysków, a wszelkie wpływy przeznacza na utrzymanie obiektu szkoły oraz poprawę świadczonych usług.

Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż:

- w przypadku świadczenia usług:

* wynajęcia hali gimnastycznej osobom fizycznym na zajęcia sportowo-rekreacyjne,

* wynajęcia hali gimnastycznej podmiotom gospodarczym na zajęcia sportowo-rekreacyjne dla swoich pracowników,

* wynajęcia hali gimnastycznej klubom sportowym prowadzącym zajęcia w ramach działalności statutowej,

* wynajęcia hall gimnastycznej stowarzyszeniu integracyjnemu na zajęcia sportowe oraz organizację zawodów sportowych,

* wynajęcia pomieszczeń szkolnych na organizację kolonii i wypoczynku dzieci i młodzieży, organizowanych przez stowarzyszenie kultury, kościoły, organizacje religijne (nie prowadzące działalności zarobkowej),

* wynajęcia hali klubom sportowym prowadzącym odpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, lecz nieprowadzącym działalności zarobkowej,

* wynajęcia hali przez kluby sportowe na organizację zawodów sportowych,

* wynajęcia hali przez samorządową instytucję kultury (Gminny Ośrodek Kultury),

które zostały zaklasyfikowane przez Wnioskodawcę według PKWiU do grupowania 92.72.12-00.00 jako "Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane", przy czym, świadcząc je, Wnioskodawca nie ma jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które z tytułu ich świadczenia, mimo wszystko osiągnie, przeznaczy na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług, usługi te będą zwolnione od podatku od towarów i usług, na podstawie cyt. art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z poz. 11 załącznika nr 4 do tej ustawy,

- w przypadku świadczenia usług:

* wynajęcia hali gimnastycznej podmiotom gospodarczym na zajęcia sportowo-rekreacyjne,

* wynajęcia hali klubom sportowym prowadzącym odpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży i prowadzącym działalność zarobkową,

* dzierżawy miejsca w szkole podmiotowi gospodarczemu w celu postawienia automatu z napojami,

które zostały zaklasyfikowane przez Wnioskodawcę według PKWiU do grupowania 70.20.12-00.00, jako "Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, na własny rachunek", usługi te podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Natomiast, w sytuacji świadczenia usług przygotowania posiłków dla uczestników zawodów, które Wnioskodawca zaklasyfikował według PKWiU do grupowania 55.30.14.00.00 "Usługi gastronomiczne pozostałe", o ile faktycznie, mieszczą się one w tym grupowaniu PKWiU, a jednocześnie nie będą miały do nich zastosowania wyłączenia wskazane w poz. 20 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wówczas usługi te podlegać będą opodatkowaniu według stawki 7%, zgodnie z § 6 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, w związku z poz. 20 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji usług do właściwego grupowania statystycznego PKWiU, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. A zatem Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawidłowości dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania według PKWiU przedmiotowych usług. W związku z tym, niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę we wniosku zaklasyfikowanie opisanych tam usług według PKWiU.

Ponadto należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego, (w szczególności innego, niż wskazane we wniosku, zaklasyfikowania usług według PKWiU) lub zmiany stanu prawnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl