IBPP2/443-607/09/WN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-607/09/WN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku (data wpływu 3 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 września 2009 r. (data wpływu do tut. organu 8 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy w przypadku zakupu produktów w postaci m.in. kawy, herbaty, ciastek, paluszków, cukierków, napoi gazowanych Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy w przypadku zakupu produktów w postaci m.in. kawy, herbaty, ciastek, paluszków, cukierków, napoi gazowanych przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 września 2009 r. (data wpływu do tut. urzędu 8 października 2009 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 25 września 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy (dalej również Spółka, jest w szczególności zakup, wytwarzanie, przetwarzanie i dystrybucja energii cieplnej, eksploatacja urządzeń ciepłowniczych, rekonstrukcja i modernizacja systemów ciepłowniczych, wydawanie zapewnień dostaw ciepła oraz warunków podłączenia do sieci cieplnej. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zachodzi potrzeba poczęstunku kontrahentów odwiedzających Spółkę a także poczęstunku pracowników zakupioną przez spółkę kawą, herbatą ciastkami, paluszkami, cukierkami oraz napojami gazowymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zakupu produktów w postaci m.in. kawy, herbaty, ciastek, paluszków, cukierków, napoi gazowanych Wnioskodawca ma możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego.

Zdaniem Wnioskodawcy, zakupywane produkty w postaci m.in.: kawy, herbaty, ciastek, paluszków, cukierków i napoi gazowanych stanowią niewątpliwie wydatki pozostające w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Zakup tychże produktów zarówno dla pracowników Spółki jak i jej kontrahentów wiąże się z reprezentacją bądź reklamą przedsiębiorstwa. Poniesiony wydatek na wskazany cel w zależności od tego czy stanowi reprezentację, czy reklamę będzie stanowił bądź nie dla Spółki koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie bowiem z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Przepis ten, w okresie przed nowelizacją do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. - zwaną dalej: ustawą o VAT) uniemożliwiał podatnikowi skorzystanie z odliczenia podatku VAT naliczonego od należnego. Po dokonanej nowelizacji, z ustawy o VAT został wykreślony przepis art. 88 ust. 2 stanowiący, iż "Obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego".

W konsekwencji w obecnym stanie prawnym, ewentualne zaliczenie poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów Spółki pozostaje teoretycznie bez podatkowego związku z prawem podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zatem Wnioskodawca jest zdania, że bez względu na zaliczenie poniesionego wydatku w postaci np. kawy, herbaty, ciastek, paluszków, cukierków i napoi gazowanych w koszt reklamy czy reprezentacji, uznać należy zasadność prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z przedstawionego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o naliczony pozostaje w ścisłym związku z czynnością opodatkowaną.

Charakter tego związku nie został wprost określony przepisami ustawy o VAT. Jednakże Wnioskodawca jest zdania, że nie tylko bezpośredni ale także pośredni związek pomiędzy poniesionym wydatkiem (zakupem) a sprzedażą opodatkowaną uzasadnia prawo do obniżenia podatku należnego. Prawo do obniżenia, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie przysługiwać podatnikowi również wówczas, kiedy zakup związany będzie z ogólną działalnością Spółki, a nie z konkretną czynnością opodatkowaną. Wobec tego Wnioskodawca uważa, iż wydatki poniesione na zakup ww. artykułów bez względu na ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, pozostaje w związku z ogólną działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę i stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Kwestie dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały uregulowane w Dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z uregulowaniami art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego, może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni lub pośredni ale bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zatem ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

W stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem jego działalności gospodarczej, jest w szczególności zakup, wytwarzanie, przetwarzanie i dystrybucja energii cieplnej, eksploatacja urządzeń ciepłowniczych, rekonstrukcja i modernizacja systemów ciepłowniczych, wydawanie zapewnień dostaw ciepła oraz warunków podłączenia do sieci cieplnej. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zachodzi potrzeba poczęstunku kontrahentów odwiedzających Spółkę a także poczęstunku pracowników zakupioną przez spółkę kawą, herbatą ciastkami, paluszkami, cukierkami oraz napojami gazowymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do obniżenia, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie przysługiwać podatnikowi również wówczas, kiedy zakup związany będzie z ogólną działalności Spółki, a nie z konkretną czynnością opodatkowaną.

Mając na względzie ww. przepisy należy stwierdzić, iż o ile opisane we wniosku artykuły spożywcze nabywane są przez Wnioskodawcę w związku z prowadzoną przez niego działalnością opodatkowaną i nie mają miejsca ograniczenia określone w art. 88 ustawy o VAT, to przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W konsekwencji powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje, że zagadnienie w zakresie ustalenia czy nieodpłatne przekazanie na terenie przedsiębiorstwa produktów w postaci m.in. kawy, herbaty, ciastek, paluszków, cukierków, napoi gazowanych jako poczęstunku zarówno kontrahentom jak i pracownikom rodzi powstanie obowiązku naliczania podatku VAT należnego udokumentowanego wewnętrzną fakturą, będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl