IBPP2/443-537/08/UH - Czy istnieje obowiązek ewidencjonowania nieodpłatnie przekazywanych nagród?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-537/08/UH Czy istnieje obowiązek ewidencjonowania nieodpłatnie przekazywanych nagród?

"(...) Wnioskodawca zamierza wprowadzić w ramach swojej działalności program lojalnościowy.

W ramach prowadzonego programu, kontrahenci Wnioskodawcy nabywając u niego towary otrzymywać będą z tego tytułu punkty. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości punktów będą one przeliczane na nagrody i uczestnik konkursu z chwilą uzyskania odpowiedniej ilości punktów otrzyma nagrodę. (...) Wachlarz nagród w programie jest szeroki - od drobnych przedmiotów o wartości poniżej 100 zł, poprzez sprzęt AGD czy RTV, a nawet samochód.

(...) Czy organizator programu ma obowiązek ewidencjonować nieodpłatne rozporządzenie nagród dla osoby nabywającej nagrodę poza prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą za pośrednictwem kasy rejestrującej?

(...) Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Jak z powyższego wynika, użyte w art. 111 ust. 1 ustawy pojęcie "sprzedaży" obejmuje wybrane czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1)

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)

eksport towarów;

3)

import towarów,

4)

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)

wewnątrzwspólnotową dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ponadto w myśl ust. 2 ww. artykułu przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1)

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2)

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stosownie zaś do ust. 3 art. 7 ustawy o VAT, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Przy tym przez prezenty o małej wartości rozumie się zgodnie z ust. 4 art. 7 ustawy o VAT, przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1)

o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2)

których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

W myśl § 2 w związku z poz. 45 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. nr 245, poz. 1807 ze zm.), zwalnia się do dnia 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy. Jednocześnie wskazać należy, iż w § 4 ww. rozporządzenia określone zostały przypadki, co do których zwolnień z ewidencjonowania, wymienionych w § 2 i 3 nie stosuje się, dotyczy to m.in. sprzętu telewizyjnego (przepisem obecnie regulującym tą kwestię jest rozporządzenie z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz. U. nr 113, poz. 720; określone w nim zwolnienia obowiązują do 31 grudnia 2008 r. - uwaga red.).

Jednocześnie wskazać należy, iż obowiązek dokumentowania nieodpłatnego przekazania towarów w ramach prowadzonej działalności fakturą wewnętrzną, wynika z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

W myśl art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług, wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Reasumując, Organizator programu lojalnościowego, w ramach którego klienci, będący osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, nabywając u niego towary otrzymywać będą punkty, które w przyszłości będą przeliczane na nagrody, nie ma obowiązku ewidencjonowania nieodpłatnego rozporządzania nagrodami za pośrednictwem kasy rejestrującej.

Jednakże w przypadku przekazywania towarów (nagród), które wymienione są w § 4 cyt. wyżej rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, Wnioskodawca ma obowiązek ewidencjonowania przedmiotowych czynności przy pomocy kas rejestrujących. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/9/59-60