IBPP2/443-381/08/ICz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-381/08/ICz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 16 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 10 lipca 2008 r. (data wpływu 10 i 11 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy w opisanym stanie faktycznym występuje czynność wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (płyt VCD) oraz czy ma miejsce import usług licencji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy w opisanym stanie faktycznym występuje czynność wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (płyt VCD) oraz czy ma miejsce import usług licencji.W dniu 10 i 11 lipca 2008 r. zostało złożone uzupełnienie do ww. wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży czasopism o tematyce dziecięcej.Spółka nabyła towary w postaci płyt VCD z bajką dla dzieci od kontrahenta z Niemiec na podstawie faktury za towar. Nabyte zostały również licencje na poszczególne tytuły, aby można było posługiwać się nimi legalnie na terytorium Polski. Zgodnie z umową licencyjną zakupione produkty mogą być użyte jedynie jako dodatek do produktu wydawniczego (czasopisma) Wnioskodawcy, nie podlegają sprzedaży w innej formie jako oddzielny produkt.Taki też był cel Wnioskodawcy zakupu ww. płyt VCD - jako prezent (gadżet) dla czytelników co ma spowodować zwiększenie ilości sprzedawanych czasopism a co za tym idzie przychodu z tytułu sprzedaży wydawnictw oraz utrwalanie pozytywnego wizerunku Spółki.

Towar (płyty) został nabyty od kontrahenta z Niemiec za wynagrodzeniem na podstawie wystawionego rachunku, został do Polski przetransportowany z terytorium Niemiec i od tego momentu Spółka stała się jego właścicielem. Nie podlega on zwrotowi nawet jeżeli nie zostanie przez Spółkę wykorzystany (zużyty) na cele promocyjne.Moment faktycznego otrzymania ww. towarów oraz jego wartość w dniu dostawy na podstawie faktur dokumentujących kwoty jakie Spółka jest zobowiązana zapłacić dostawcy, Wnioskodawca traktuje jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wykazuje w deklaracji VAT-7 oraz VAT-UE.Nabyte towary Spółka ma możliwość dołączać do własnych wydawnictw przez czas nieograniczony. Z uwagi na ilość nabytych płyt (różnych tytułów) może się to odbywać nawet na przestrzeni kilku lat. Nabycie płyt miało również miejsce kilkakrotnie (w zależności od tytułu) w różnych okresach czasu. Płyty - prezenty przekazywane są do czasopism z kilku dostaw jednocześnie i nie jest analizowane, jaka ilość z jakiej dostawy została zużyta na cele promocyjne. W poszczególnych miesiącach, w zależności od potrzeb oraz planu wydawniczego do niektórych wydawnictw dołączane są ww. płyty VCD. Zgodnie z umową pomiędzy spółkami, firmie z Niemiec należne jest wynagrodzenie dystrybucyjne w wysokości 50% przychodu ze sprzedaży czasopisma Wnioskdoawcy, do którego dołączony został prezent w postaci zakupionego wcześniej (w poprzednim roku) produktu.

Zestawienie wartości przychodu uzyskanego ze sprzedaży wydawanych przez Spółkę czasopism dostarczane jest do firmy z Niemiec, która na tej podstawie wystawia rachunek na należne dla siebie wynagrodzenie.W pismach uzupełniających z dnia 10 lipca 2008 r. Wnioskodawca poinformował, że kontrahent z Niemiec jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Wnioskodawca jest podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby WNT. Nabyte towary będą służyć czynnościom opodatkowanym. Na nabyte towary kontrahent z Niemiec wystawia fakturę w dacie dostawy. Po zakończeniu miesiąca Wnioskodawca przesyła do kontrahenta z Niemiec zestawienie zbiorcze przychodu uzyskanego ze sprzedaży czasopism. Kontrahent wystawia na tej podstawie osobną fakturę na należne dla siebie wynagrodzenie.Ponadto wskazano, że wynagrodzenie dystrybucyjne traktowane jest jako nabycie usług opodatkowanych w Polsce. Obowiązek podatkowy rozpoznawany jest w dacie wystawienia faktury od kontrahenta z Niemiec.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy występuje w tym przypadku nabycie towarów w miesiącu faktycznego otrzymania za wynagrodzeniem towaru.

2.

Czym jest późniejsza (w następnych latach) zapłata wynagrodzenia uzyskanego ze sprzedaży czasopism oraz kiedy wykazywać ją w deklaracji VAT-7.

Zdaniem Wnioskodawcy, moment faktycznego otrzymania towaru oraz jego wartość potwierdzona fakturą od dostawcy dokumentującą kwotę jaką Spółka jest zobowiązana zapłacić, należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru i wykazać w deklaracji VAT-7 oraz VAT-UE.

Zapłata wynagrodzenia na rzecz firmy z Niemiec nie jest nabyciem towaru: towar Wnioskodawca nabył w roku poprzednim po umówionej cenie, Wnioskodawca jest już jego właścicielem, nie ma przemieszczenia towaru. Późniejsza zapłata wynagrodzenia (50% przychodu) jest zapłatą za możliwość wykorzystywania nabytych płyt VCD w dłuższym okresie czasu na potrzeby związane z chęcią uatrakcyjnienia czasopism Wnioskodawcy poprzez dołączenie prezentu dla czytelników, kształtowania pozytywnego wizerunku firmy, a tym samym zwiększenia przychodu z tytułu ich sprzedaży. Płyty nie są przez Spółkę sprzedawane. Wynagrodzenie Wnioskodawca jest zobowiązany zapłacić jeżeli kiedykolwiek wykorzysta płyty a czasopismo Jego uzyska przychód.Ww. wynagrodzenie Wnioskodawca traktuje jako nabycie usług opodatkowanych w Polsce i wykazuje w deklaracji VAT-7 w dacie wystawienia faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis ust. 2 powołanego artykułu stanowi, iż przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1.

nabywcą towarów jest:a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a)

- z zastrzeżeniem art. 10;

2.

dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).

Potraktowanie danej czynności jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zawsze wymaga spełnienia dwóch podstawowych warunków:

* po pierwsze, podmiot z jednego państwa członkowskiego musi nabyć prawo do rozporządzania towarami jak właściciel,

* po drugie, po nabyciu towary są przemieszczane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki, przy czym nie gra tu roli, kto faktycznie przewozi towar i na czyje zlecenie jest to czynione.

Ponadto aby daną czynność uznać jako wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów muszą być spełnione inne przesłanki, mianowicie nabywane przez podatnika towary muszą służyć czynnościom opodatkowanym wykonywanym przez tego podatnika.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży czasopism o tematyce dziecięcej. Wnioskodawca nabył towary w postaci płyt VCD z bajką dla dzieci od kontrahenta z Niemiec na podstawie faktury za towar. Towar (płyty) został nabyty od kontrahenta z Niemiec za wynagrodzeniem na podstawie wystawionego rachunku, towar został do Polski przetransportowany z terytorium Niemiec i od tego momentu Spółka stała się jego właścicielem.Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, wskazał iż nabyte towary będą służyły czynnościom opodatkowanym, tym samym zostanie spełniona przesłanka, iż przemieszczane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez Niego jako podatnika na terytorium kraju. Nabył prawo dysponowania towarem jak właściciel. Ponadto przywiezienie do kraju towaru od kontrahenta z Niemiec na podstawie rachunku spełnia drugą przesłankę polegającą na przemieszczeniu towaru przez podatnika podatku od wartości dodanej z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.Zatem przywiezienie do kraju towaru (płyt VCD) od kontrahenta z Niemiec będzie dla Wnioskodawcy wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. W takiej sytuacji czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Zgodnie z treścią art. 20 ust. 5 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. W myśl ust. 6 ww. artykułu w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.W świetle powyższego należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (płyt VCD) powstał, zgodnie z art. 20 ust. 5, 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa przedmiotowego towaru (płyt). Natomiast w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa wyżej została wystawiona faktura, obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia tej faktury.

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Skoro w rozpoznawanej sprawie obowiązek podatkowy powstał 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Wnioskodawca otrzymał towar wraz z fakturą, zatem Spółka miała obowiązek wystawić z tego tytułu, na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku VAT, fakturę wewnętrzną. Przedmiotowa transakcja winna zostać ujęta w deklaracji VAT-7 za ten okres.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, zwane dalej "informacjami podsumowującymi", za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:

1.

wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów;

2.

wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Zatem Wnioskodawca winien ująć kwotę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w informacji podsumowującej złożonej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia przedmiotowych płyt VCD.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Zgodnie art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1.

wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2.

plastyczne;

3.

fotograficzne;

4.

lutnicze;

5.

wzornictwa przemysłowego;

6.

architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7.

muzyczne i słowno-muzyczne;

8.

sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9.

audiowizualne (w tym filmowe).

Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwanej dalej ustawą o VAT, świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, w tym utworów będących przedmiotem prawa autorskiego. Obrót prawami do powyższych utworów, jeżeli jest realizowany przez podatnika VAT, tzn. podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu VAT. Obrót takimi prawami odbywa się w dwóch formach: przeniesienia do nich praw własności na podstawie umowy, np. sprzedaży czy zamiany lub w formie umów licencyjnych stanowiących dla licencjobiorcy upoważnienie do korzystania z przekazanych wartości lub praw na określonych w umowie polach eksploatacji. Zatem opodatkowaniu VAT podlega - jako świadczenie usług - przeniesienie praw do ww. wartości niematerialnych i prawnych w każdej formie prawnej.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 9 ustawy, zwanej dalej ustawą o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, przy czym ww. przepisu nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów - art. 17 ust. 2.

Jak wynika z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, co do zasady, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Jeden z wyjątków od wspomnianej zasady został wymieniony w ust. 3 pkt 2 w powiązaniu z ust. 4 pkt 1 ww. artykułu. I tak w przypadku gdy usługi sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W art. 19 ust. 1 ustawy o VAT ustawodawca zawarł ogólną zasadę, w myśl której obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, jednakże od tej zasady uczynił wiele wyjątków. I tak, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - art. 19 ust. 4. Jednakże z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1, czyli m.in. sprzedaż praw autorskich oraz licencji, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT.

W myśl art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.W myśl § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku: czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, gdy brak jest konkretnego nabywcy towaru lub usługi, faktura nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności, a w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta. Zgodnie z § 25 ust. 2 ww. rozporządzenia faktury, o których mowa w ust. 1, można wystawić w 1 egzemplarzu i należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku.

W myśl art. 99 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka nabyła towary w postaci płyt VCD z bajką dla dzieci od kontrahenta z Niemiec na podstawie faktury za towar. Nabyte zostały również licencje na poszczególne tytuły, aby można było posługiwać się nimi legalnie na terytorium Polski. Zgodnie z umową licencyjną zakupione produkty mogą być użyte jedynie jako dodatek do produktu wydawniczego (czasopisma) Wnioskodawcy, nie podlegają sprzedaży w innej formie jako oddzielny produkt.Zgodnie z umową pomiędzy spółkami, firmie z Niemiec należne jest wynagrodzenie dystrybucyjne w wysokości 50% przychodu ze sprzedaży czasopisma Wnioskodawcy, do którego dołączony został prezent w postaci zakupionego wcześniej (w poprzednim roku) produktu.Zestawienie wartości przychodu uzyskanego ze sprzedaży wydawanych przez Spółkę czasopism dostarczana jest do firmy z Niemiec, która na tej podstawie wystawia rachunek na należne dla siebie wynagrodzenie.

Odnosząc powyższy stan prawny do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, że Wnioskodawca z tytułu nabycia licencji do poszczególnych tytułów bajek, od podmiotu z Niemiec, dla tych czynności staje się podatnikiem a tym samym dokonuje importu usług, co winno być udokumentowane fakturami wewnętrznymi. Dla ww. czynności, zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT, u usługobiorcy (importera usług - Wnioskodawcy) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekazania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Z uwagi na fakt, że obowiązek podatkowy w stosunku do importu usług nabycia licencji powstanie w dniu otrzymania całości lub części zapłaty ale nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - podatek należny powinien zostać przez Spółkę rozliczony w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu ww. usług.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż prawidłowym jest twierdzenie Wnioskodawcy, że wynagrodzenie jest związane z nabyciem usług, które podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże nieprawidłowym jest, iż należy wynagrodzenie to wykazać w deklaracji VAT-7 w dacie wystawienia faktury.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe.

W konsekwencji oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl