IBPP2/443-369/14/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-369/14/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 8 stycznia 2014 r. (data wpływu 21 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia terminu do odliczenia w przypadkach oznaczonych we wniosku nr 1 i 2 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia terminu do odliczenia w przypadkach oznaczonych we wniosku nr 1 i 2.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Z Sp. z o.o. zwany dalej Wnioskodawcą lub spółką, w ramach swojej działalności otrzymuje od swoich kontrahentów faktury za zakup towarów i usług. Na początku roku 2014 spółka będzie otrzymywała faktury dla których usługa będzie wykonana w 2013 r. lub datą wystawienia faktury będzie 2013 r. (przy szczególnym momencie obowiązku podatkowego). Wnioskodawca w związku ze zmianą przepisów ustawy o VAT od 1 stycznia 2014 r. dla otrzymywanych faktur będzie stosował opisane w poniższych przykładach zasady postępowania odliczenia podatku naliczonego.

Przykład I

Faktura wpłynęła po wykonaniu usługi, po dostawie towarów, (dotyczy faktur z ogólnym obowiązkiem podatkowym)

* data wykonania usługi u sprzedawcy/data nabycia towarów: 15 grudnia 2013 r.

* data wpływu do kancelarii Z: 15.01 2014 r.

* VAT do odliczenia w Z: możliwość odliczenia w styczniu lub w lutym lub w marcu 2014.

Przykład II

Faktura wpłynęła po wykonaniu usługi/dostawie towarów ale zaksięgowana w maju 2014 r. (dotyczy faktur z ogólnym obowiązkiem podatkowym)

* data wykonania usługi u sprzedawcy/data nabycia towarów: 15 grudnia 2013 r.

* data wpływu do kancelarii Z: 15 stycznia 2014 r.

* VAT do odliczenia w Z: możliwość odliczenia tylko w styczniu 2014 r. poprzez korektę deklaracji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (dla przykładu nr I i II):

Pytanie do przykładu I

Czy Spółka prawidłowo postąpi jeśli dokona odliczenia podatku naliczonego w deklaracji za miesiąc styczeń lub luty lub marzec 2014.

Pytanie do przykładu II

Czy Spółka prawidłowo postąpi jeśli dokona odliczenia podatku naliczonego w deklaracji za miesiąc styczeń 2014.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2014 r. ustawy o VAT, zgodnie z art. 86 ust. 10, prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Prawo do odliczenia powstaje jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny - art. 86. ust. 10b pkt 1. Od 1 stycznia 2014 r. (możliwość odliczenia podatku VAT w związku z art. 86 ust. 11)"jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, I0d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych".

Zgodnie z art. 19a ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usług, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury nie później jednak niż z upływem terminu płatności z tytułu między innymi dostaw energii elektrycznej.

Stanowisko Wnioskodawcy do przykładu nr I

Zdaniem Wnioskodawcy do przykładu I należy zastosować nowe przepisy, ponieważ faktura wpłynęła w styczniu 2014 r. Podatek VAT naliczony spółka powinna ująć w deklaracji za miesiąc styczeń lub luty lub marzec 2014 r.

Stanowisko Wnioskodawcy do przykładu nr II

W przykładzie II faktura do spółki wpłynęła w styczniu 2014 r., wykonanie usługi/dostawa towarów nastąpiła 15 grudnia 2013 r., faktura jednak została zaksięgowana w miesiącu maju a więc po upływie trzech miesięcy od daty wykonania usługi/dostawy towarów. Zdaniem Wnioskodawcy spółka powinna poprzez dokonanie korekty deklaracji za miesiąc styczeń 2014 dokonać odliczenia podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a i b) powołanego artykułu, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Stosownie art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi. (art. 86 ust. 10c ustawy).

Natomiast, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy).

Z kolei art. 86 ust. 13 ustawy stanowi, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 7 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35 z późn. zm.) do rozliczeń za okresy rozliczeniowe, które upływają w dniu 31 grudnia 2013 r. stosuje się przepisy art. 86 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2014 r.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca w związku z dokonywaniem zakupów towarów i usług, odlicza podatek naliczony przy ich nabyciu. Wątpliwości Spółki sprowadzają się do kwestii określenia terminu w którym, mogłaby dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wnioskodawca wskazał w przykład I, że faktura wpłynęła po wykonaniu usługi, po dostawie towarów, (dotyczy faktur z ogólnym obowiązkiem podatkowym)

* data wykonania usługi u sprzedawcy/data nabycia towarów: 15 grudnia 2013 r.

* data wpływu do kancelarii Z: 15.01 2014 r.

Natomiast w przykładzie numer II wskazano, że faktura wpłynęła po wykonaniu usługi/dostawie towarów, ale zaksięgowana została w maju 2014 r. (dotyczy faktur z ogólnym obowiązkiem podatkowym), a więc po upływie trzech miesięcy od daty wykonania usługi/dostawy towarów,

* data wykonania usługi u sprzedawcy/data nabycia towarów: 15 grudnia 2013 r.

* data wpływu do kancelarii Z: 15 stycznia 2014 r.

Przytoczony art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wyraża generalną zasadę, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Zasada ta będzie miała również zastosowanie w przypadku uiszczenia przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty. W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a, pkt 2 lit. a, prawo do odliczenia podatku powstanie nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Zgodnie natomiast z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 11, jeżeli podatnik nie dokona odliczenia we wskazanych terminach, będzie miał do tego prawo w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych.

Stąd też, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., co do zasady podatnik może dokonać obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku spełnienia łącznie trzech warunków, wynikających z treści art. 86 ust. 10 oraz ust. 10b ustawy tj.:

* powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług (art. 86 ust. 10),

* doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług (art. 86 ust. 10),

* podatnik jest w posiadaniu faktury dokumentującej tę transakcję (art. 86 ust. 10b).

Tak więc, mając na uwadze ww. przepisy oraz przedstawiony przez Wnioskodawcę przykład I stwierdzić należy, że Wnioskodawca będzie mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, za okres w którym łącznie spełnione będą warunki: powstał obowiązek podatkowy, doszło do wykonania usługi/nabycia towaru, otrzymał fakturę. Z kolei, kolejne dwa okresy rozliczeniowe w których można obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, o których mowa w art. 86 ust. 11, należy liczyć począwszy od okresu, w którym Spółka spełni łącznie ww. przesłanki. W sprawie nie będzie miał zastosowania art. 11 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r., bowiem dotyczy okresów rozliczeniowych, które upływają do końca 2013 r. Tym samym Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej 15 stycznia 2014 r. w deklaracji za miesiąc styczeń, lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych tj. luty lub marzec 2014 r.

Natomiast odnosząc się do przedstawionego w stanie faktycznym przykładu nr II, należy zauważyć, że w przypadku gdy Wnioskodawca otrzymał fakturę towar został nabyty/usługa wykonana oraz w stosunku do nabywanych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, lecz faktura zostanie zaksięgowana przez Wnioskodawcę w maju 2014 r., to upłynie już okres, o którym mowa w art. 86 ust. 11 ustawy, Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego poprzez dokonanie korekty deklaracji wyłącznie za okres, w którym prawo do odliczenia powstało, czyli za miesiąc styczeń 2014 r.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przykładów oznaczonych we wniosku nr I i II, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie pytania oznaczonego nr I i II wniosku ORD-IN.

Natomiast w części dotyczącej przykładów oznaczonych nr III, IV i V zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl