IBPP2/443-349/14/JJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-349/14/JJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 kwietnia 2014 r. (data wpływu 8 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem sygnowanym datą 16 czerwca 2014 r. (data wpływu 23 czerwca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy terminali komputerowych na rzecz placówki oświatowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy terminali komputerowych na rzecz placówki oświatowej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 16 czerwca 2014 r. (data wpływu 23 czerwca 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 11 czerwca 2014 r. znak: IBPP2/443-349/14/JJ.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (zwany dalej: "Spółką" lub "Podatnikiem"), w zakresie prowadzonej działalności zawarł umowę w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę sprzętu komputerowego do placówki oświatowej. Przedmiotem umowy jest dostawa sprzętu komputerowego i sieciowego określonego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (S.). Według szczegółowej specyfikacji, którą dysponuje Spółka przedmiotem dostawy w ramach Zadania 1 jest m.in. terminal komputerowy o następujących parametrach i wyposażeniu:

Zadanie 1

A.Terminal komputerowy

N....W...P o następującej konfiguracji:

Procesor I.... -1731 pkt w.

Platforma H....

Dysk SSD DYSK..."

Pamięć operacyjna 2GB DDR3

System operacyjny.

Gwarancja 36 miesięcy zgodna z OPZ.

Akcesoria:

System montowania V.

Klawiatura.

Mysz....

Kabel USB przedłużacz A/B męsko-żeński, podstawka, zasilacz zewnętrzny

Załącznik nr 1 do S. wskazuje również szczegółowe parametry dostarczanego sprzętu, w tym terminali komputerowych. W szczególności wskazuje, że "komputer będzie wykorzystywany dla potrzeb aplikacji biurowych oraz dydaktycznych w roli "thin client". Załącznik wskazuje także parametry terminalu komputerowego co do procesora, płyty głównej, pamięci operacyjnej, dysku twardego, grafiki, obudowy, wyposażenia multimedialnego, portów wejścia/wyjścia, systemu operacyjnego, akcesoriów.

tabela - załącznik PDF - strona "3-4"

Spółka dysponuje również stosownym zamówieniem potwierdzonym przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową zawierającym specyfikację dostarczanego sprzętu komputerowego. Specyfikacja obejmuje dostawę m.in. terminali komputerowych stacjonarnych i monitorów w tych samych ilościach wskazanych w zamówieniu.

Na stronie producenta terminalu komputerowego będącego przedmiotem dostawy, urządzenie funkcjonujące w ofercie pod nazwą "n." zamieszczone jest w katalogu K.:.

Zgodnie natomiast z opisem z karty katalogowej producenta:

"Terminale komputerowe N., oparte na procesorach Intel, dedykowane są dla użytkowników poszukujących zaawansowanych rozwiązań za niską cenę. N. to komputery przeznaczone do zastosowań nie tylko biurowych. Zastosowanie komponentów wysokiej klasy, starannie dobrana i przetestowana konfiguracja, gwarantuje wysokie walory użytkowe sprzętu. Bardzo mała obudowa z możliwością zintegrowania z monitorem zapewnia wiele możliwości ergonomicznego używania sprzętu, także w specjalnych zastosowaniach. Mały, cichy, energooszczędny mini komputer jest wydajnym i kompaktowym rozwiązaniem, przystępnym cenowo.

N.oferuje bogate możliwości multimedialne, jak możliwość oglądania wideo w pełnej rozdzielczości 1080p poprzez łącze H. Dzięki procesorowi I.... N. zapewnia dużą moc ukrytą w obudowie o zaledwie 0,6 litra objętości, co czyni go jednym z najmniejszych komputerów na świecie. Specjalny uchwyt w standardzie V. umożliwia zawieszenie n.a na tylnej ścianie monitora lub odbiornika TV, czyniąc go integralnym zestawem co pozwala na oszczędność miejsca na biurku."

W związku z powyższym Spółka pragnie potwierdzić, czy na podstawie regulacji art. 83 ust. 1 pkt 26 litera a) w zw. z poz. 1 Załącznika nr 8 ustawy o VAT dostawa terminali komputerowych wraz z wyposażeniem na rzecz placówki oświatowej objęta jest 0% stawką podatku VAT przy zachowaniu warunków przewidzianych w art. 83 ust. 13-15 ustawy o VAT.

Wnioskodawca w ww. piśmie z 16 czerwca 2014 r. w uzupełnieniu wniosku wyjaśnił:

Dokonując uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego spółka na wstępie pragnie podkreślić, iż nie istnieje legalna definicja pojęć wskazanych w załączniku nr 8 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT), w tym definicja zestawu komputerowego stacjonarnego. W zakresie realizacji zamówień publicznych, które obejmują m.in. dostawę sprzętu komputerowego, pomocne dla zdefiniowania pojęcia zestawu komputerowego mogą być jednak Rekomendacje Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych dotyczące udzielania zamówień publicznych na dostawę zestawów komputerowych (Urząd Zamówień Publicznych dn. 10.01.2012). Zgodnie z definicją zawartą w ww. dokumencie (pkt 3.1 Rekomendacji) przez zestaw komputerowy należy rozumieć "osobisty komputer stacjonarny wraz z monitorem ekranowym lub komputer przenośny (tzw. laptop, notebook). Kategoria ta nie obejmuje komputerów kieszonkowych (tzw. palmtop, PDA), czy telefonów komórkowych o zbliżonej do komputerów kieszonkowych funkcjonalności. Kategoria ta nie obejmuje także serwerów". W kontekście powołanej definicji, nie ulega wątpliwości komputer stacjonarny wraz z monitorem zawiera się w pojęciu zestawu komputerowego stacjonarnego.

Jak zostało wskazane w złożonym przez Spółkę wniosku, Umowa zawarta w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę sprzętu komputerowego do placówki oświatowej w swej treści bezpośrednio określa, że jej przedmiotem jest m.in. dostawa terminali komputerowych stacjonarnych wraz z monitorami i akcesoriami o wskazanych w Umowie parametrach. Ponadto, Załącznik nr 1 do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, uszczegóławiając zakres pojęcia terminalu komputerowego, charakteryzuje jego parametry, co do procesora, płyty głównej, pamięci operacyjnej, dysku twardego, grafiki, obudowy, wyposażenia multimedialnego, portów wejścia/wyjścia, systemu operacyjnego czy też akcesoriów. W związku z tym, nie ulega wątpliwości, że terminal komputerowy to nic innego jak komputer.

Również wykonany przez producenta opis katalogowy terminali komputerowych będących przedmiotem dostawy przez Spółkę w ramach zamówienia publicznego, charakteryzuje przedmiot dostawy jako komputer:

"Terminale komputerowe N., oparte na procesorach Intel, dedykowane są dla użytkowników poszukujących zaawansowanych rozwiązań za niską cenę. N. to komputery przeznaczone do zastosowań nie tylko biurowych. Zastosowanie komponentów wysokiej klasy, starannie dobrana i przetestowana konfiguracja, gwarantuje wysokie walory użytkowe sprzętu. Bardzo mała obudowa z możliwością zintegrowania z monitorem zapewnia wiele możliwości ergonomicznego używania sprzętu, także w specjalnych zastosowaniach. Mały, cichy, energooszczędny mini komputer jest wydajnym i kompaktowym rozwiązaniem, przystępnym cenowo. N. oferuje bogate możliwości multimedialne, jak możliwość oglądania wideo w pełnej rozdzielczości 1080p poprzez łącze H. Dzięki procesorowi Intel® Celeron® I037U, I.8GHz, 2MB cache N. zapewnia dużą moc ukrytą w obudowie o zaledwie 0,6 litra objętości, co czyni go jednym z najmniejszych komputerów na świecie. Specjalny uchwyt w standardzie V. umożliwia zawieszenie n.a na tylnej ścianie monitora lub odbiornika TV, czyniąc go integralnym zestawem, co pozwala na oszczędność miejsca na biurku. "

Skoro zatem terminal komputerowy spełnia wszystkie cechy komputera to dostawa terminali komputerowych stacjonarnych wraz z monitorami należy traktować jako dostawę zestawów komputerów stacjonarnych.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, mimo braku definicji legalnej pojęcia "zestawów komputerów stacjonarnych" oraz mimo braku jednoznacznego opisu w Umowie terminalów komputerowych wraz z monitorami, jako "zestawów komputerów stacjonarnych", charakter ww. urządzeń uprawnia do przyjęcia stanowiska, iż ww. terminal komputerowy wraz z monitorem i akcesoriami stanowi zestaw komputerowy stacjonarny wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na podstawie regulacji art. 83 ust. 1 pkt 26 litera a) w zw. z poz. 1 Załącznika nr 8 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dostawa terminali komputerowych na rzecz placówki oświatowej objęta jest 0% stawką podatku VAT w sytuacji, gdy Spółka dysponuje stosownym zamówieniem potwierdzonym przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową zawierającym specyfikację dostarczanego sprzętu komputerowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, dostarczany terminal komputerowy wraz z akcesoriami stanowi zestaw komputerowy stacjonarny, o którym mowa w poz. 1 Załącznika nr 8 do ustawy o VAT i dostawa takiego urządzenia do placówki oświatowej podlega opodatkowaniu według stawki 0% przy zachowaniu warunków przewidzianych w art. 83 ust. 13-15 ustawy o VAT.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku wynosi co do zasady 23%. W myśl art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ww. ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się jednak do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Stosownie do art. 83 ust. 13 ustawy o VAT, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w Załączniku nr 8 do ustawy, tj.:

1. Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,

2. Drukarki

3. Skanery

4. Urządzenia komputerowe do pism Braillea (dla osób niewidomych i niedowidzących),

5. Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Jak stanowi art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy o VAT, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a. Powyższy warunek został spełniony. Spółka dysponuje przedmiotowym zamówieniem.

To, że terminal o parametrach wskazanych w ofercie złożonej przez Spółkę w postępowaniu przetargowym jak i S. jest komputerem potwierdza sam producent urządzenia N. S.A. na swojej stronie internetowej:. Na stronie internetowej producent terminalu komputerowego będącego przedmiotem dostawy, urządzenie funkcjonujące w ofercie pod nazwą "n." zamieszcza w katalogu K.

Dodatkowo, zgodnie z opisem z karty katalogowej producenta:

"Terminale komputerowe N., oparte na procesorach Intel, dedykowane są dla użytkowników poszukujących zaawansowanych rozwiązań za niską cenę. N. to komputery przeznaczone do zastosowań nie tylko biurowych. Zastosowanie komponentów wysokiej klasy, starannie dobrana i przetestowana konfiguracja, gwarantuje wysokie walory użytkowe sprzętu. Bardzo mała obudowa z możliwością zintegrowania z monitorem zapewnia wiele możliwości ergonomicznego używania sprzętu, także w specjalnych zastosowaniach. Mały, cichy, energooszczędny mini komputer jest wydajnym i kompaktowym rozwiązaniem, przystępnym cenowo.

N.oferuje bogate możliwości multimedialne, jak możliwość oglądania wideo w pełnej rozdzielczości 1080p poprzez łącze H. Dzięki procesorowi I.... N. zapewnia dużą moc ukrytą w obudowie o zaledwie 0,6 litra objętości, co czyni go jednym z najmniejszych komputerów na świecie. Specjalny uchwyt w standardzie V. umożliwia zawieszenie n.a na tylnej ścianie monitora lub odbiornika TV, czyniąc go integralnym zestawem co pozwala na oszczędność miejsca na biurku."

Sam producent podkreśla zatem, że n. to nic innego jak komputer, a terminal komputerowy to inaczej integralny zestaw komputerowy stacjonarny składający się z n.a, monitora i wyposażenia dodatkowego takiego jak: myszka, klawiatura, zasilacz różniący się od tradycyjnego PC zasadniczo wielkością.

Także S. w specyfikacji przedstawionej w stanie faktycznym opisując parametry urządzenia posługuje się pojęciem "komputer" wskazując na zastosowanie nabywanego urządzenia: "komputer będzie wykorzystywany dla potrzeb aplikacji biurowych oraz dydaktycznych w roli "thin client".

Dodatkowo, szczegółowa specyfikacja, którą dysponuje Spółka a dotycząca dostarczanego sprzętu określa, że pod pojęciem "terminalu komputerowego" mieści się w istocie: n. wraz z wyposażeniem dodatkowym, m.in. klawiaturą, myszą, uchwytem mocującym, zasilaczem. Można zatem uznać, że jest to kompleksowe urządzenie, które wraz z podłączonym monitorem oraz akcesoriami dodatkowymi umożliwia jego sprawne funkcjonowanie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika zatem, że w ramach pozycji opisanej w S. jako "terminale komputerowe" dostarczane są n.y o określonych parametrach, zdefiniowane na stronie producenta tychże n.ów jako komputery o niewielkich rozmiarach wraz z wyposażeniem dodatkowym, np. klawiaturą, myszą, zasilaczem. Dodatkowo w ramach tego samego postępowania przetargowego dostarcza monitory. Ten zestaw urządzeń czyni - w opinii Spółki - terminal komputerowy wraz z monitorem zestawem komputerowym. Spółka jest więc uprawniona do zastosowania stawki 0% do dostawy terminali do placówki oświatowej przy dysponowaniu zamówieniem potwierdzonym przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową. Zestaw komputerowy stacjonarny został bowiem wprost wymieniony przez ustawodawcę w katalogu sprzętu komputerowego w Załączniku nr 8 do ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jak stanowi art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Możliwość zastosowania stawki obniżonej dla określonych czynności i w określonych okolicznościach przewiduje m.in. art. 83 ustawy.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ww. ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Stosownie do art. 83 ust. 13 ustawy, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy.

W załączniku nr 8 do ustawy, stanowiącym wykaz towarów, których dostawa jest opodatkowana stawką 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy wymieniono:

1. Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych;

2. Drukarki;

3. Skanery;

4. Urządzenia komputerowe do pism Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących);

5. Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Jak stanowi art. 83 ust. 14 pkt 1 ww. ustawy, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a.

Dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15 ustawy).

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 43 ust. 9 ustawy, przez placówki oświatowe, o których mowa w ust. 1 pkt 13 oraz w art. 83, rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Podstawą do zastosowania preferencyjnej stawki podatku 0% w przypadku dostaw sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych będzie przede wszystkim zaliczenie dostarczanych towarów do określonych grup towarowych wymienionych w powołanym załączniku nr 8 do ustawy. Katalog towarów, co do których mają zastosowanie przepisy art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy, został przez ustawodawcę określony w sposób szeroki, wymieniono bowiem grupy towarów bez podania szczegółowego oznaczenia Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, jednakże jest to katalog zamknięty, co oznacza, że ustawodawca nie przewidział w tym przypadku jakichkolwiek wyjątków, ani interpretacji rozszerzających. Z powyższego wynika, że nie każdy sprzęt komputerowy będzie opodatkowany 0% stawką podatku, lecz tylko i wyłącznie wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy o VAT.

Z treści cyt. załącznika nr 8 do ustawy o VAT wynika, że ustawodawca nie określił zakresu urządzeń opodatkowanych obniżoną stawką podatku w powiązaniu z konkretnymi grupowaniami statystycznymi lub posiadanymi funkcjami, lecz wymienił z nazwy konkretne urządzenia. Wszystkie niewymienione w tym załączniku towary wchodzące w skład sprzętu komputerowego będą opodatkowane stawką podstawową VAT, tj. 23%.

Jednocześnie w odniesieniu do wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT urządzeń komputerowych ustawodawca poza wskazaniem podmiotów, które mogą ten sprzęt nabywać z preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 0% (art. 43 ust. 9 ustawy o VAT), przy spełnieniu warunków wynikających z art. 83 ust. 14 pkt 1 i art. 83 ust. 15 ustawy o VAT, nie wskazał żadnych dodatkowych ograniczeń w szczególności w zakresie wykorzystania przedmiotowego sprzętu przez jego nabywcę.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca w zakresie prowadzonej działalności zawarł umowę w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę sprzętu komputerowego do placówki oświatowej. Przedmiotem umowy jest dostawa sprzętu komputerowego i sieciowego określonego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (S.). Według szczegółowej specyfikacji, którą dysponuje Spółka przedmiotem dostawy w ramach Zadania 1 jest m.in. terminal komputerowy. Załącznik nr 1 do S. wskazuje również szczegółowe parametry dostarczanego sprzętu, w tym terminali komputerowych. W szczególności wskazuje, że "komputer będzie wykorzystywany dla potrzeb aplikacji biurowych oraz dydaktycznych w roli "thin client". Załącznik wskazuje także parametry terminalu komputerowego co do procesora, płyty głównej, pamięci operacyjnej, dysku twardego, grafiki, obudowy, wyposażenia multimedialnego, portów wejścia/wyjścia, systemu operacyjnego, akcesoriów.

Spółka dysponuje również stosownym zamówieniem potwierdzonym przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową zawierającym specyfikację dostarczanego sprzętu komputerowego. Specyfikacja obejmuje dostawę m.in. terminali komputerowych stacjonarnych i monitorów w tych samych ilościach wskazanych w zamówieniu.

Na stronie producenta terminalu komputerowego będącego przedmiotem dostawy, urządzenie funkcjonujące w ofercie pod nazwą "n." zamieszczone jest w katalogu K.:

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podkreślił, że nie istnieje legalna definicja pojęć wskazanych w załączniku nr 8 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w tym definicja zestawu komputerowego stacjonarnego.

Umowa zawarta w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę sprzętu komputerowego do placówki oświatowej w swej treści bezpośrednio określa, że jej przedmiotem jest m.in. dostawa terminali komputerowych stacjonarnych wraz z monitorami i akcesoriami o wskazanych w Umowie parametrach. Ponadto, Załącznik nr 1 do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, uszczegóławiając zakres pojęcia terminalu komputerowego, charakteryzuje jego parametry, co do procesora, płyty głównej, pamięci operacyjnej, dysku twardego, grafiki, obudowy, wyposażenia multimedialnego, portów wejścia/wyjścia, systemu operacyjnego czy też akcesoriów. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że terminal komputerowy to nic innego jak komputer.

Również wykonany przez producenta opis katalogowy terminali komputerowych będących przedmiotem dostawy przez Spółkę w ramach zamówienia publicznego, charakteryzuje przedmiot dostawy jako komputer.

Skoro zatem terminal komputerowy spełnia wszystkie cechy komputera to dostawa terminali komputerowych stacjonarnych wraz z monitorami należy traktować jako dostawę zestawów komputerów stacjonarnych.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, mimo braku definicji legalnej pojęcia "zestawów komputerów stacjonarnych" oraz mimo braku jednoznacznego opisu w Umowie terminalów komputerowych wraz z monitorami, jako "zestawów komputerów stacjonarnych", charakter ww. urządzeń uprawnia do przyjęcia stanowiska, iż ww. terminal komputerowy wraz z monitorem i akcesoriami stanowi zestaw komputerowy stacjonarny wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy o VAT.

W związku z powyższym, Wnioskodawca pragnie potwierdzić, czy na podstawie regulacji art. 83 ust. 1 pkt 26 litera a w zw. z poz. 1 Załącznika nr 8 ustawy o VAT dostawa terminali komputerowych wraz z wyposażeniem na rzecz placówki oświatowej objęta jest 0% stawką podatku VAT przy zachowaniu warunków przewidzianych w art. 83 ust. 13-15 ustawy o VAT.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że na gruncie obowiązujących obecnie przepisów, w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy dla placówek oświatowych (w rozumieniu powołanego wcześniej art. 43 ust. 9 ustawy o VAT) są terminale komputerowe wraz z monitorami i akcesoriami mieszczące się w grupie towarów objętych załącznikiem nr 8 jako "zestawy komputerów stacjonarnych" i przy zachowaniu warunków wskazanych w art. 83 ust. 14 pkt 1 i ust. 15 tej ustawy, zastosowanie znajdzie 0% stawka podatku od towarów i usług.

W świetle powyższych ustaleń stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl