IBPP2/443-346/09/UH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-346/09/UH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2009 r. (data wpływu do tut. organu 12 maja 2009 r.), uzupełnionym pismami z dnia 8 lipca 2009 r. (data wpływu 8 lipca 2009 r.) oraz z dnia 21 lipca 2009 r. (data wpływu 21 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy działalność gospodarcza polegająca na całodobowej opiece nad osobami starszymi na terenie Niemiec jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismami z dnia 8 lipca 2009 r. (data wpływu 8 lipca 2009 r.) oraz z dnia 21 lipca 2009 r. (data wpływu 21 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy działalność gospodarcza polegająca na całodobowej opiece nad osobami starszymi na terenie Niemiec jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na całodobowej opiece nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i chorymi. Działalność prowadzona jest głównie na terenie Niemiec. Działalność ta zgłoszona została pod numerami PKD: 87.10.Z; 87.30.Z; 87.90.Z; 88.10.Z; 88.99.Z.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 8 lipca 2009 r. Wnioskodawca dodał, iż usługi przez niego świadczone na terenie Niemiec klasyfikuje do PKWiU 85.32.16-00, 85.31.11-00, 85.31.14-00, 85.31.15-00.

Natomiast w piśmie z dnia 21 lipca 2009 r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż usługi świadczone przez jego firmę na terenie Niemiec, wykonuje samodzielnie. Świadczone usługi Wnioskodawca klasyfikuje do następującego symbolu PKWiU: 85.32.16-00. Odnośnie pozostałych symboli Wnioskodawca nie oczekuje odpowiedzi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy działalność gospodarcza polegająca na całodobowej opiece nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i chorymi prowadzona na terenie Niemiec jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność gospodarcza sklasyfikowana pod numerami PKD: 87.10.Z; 87.30.Z; 87.90.Z; 88.10.Z; 88.99.Z. zgodnie z załącznikiem 4 do ustawy o podatku od towarów i usług jest objęta stawką "zw".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Wnioskodawca wskazał we wniosku, że wykonywane przez niego usługi polegają na całodobowej opiece nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i chorymi. Usługi te wykonuje samodzielnie. Świadczone usługi Wnioskodawca klasyfikuje do symbolu PKWiU 85.32.16-00.

Ogólną normę dotyczącą miejsca świadczenia usług wyraża art. 27 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

Szczególny sposób określania miejsca opodatkowania przewidziano dla enumeratywnie wymienionych w art. 27 ust. 4 ww. ustawy usług, w sytuacji gdy są świadczone na rzecz:

* osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

* podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

wówczas bowiem miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania (art. 27 ust. 3 ustawy).

W opisanym we wniosku stanie faktycznym nie znajdują zastosowania przepisy art. 27 ust. 2 - 6 ustawy o VAT.

W przedmiotowej sprawie nie mają również zastosowania przepisy art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, żaden z powołanych przepisów szczegółowych, dotyczących miejsca świadczenia usług nie znajdzie zastosowania w odniesieniu do sytuacji opisanej we wniosku, zatem, w przypadku usług świadczonych przez Wnioskodawcę miejscem opodatkowania tych usług będzie, zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, terytorium Polski.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1. ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oprócz stawki podstawowej, dla wybranych grup towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0% oraz zwolnienia od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4.

W poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy zawierającego wykaz towarów i usług zwolnionych od podatku wymieniono pod symbolem PKWiU ex 85 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Według objaśnień do załącznika: ex-dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Wnioskodawca zaklasyfikował świadczone przez niego usługi do grupowania PKWiU 85.32.16-00 - "Usługi opieki społecznej bez zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż Wnioskodawca z tytułu wymienionych we wniosku usług, świadczonych na terytorium Niemiec, będzie zobowiązany do rozliczenia podatku VAT na terytorium Polski. Usługi te będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku należało uznać za prawidłowe.

Zaznaczyć należy przy tym, że obowiązek przedstawienia organom podatkowym prawidłowej klasyfikacji dla świadczonych usług należy do podatnika, który ponosi również odpowiedzialność za nieprawidłowo dokonaną klasyfikację.

Wskazuje się, że tut. organ nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów i usług, w związku z tym niniejszej interpretacji udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie statystyczne wskazane przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym tj. PKWiU 85.32.16-00.

Należy także nadmienić, iż do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) a nie wskazaną przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego i w stanowisku Polską Klasyfikację Działalności (PKD).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl