IBPP2/443-346/07/RSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-346/07/RSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2007 r. (data wpływu 4 grudnia 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 marca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy obrót z tytułu udzielonych incydentalnych pożyczek winien być wyłączony z wartości obrotu służącego do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy obrót z tytułu udzielonych incydentalnych pożyczek winien być wyłączony z wartości obrotu służącego do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 marca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne:

A. W dacie 24 sierpnia 2007 r. Wnioskodawca zawarł dwie umowy pożyczki ze swoimi dwoma wspólnikami. Z tytułu przywołanych umów Spółce przysługują odsetki.

B. W roku 2006 Spółka zawarła umowę pożyczki z przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. Spółka jest podatnikiem podatku VAT. Z tytułu tej umowy Spółce również należą się odsetki.

W uzupełnieniu z dnia 4 marca 2008 r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż oczekuje na odpowiedź, czy obrót z tytułu udzielonych pożyczek (kwota odsetek) winien być wyłączony z wartości obrotu służącego do wyliczenia proporcji (art. 90 ust. 3 ustawy) w odniesieniu do obu stanów faktycznych, tzn. pożyczek z roku 2006 i 2007.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość obrotu (kwota odsetek) z tytułu udzielonych incydentalnych pożyczek winna być wyłączona z wartości obrotu służącego do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy udzielenie przywołanych pożyczek stanowi czynności usług pośrednictwa finansowego - są to usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym i w związku z tym na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 (poz. 3 załącznika nr 4 - sekcja J ex (65-67) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlegają zwolnieniu od podatku VAT. Zatem udzielenie przez Spółkę pożyczek tak na rzecz przedsiębiorcy jak i jej wspólników mieści się w zakresie czynności pośrednictwa finansowego, a skoro nie mają do nich zastosowania wyłączenia z poz. 3 załącznika nr 4, to czynności te podlegają zwolnieniu od podatku VAT. Tym samym udzielanie pożyczek przez podmiot w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą należy do jego płaszczyzny zawodowej i rodzi obowiązek w podatku od towarów i usług, nawet gdy czynności te nie znajdują się w jego zakresie przedmiotowym.

Udzielenie pożyczek przez Spółkę stanowi czynności mieszczące się w definicji działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT. Obrotem w przypadku świadczenia usług opisanych przez Wnioskodawcę w zapytaniu będą otrzymane odsetki od udzielonej pożyczki jak również odsetki niezapłacone, których termin zapłaty już upłynął. Kwota natomiast udzielonej pożyczki nie stanowi obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym udokumentowane fakturą VAT powinny być odsetki, bez naliczania oczywiście podatku (sprzedaż przedmiotowo zwolniona z opodatkowania). Sprzedaż tę należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży w miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy i wykazać w deklaracji VAT-7. Udzielenie pożyczek ma poboczny charakter dla Spółki, nie stanowi bowiem bezpośredniego, stałego i koniecznego rozszerzenia zasadniczej działalności Spółki w zakresie prowadzonej działalności, która oparta jest przede wszystkim na gospodarowaniu odpadami. Pożyczki mają charakter incydentalny - jedna w roku 2006 i dwie w roku 2007. Wobec braku definicji pojęcia: "dokonywane sporadycznie", Spółka wywodzi za orzeczeniami ETS, iż dotyczy ono czynności, które nie są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem działalności podstawowej, a nadto liczba ich jest niewielka, co w niniejszym przypadku ma miejsce. Taki stan rzeczy prowadzi do wniosku, iż wartość odsetek z tytułu udzielonych pożyczek podlega wyłączeniu z wartości obrotu na mocy art. 90 ust. 6 ustawy o podatku VAT. Takie też stanowisko zawiera postanowienie Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z dnia 22 czerwca 2007 r., sygn. akt DWUS DP-443-25/07 oraz z dnia 15 czerwca 2007 r., sygn. akt DWUS DP-443-23/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W art. 90 ust. 2 ustawy wskazano, iż jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Na podstawie regulacji art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W myśl art. 90 ust. 6 ustawy o VAT, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Należy zauważyć, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie wskazuje jak należy definiować pojęcie "sporadycznie". Zatem odwołując się do definicji słownikowej tego pojęcia należałoby uznać, iż "sporadyczny" oznacza zjawiający się rzadko, od czasu do czasu, nieregularnie.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Z tytułu zawartych umów pożyczki Spółce należą się odsetki. Zdaniem Wnioskodawcy udzielenie przez Spółkę pożyczek stanowi czynności usług pośrednictwa finansowego - są to usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym, które na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 (poz. 3 załącznika nr 4 - sekcja J ex (65-67) ustawy o VAT, podlegają zwolnieniu od podatku VAT. Podatnik we wniosku wskazuje, iż w roku 2007 zawarto dwie umowy pożyczki z dwoma wspólnikami, a w roku 2006 zawarto jedną umowę pożyczki z przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą.

Udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu tym podatkiem, niezależnie od częstotliwości i celu ich udzielenia czy statusu nabywcy. Udzielanie bowiem pożyczek przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług, nawet gdy te czynności nie znajdują się w jej zakresie przedmiotowym.

Ponadto czynności polegające na udzielaniu pożyczek pieniężnych świadczone poza systemem bankowym zaliczane są do grupy usług pośrednictwa finansowego, sklasyfikowanego w sekcji J. dział 65 PKWiU, i wymienione zostały w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku usług polegających na udzielaniu pożyczek obrotem, w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, są odsetki od udzielonej pożyczki (otrzymane jak również niezapłacone, których termin zapłaty upłynął). Odsetki te winny być udokumentowane fakturą VAT i zaewidencjonowane w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, udzielanie przez Spółkę pożyczek ma charakter poboczny i nie stanowi działalności zasadniczej. Zatem świadczone usługi pośrednictwa finansowego należy uznać za czynności wykonywane sporadycznie.

Reasumując, na mocy art. 90 ust. 6 ustawy o podatku VAT należy uznać, iż zarówno kwot należnych odsetek z tytułu pożyczki udzielonej w roku 2007 na podstawie umów zawartych ze wspólnikami, jak również kwot należnych odsetek z tytułu pożyczki udzielonej w roku 2006 na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarcza nie wlicza się do obrotu służącego wyliczeniu proporcji zgodnie z ust. 3 w przypadku, gdy Wnioskodawca byłby zobowiązany do stosowania regulacji określonych w art. 90 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie należało uznać za prawidłowe.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, iż wskazane we wniosku postanowienia Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z dnia 22 czerwca 2007 r., sygn. akt DWUS DP-443-25/07 oraz z dnia 15 czerwca 2007 r., sygn. akt DWUS DP-443-23/07 w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji, w kwestii wyłączenia odsetek z wartości obrotu na mocy art. 90 ust. 6 ustawy o podatku VAT dotyczą konkretnych spraw podatnika, osadzonych w określonym stanie faktycznym, a ich rozstrzygnięcie wiąże tylko w konkretnej sprawie.

Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku - Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl