IBPP2/443-337/10/WN - Określenie stawki podatku VAT dla dostawy blach stalowych do budowy statków morskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-337/10/WN Określenie stawki podatku VAT dla dostawy blach stalowych do budowy statków morskich.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2010 r. (data wpływu 12 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę części do środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego oraz statków morskich- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę części do środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego oraz statków morskich.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również Spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży części do statków, to jest blach stalowych (dalej: "części") na rzecz spółki z siedzibą w Szwajcarii (dalej: "Nabywca"). Dostarczane na rzecz Nabywcy części spełniają żądane przez Nabywcę normy jakościowe, w szczególności posiadają wymiary i parametry fizyko-chemiczne określone przez Nabywcę, niezbędne aby te części spełniały należycie swoje funkcje na statkach, na których są montowane.

Na polecenie Nabywcy, Wnioskodawca dostarcza części do fabryki położonej w Polsce, gdzie na tych częściach podwykonawca Nabywcy (spółka z siedzibą w Polsce) dokonuje dalszego etapu montażu otrzymanych części statków, w wyniku czego powstają bardziej złożone moduły przeznaczone do budowy statków, w szczególności elementy stałej zabudowy kuchennej na statkach.

Zgodnie z oświadczeniem Nabywcy złożonym Wnioskodawcy, jedynym finalnym przeznaczeniem blach stalowych dostarczanych przez Wnioskodawcę jest ich użycie jako części w procesie produkcji statków morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT. Przedmiotowe części nie służą celom rozrywki i sportu.

Wnioskodawca nie posiada jakiejkolwiek wiedzy, która wskazywałaby, że dostarczane Nabywcy części mogłyby być wykorzystywane w innym celu od wskazanego w art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedmiotowa dostawa blach stalowych jako dostawa części do środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego oraz statków ratowniczych morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, podlega opodatkowaniu stawką 0% podatku VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowa dostawa blach stalowych jako dostawa części do środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego oraz statków ratowniczych morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, podlega opodatkowaniu stawką 0% podatku VAT.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT, stawkę podatku VAT w wysokości 0% stosuje się do dostaw części do środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.

Nabywca jednoznacznie oświadczył Wnioskodawcy, że jedynym finalnym przeznaczeniem nabytych części jest ich użycie w procesie produkcji statków, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT. Nabywca podkreślił, że nabywane części stanowią integralną część tych statków.

Wedle najlepszej wiedzy Wnioskodawcy dostarczane Nabywcy części są wykorzystywane w celu, o którym mowa w art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT.

Dostarczane przez Wnioskodawcę części cechują wymagane przez producenta statków parametry fizyko-chemiczne i wymiary niezbędne do pełnienia przypisanych im funkcji na statku. Części dostarczane przez Wnioskodawcę są więc bezpośrednio związane z funkcją, jaką mają do spełnienia te statki.

Zatem Wnioskodawca uważa, że dostawy części realizowane na rzecz Nabywcy podlegają opodatkowaniu stawką 0% podatku VAT.

Wnioskodawca na poparcie własnego stanowiska powołał interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 lipca 2009 r., sygn. IPPP3/443-342/09-2/KT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, podstawową stawką podatku dla dostawy towarów i świadczonych usług z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1, jest stawka 22%.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw części do środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.

W treści ust. 1 pkt 1 powołanego artykułu ustawodawca wymienił:

a.

statki wycieczkowe i tym podobne, przeznaczone głównie do przewozu osób; promy wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00), wskazując jednocześnie, że ich dostawa armatorom morskim, korzysta z preferencyjnej stawki podatku 0%.

b.

tankowce (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22-90.00),

c.

statki chłodnicze (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90.00), statki przeznaczone do przewozu towarów oraz statki przeznaczone do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,

d.

statki rybackie itp. pełnomorskie (PKWiU 35.11.31-30),

e.

pchacze pełnomorskie (PKWiU 35.11.32-50.00), statki szkolne rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statki badawcze rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40),

f.

statki ratownicze morskie (PKWiU ex 35.11.33-53.40)

W treści art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług wprost wskazano na charakter czynności, która podlega opodatkowaniu 0% stawką podatku. Ustawodawca poprzez użycie słowa "dostawa" określił, iż na podstawie ww. przepisu, z preferencyjnej stawki może skorzystać (po spełnieniu pozostałych warunków zawartych w tym przepisie) tylko i wyłącznie dostawa towaru, jakim jest część do statku.

W związku z brakiem definicji ustawowej "części" w przepisach cytowanej ustawy, należy odnieść się do powszechnie przyjętego rozumienia tych pojęć. Według "Słownika języka polskiego" PWN, częścią jest przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości.

Wprawdzie przepis art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, poza warunkiem, aby wyposażenie nie służyło celom rozrywki i sportu, nie wprowadza dodatkowych wymogów w tym zakresie, jednakże należy mieć na względzie, iż nie każdy towar dostarczony do wymienionych w ust. 1 jednostek, można objąć mianem "części" w rozumieniu ww. przepisu. Zatem pod pojęciem tym należy rozumieć tylko taki towar, który bezpośrednio związany jest z funkcją, jaką ma do spełnienia środek transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statek ratowniczy morski, tj. z jego ruchem i obsługą.

Zatem towary dostarczane przez sprzedawcę muszą odpowiadać pojęciom "części" w rozumieniu art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Wówczas przy ich dostawie na rzecz nabywcy, z przeznaczeniem do zainstalowania na środkach transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, będzie miała zastosowanie preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 0%.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży części do statków, to jest blach stalowych (dalej: "części") na rzecz spółki z siedzibą w Szwajcarii (dalej: "Nabywca"). Dostarczane na rzecz Nabywcy części spełniają żądane przez Nabywcę normy jakościowe, w szczególności posiadają wymiary i parametry fizyko-chemiczne określone przez Nabywcę, niezbędne aby te części spełniały należycie swoje funkcje na statkach, na których są montowane.

Na polecenie Nabywcy, Wnioskodawca dostarcza części do fabryki położonej w Polsce, gdzie na tych częściach podwykonawca Nabywcy (spółka z siedzibą w Polsce) dokonuje dalszego etapu montażu otrzymanych części statków, w wyniku czego powstają bardziej złożone moduły przeznaczone do budowy statków, w szczególności elementy stałej zabudowy kuchennej na statkach.

Zgodnie z oświadczeniem Nabywcy złożonym Wnioskodawcy, jedynym finalnym przeznaczeniem blach stalowych dostarczanych przez Wnioskodawcę jest ich użycie jako części w procesie produkcji statków morskich, o których mowa w art. 83 ust 1 pkt 1 ustawy VAT. Przedmiotowe części nie służą celom rozrywki i sportu.

Wnioskodawca nie posiada jakiejkolwiek wiedzy, która wskazywałaby, że dostarczane Nabywcy części mogłyby być wykorzystywane w innym celu od wskazanego w art. 83 ust 1 pkt 3 ustawy VAT.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, jeżeli przedmiotem dostawy są części (blachy stalowe) do statków i statki te są statkami wymienionymi w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, transakcja ta - jako wypełniająca dyspozycję art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy - podlegać będzie opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT w wysokości 0%.

Końcowo należy dodać, że powyższe dotyczy zarówno dostaw do gotowych środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego lub statków ratowniczych morskich, jak i będących w trakcie budowy - o ile etap budowy pozwala je zaklasyfikować do jednostek pływających wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl