IBPP2/443-331/11/WN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-331/11/WN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2011 r. (data wpływu 3 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług budowlanych, prac ziemnych koparko-ładowarką i usług konserwacji-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2011 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej w sprawie, dotyczącej powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług budowlanych, prac ziemnych koparko-ładowarką i usług konserwacji. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 kwietnia 2011 r. (data wpływu do tut. Organu 27 kwietnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą, zgodnie z zaświadczeniem REGON, w zakresie budowy dróg kołowych i szynowych (PKD 4523A)-rodzaj przeważający.

Zgodnie z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 16 lipca 2007 r. jako przedmiot działalności ma wymienione następujące rodzaje:

* 45.11 Z - rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych,

* 45.23 A - budowa dróg kołowych i szynowych.

Faktyczna działalność firmy polega na wykonywaniu następujących prac:

* konserwacja bocznic kolejowych (bieżące utrzymanie ruchu)

* remont torów-naprawy bieżące bocznic kolejowych i naprawy główne bocznic kolejowych. Obejmują one wymianę szyn, podkładów, podłoża, akcesorii kolejowych, modernizację istniejącej infrastruktury kolejowej bocznicy, a także wykonywanie przeglądów rocznych wraz z wydawaniem opinii o stanie technicznym.

* prace ziemne koparko-ładowarką.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla robót polegających na konserwacji bocznic kolejowych, remontów torów, pracach ziemnych koparko-ładowarką obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych czy na zasadach przewidzianych dla robót budowlanych tzw. szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla usług polegających na konserwacji bocznic kolejowych, pracach polegających na remoncie torów, pracach ziemnych koparko-ładowarką, ustawa o VAT przewiduje tzw. szczególny moment podatkowy-jest nim w myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) tejże ustawy - otrzymanie całości lub części zapłaty nie później niż 30 dni, licząc od dnia wykonania takich usług.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji usług budowlanych i budowlano-montażowych. Zgodnie jednak z obowiązującymi klasyfikacjami statystycznymi, a konkretnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług z 1997 r. która obowiązywała do końca 2010 r., roboty budowlane zostały tam sklasyfikowane w sekcji F.

W tej sekcji znajduje się również działalność sklasyfikowana pod kodem 45.23 A- budowa dróg kołowych i szynowych

Po zmianie klasyfikacji przedmiotem działalności Wnioskodawcy są nadal te same roboty sklasyfikowane jako PKD "roboty związane z budową dróg szynowych i kolei podziemnej"- kod 42.12 Z.

Zgodnie z prawem budowlanym pod definicją robót budowlanych oprócz budowy zaliczają się także: przebudowa, montaż, remont, rozbiórka.

Ponadto w polskiej klasyfikacji wyrobów i usług nie ma występuje oddzielny kod dla tych prac dlatego mieszczą się one w PKWiU 45.23 A.

Podatnik w uzupełnieniu wniosku z dnia 27 kwietnia 2011 r. wskazał, że prace remontowe infrastruktury kolejowej zaliczyłby jako prace budowlane od których obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny natomiast dla usług koparką, bieżącego utrzymania, konserwacji i przeglądów okresowych, zdaniem podatnika obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stan faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

* odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

* eksport towarów;

* import towarów;

* wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

* wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 5a ustawy o VAT towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Stosownie do ust. 4 ww. artykułu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z ustępem 13 pkt 2 lit. d) tego artykułu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji usług budowanych i budowlano montażowych nie odwołuje się również, w przypadku przepisów określających zasady powstania obowiązku podatkowego, do symboli statystycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wykonuje roboty budowlane polegające na remontach torów, oraz usługi konserwacji bocznic kolejowych, prace ziemne koparko-ładowarką i przeglądy okresowe.

W ocenie Wnioskodawcy do robót budowlanych należą wyłącznie usługi polegające na remoncie torów.

Odnosząc przedstawiony przez Wnioskodawcę opis sprawy, do powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, że dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług polegających na remoncie torów, stanowiących usługi budowlane, obowiązek podatkowy powstaje, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT, z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

W odniesieniu natomiast do robót ziemnych koparko-ładowarką i usług konserwacji bocznic kolejowych, które zgodnie z twierdzeniem Wnioskodawcy, nie stanowią robót budowlanych, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, określonych w art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT, tj. z chwilą wykonania usługi, a jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Zatem stanowisko przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Należy podkreślić że tut. Organ nie odniósł się do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie wykonywania usług przeglądów okresowych, z uwagi iż nie były one przedmiotem zapytania.

Jednocześnie wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów i usług. W związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o informacje przedstawione we wniosku i jego uzupełnieniu z dnia 22 kwietnia 2011 r.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego.

Podkreślić należy, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

Ponadto wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są na pisemny wniosek zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie. W związku z powyższym przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl