IBPP2/443-304/08/RSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-304/08/RSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. M.Z.O.Z. w Z., przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2008 r. (data wpływu 27 marca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT do sprzedaży posiłków dla pracowników szpitala oraz osób z zewnątrz (tzn. niezwiązanych ze szpitalem) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie zastosowania stawki podatku VAT do sprzedaży posiłków dla pracowników szpitala oraz osób z zewnątrz (tzn. niezwiązanych ze szpitalem).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej i prowadzi działalność w zakresie lecznictwa szpitalnego. W strukturach Spółki znajduje się również kuchnia, która przygotowuje i podaje posiłki bezpłatnie pacjentom oraz odpłatnie pracownikom szpitala. Sprzedawane są także posiłki osobom z zewnątrz tzn. osobom niezwiązanym ze szpitalem. Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, iż kuchnia nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym. W dniu 1 lutego 2008 r. Wnioskodawca zwrócił się do Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o zakwalifikowanie ww. czynności według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) stosowanej do celów podatkowych.

Dnia 21 lutego 2008 r. Wnioskodawca otrzymał następującą odpowiedź:

1.

Przygotowywanie i podawanie posiłków pracownikom szpitala mieści się w grupowaniu PKWiU 85.11.1 "Usługi świadczone przez szpitale",

2.

Przygotowywanie i podawanie posiłków dla osób z zewnątrz mieści się w grupowaniu PKWiU 55.51.10-00.00 "Usługi stołówkowe".

Wnioskodawca załączył kserokopie korespondencji z Urzędem Statystycznym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż posiłków dla pracowników szpitala jest zwolniona z podatku od towarowi usług, natomiast sprzedaż posiłków dla osób z zewnątrz jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług stawką 7%.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż posiłków własnym pracownikom szpitala jest zwolniona z podatku od towarów i usług, gdyż została zakwalifikowana przez Urząd Statystyczny w grupowaniu 85.11.1 "Usługi świadczone przez szpitale".Natomiast sprzedaż posiłków osobom z zewnątrz jest opodatkowana podatkiem od towarowi usług stawką 7%, gdyż została ona zakwalifikowana przez Urząd Statystyczny w grupowaniu 55.51.10-00-00 "Usługi stołówkowe".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ww. ustawy.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się zasadniczo przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również czynności wymienione w tym przepisie (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.), do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, o której mowa w § 3, tj. wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W pozycji 9 tego załącznika, stanowiącego "Wykaz usług zwolnionych od podatku" wymienione zostały usługi zgrupowane pod symbolem PKWiU - ex 85, tj. Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Ponadto należy wskazać na objaśnienia zamieszczone przez ustawodawcę pod ww. załącznikiem do ustawy o podatku od towarów i usług z których m.in. wynika, że "ex" - dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Oznacza to, że umieszczenie "ex" przy konkretnym symbolu PKWiU powoduje zawężenie stosowania zwolnienia od podatku tylko do usług należących do danego grupowania statystycznego (w tym przypadku PKWiU 55 i PKWiU 85), które spełniają określone przez ustawodawcę warunki wskazane w obowiązujących przepisach.

Zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), a od dnia 1 stycznia 2008 r. na mocy § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia w związku z poz. 27 załącznika nr 1 do tegoż rozporządzenia, obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem posiłków (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

* sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

* sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonych innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej i prowadzi działalność w zakresie lecznictwa szpitalnego. W strukturach Spółki znajduje się również kuchnia, która przygotowuje i podaje posiłki bezpłatnie pacjentom oraz odpłatnie pracownikom szpitala. Sprzedawane są także posiłki osobom z zewnątrz tzn. osobom niezwiązanym ze szpitalem. Jednocześnie we wniosku Wnioskodawca podkreśla, iż kuchnia nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym. Wnioskodawca wskazał też, iż ww. czynności zostały zakwalifikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w następujący sposób:

1.

Przygotowywanie i podawanie posiłków pracownikom szpitala mieści się w grupowaniu PKWiU 85.11.1 "Usługi świadczone przez szpitale",

2.

Przygotowywanie i podawanie posiłków dla osób z zewnątrz mieści się w grupowaniu PKWiU 55.51.10-00.00 "Usługi stołówkowe".

W związku z powyższym istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie według PKWiU wykonywanych usług przez Wnioskodawcę, bowiem wysokość stawki podatku VAT dla opisanych we wniosku usług polegających na wydawaniu przez stołówkę szpitalną posiłków uzależnione jest od klasyfikacji statystycznej tych usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, wskazać należy, iż w świetle przedstawionego stanu faktycznego usługi polegające na odpłatnym wydawaniu pracownikom szpitala posiłków przez stołówkę szpitalną sklasyfikowane do grupowania PKWiU 85.11.1 "Usługi świadczone przez szpitale"", korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 9 załącznika Nr 4 do ustawy). Natomiast sprzedaż posiłków osobom z zewnątrz tzn. osobom niezwiązanym ze szpitalem, mieszcząca się w grupowaniu PKWiU 55.51.10-00.00 "Usługi stołówkowe", do dnia 31 grudnia 2007 r., na mocy § 40 ww. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a od dnia 1 stycznia 2008 r. na mocy § 5 ust. 1 w związku z poz. 27 załącznika nr 1 do tegoż rozporządzenia, podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

Jednocześnie tut. organ podatkowy podkreśla, że nie jest właściwym w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, bowiem organy podatkowe nie mają kompetencji w zakresie dokonywania tych czynności oraz ich weryfikacji. W związku z tym dla celów niniejszej interpretacji przyjęto klasyfikację przedstawioną przez Wnioskodawcę w przedmiotowym wniosku.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska Wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl