IBPP2/443-301/08/WN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP2/443-301/08/WN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. "P....", przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2008 r. (data wpływu 27 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie:

* opodatkowania nieodpłatnego przekazania zwycięzcom nagród w konkursach i loteriach oraz darmowych płyt CDR lub DVD dołączanych do wydawanych przez Spółkę czasopism oraz

* prawa do odliczania podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu nagród oraz płyt CDR i DVD, które są przedmiotem nieodpłatnego przekazywania czytelnikom oraz zwycięzcom konkursów organizowanych przez Spółkę-jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania zwycięzcom nagród w konkursach i loteriach oraz darmowych płyt CDR lub DVD dołączanych do wydawanych przez Spółkę czasopism oraz prawa do odliczania podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu nagród oraz płyt CDR i DVD, które są przedmiotem nieodpłatnego przekazywanie czytelnikom oraz zwycięzcom konkursów organizowanych przez Spółkę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonego przedsiębiorstwa Spółka zajmuje się wydawaniem specjalistycznych czasopism związanych z ogrodnictwem i hodowlą roślin. Od czasu do czasu Spółka organizuje konkursy i loterie, które ogłaszane są na łamach czasopism wydawanych przez Spółkę. Celem tej działalności jest uatrakcyjnienie zawartości czasopism, podtrzymywanie i wzmacnianie dobrych relacji z czytelnikami oraz budowanie pozytywnego wizerunku Spółki, co w konsekwencji służy zwiększeniu nakładu i sprzedaży wydawanych czasopism. Nagrodami w organizowanych konkursach i loteriach są zakupione przez Spółkę rzeczy materialne m.in.: sprzęt RTV i AGD, maszyny i urządzenia rolnicze itp. Nagrody Spółka kupuje od innych przedsiębiorców otrzymując od nich fakturę VAT. Podatek VAT naliczony wynikających z tych faktur jest przez Spółkę w całości odliczany.Ponadto Spółka dodaje do niektórych swoich czasopism bezpłatne płyty CDR lub DVD zawierające materiały uzupełniające do treści publikowanych w danym wydaniu czasopisma. Na płytach znajdują się przykładowo: schematy instalacji urządzeń i maszyn rolniczych, filmy instruktażowe oraz inne instrukcje, rysunki czy wskazówki związane hodowlą roślin a będące uzupełnieniem lub rozwinięciem treści publikowanych w danym numerze czasopisma. Niezależnie od faktu czy w danym numerze czasopisma jest dołączona płyta czy nie, cena czasopisma nie ulega zmianie. Tak więc czytelnik kupujący dany numer czasopisma otrzymuje wraz z nim dodatkową płytę, za którą nie płaci Spółce nic więcej. Przygotowaniem materiałów na płytę zajmuje się Spółka we własnym zakresie natomiast tłoczenie płyt jest zlecane zewnętrznej firmie. Za przygotowanie płyt firma ta obciąża Spółkę swoim wynagrodzeniem co odzwierciedlone jest w otrzymanej od firmy fakturze VAT. Podatek VAT naliczony wynikających z tych faktur jest przez Spółkę w całości odliczany.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy nieodpłatne przekazywanie zwycięzcom nagród w konkursach i loteriach oraz dołączanie darmowych płyt CDR lub DVD do wydawanych przez Spółkę czasopism podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Czy Spółka ma prawo do odliczania podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu nagród oraz płyt CDR i DVD, które następnie są nieodpłatnie przekazywane czytelnikom oraz zwycięzcom konkursów organizowanych przez Spółkę.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności nieodpłatnego przekazania nagród w konkursach a także płyt CDR/DVD dołączanych do sprzedawanych czasopism nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, pod warunkiem że przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Wnioskodawca uważa, że opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega jedynie nieodpłatne przekazanie towarów na cele inne niż związane prowadzonym przedsiębiorstwem. W jego przypadku zarówno przekazanie nagród w konkursach jak również przekazanie płyt CDR/DVD jest ściśle związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Organizowane konkursy i loterie są elementem przyjętej strategii marketingowej, która co do zasady służy zwiększaniu sprzedaży oraz kształtowaniu pozytywnego wizerunku Spółki wśród jej obecnych jak również potencjalnych klientów. Natomiast przekazywane nieodpłatnie płyty CDR/DVD są integralnym elementem wydawanych przez Spółkę czasopism a ich dołączenie do czasopisma znacznie podnosi jego atrakcyjność i przydatność dla czytelnika. Dlatego Wnioskodawca uważa, iż opisane w niniejszym zapytaniu czynności nieodpłatnego przekazania towarów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stanowisko prezentowane przez Spółkę znajduje również poparcie w wyrokach WSA w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 984/07) oraz WSA we Wrocławiu z dnia 3 kwietnia 2007 r. (sygn. akt I SA/Wr 152/07). W tym pierwszym Sąd orzekł m.in., że "przepisy art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r., nie dają podstaw do przyjęcia, że w warunkach określonych w tych przepisach za odpłatną dostawę towarów należy uznawać także przekazanie towarów bez wynagrodzenia na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Przedmiot opodatkowania, zgodnie z art. 217 Konstytucji RP, musi wynikać z przepisów ustawowych, a skoro dany stan z przepisów tych nie wynika, to należy uznać go za pozostający poza zakresem opodatkowania. Skoro w poddanym ocenie prawnej organów podatkowych stanie faktycznym nieodpłatne przekazanie towarów następowało na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, to w konsekwencji stwierdzić należało, iż tego typu czynności nie można zaliczyć do zakresu objętego art. 7 ust. 2 ustawy o ustawy o podatku od towarów i usług".

Ponadto w zakresie pytania nr 2, Wnioskodawca uważa, że na podstawie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, przy nabyciu nagród na potrzeby organizowanych konkursów a także płyt CDR/DVD dołączanych do czasopism ma prawo do odliczenia w całości podatku VAT naliczonego wynikającego z przedmiotowych faktur zakupu. Pomimo faktu, że przekazanie nagrody czy płyty, zdaniem Wnioskodawcy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, uważa on, że nadal ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z ich nabyciem. Istotą działalności Spółki nie jest przekazywanie nieodpłatnie nagród czy płyt CDR/DVD lecz jest nią wydawanie i sprzedawanie czasopism - a zatem są to czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przekazywanie nagród w konkurach, a także przekazywanie wraz z czasopismami płyt CDR/DVD ma na celu zwiększenie atrakcyjności wydawanych czasopism, podtrzymywanie i wzmacnianie dobrych relacji z klientami, a także budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Wszystkie te działania służą zwiększaniu nakładu sprzedawanych czasopism poprzez dotarcie do większej liczby czytelników. Możliwość wygrania nagrody bądź otrzymania z czasopismem użytecznej i praktycznej płyty CDR/DVD jest bodźcem do dokonania zakupu czasopisma dla nowych czytelników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostaw towarów odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Do czynności traktowanych na równi z dostawą towarów, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy, ustawodawca zaliczył przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jednocześnie z treści art. 7 ust. 3 ustawy wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów (tj. nie podlegają opodatkowaniu) przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Ustęp 4 cytowanego art. 7 definiuje prezenty o małej wartości, przez które rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1.

o łącznej wartości nie przekraczającej w jednym roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2.

których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli wartość rynkowa przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Z kolei przez próbki, w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. Nie jest więc opodatkowane przekazanie klientom towarów, których jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia nie przekracza 5 zł, nie jest również opodatkowane przekazanie prezentów, których wartość mieści się w przedziale 5,01 zł do 100 zł, jednak pod warunkiem prowadzenia dodatkowej ewidencji osób obdarowanych. Jeżeli wartość przekazanego towaru przekracza 100 zł podatnik ma obowiązek opodatkować wartość nieodpłatnego świadczenia. Wynika z powyższego, że ustawodawca wyłączył z opodatkowania czynności, które generalnie ściśle związane są z prowadzonym przedsiębiorstwem - drukowane materiały reklamowe i informacyjne, próbki towarów, prezenty. Skoro art. 7 ust. 3 cyt. ustawy zawiera wyłączenia związane z prowadzoną działalnością z ust. 2, prowadzi to do wniosku, że ust. 2 dotyczy nieodpłatnego przekazania towarów bez wynagrodzenia na cele zarówno związane jak i nie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Przeciwne twierdzenie oznaczałoby, że ustawodawca w art. 7 ust. 3 wyłączył z opodatkowania czynności, które i tak nie podlegają opodatkowaniu.Zatem opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach organizowanych przez siebie konkursów i loterii, nabywa rzeczy materialne m.in.: sprzęt RTV i AGD, maszyny i urządzenia rolnicze, będące nagrodami w tych konkursach lub loteriach. Nabycie to potwierdzone jest fakturą VAT, z której Wnioskodawca w całości odlicza podatek VAT.Ponadto Spółka dodaje do niektórych swoich czasopism bezpłatne płyty CDR lub DVD zawierające materiały uzupełniające do treści publikowanych w danym wydaniu czasopisma. Przygotowaniem materiałów na płytę zajmuje się Spółka we własnym zakresie natomiast tłoczenie płyt jest zlecane zewnętrznej firmie. Za przygotowanie płyt firma ta obciąża Wnioskodawcę swoim wynagrodzeniem co odzwierciedlone jest w otrzymanej od firmy fakturze VAT. Podatek VAT naliczony wynikających z tych faktur jest przez Spółkę w całości odliczany.

Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało zawarte w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy prawo do tego obniżenia powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Natomiast art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy stanowi, iż cytowany wyżej ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Konkludując, oznacza to, że w przypadku gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania w ramach prowadzonej działalności (z uwagi np. na brak możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów), to przekazanie tych towarów nie stanowi dostawy towarów i nie ma obowiązku opodatkowania tych czynności.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, o ile wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zatem nieodpłatne przekazywanie towarów w ramach prowadzonych konkursów lub loterii oraz dołączanych jako produkty gratisowe mające na celu zwiększenie atrakcyjności wydawanych czasopism, podtrzymywanie i wzmacnianie dobrych relacji z klientami, a także budowanie pozytywnego wizerunku firmy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy zaznaczyć, iż wyroki sądów administracyjnych, które zostały powołane przez Spółkę w uzasadnieniu stanowiska, zapadły w indywidualnych sprawach podatników i nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa.

Reasumując, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl